Проведення уроку дає можливість надати учням відомості про цікаві наукові факти, поглибити знання учнів про вчених і винахідників; практикувати учнів у читанні тексту, вчити виділяти в тексті основні думки та узагальнювати факти, вчити реалізовувати цілеспрямований пошук, активізувати лексичні одиниці по темі; розвивати уміння висловлювати свою точку зору, розвивати уміння вживати речення у теперішньому завершеному та минулому завершеному часах; викликати змістом уроку інтерес до наукових досягнень, викликати бажання отримувати знання та застосовувати їх на практиці.
Тема уроку: Наука і технічний
прогрес. Відомі винахідники.
Мета уроку: освітня: надати учням відомості про цікаві наукові факти, поглибити знання учнів про вчених і винахідників; практична: практикувати учнів у читанні тексту, вчити виділяти в тексті основні думки та узагальнювати факти, вчити реалізовувати цілеспрямований пошук, активізувати лексичні одиниці по темі; розвиваюча: розвивати уміння висловлювати свою точку зору, розвивати уміння вживати речення у теперішньому завершеному та минулому завершеному часах; виховна: викликати змістом уроку інтерес до наукових досягнень, викликати бажання отримувати знання та застосовувати їх на практиці.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методи і прийоми навчання: вступна бесіда за темою уроку, читання, говоріння, письмо, заповнення таблиці, «мозковий штурм», словникова робота, робота в групах, метод вправ, мовленнєва зарядка, фонетична зарядка, мовна здогадка, з’єднання слова з його значенням, бесіда, тест, дискусія, повторення.
Обладнання: дошка, підручник, ксерокопії, ілюстрації, портрети вчених – винахідників, картинки та малюнки винаходів.
План уроку.
1.Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Оголошення теми і мети уроку.
4. Мотивування навчальної діяльності учнів.
5. Мовленнєва / фонетична зарядка.
6. Подача нового матеріалу.
7. Тренування у мовленні.
8. Практика у мовленні.
9. Закріплення вивченого.
10. Підсумок уроку.
11. Повідомлення домашнього завдання і коментар оцінок.
1)Today we’ll talk about science and technological progress, about outstanding scientists. We’ll read the text about famous English inventors, discuss the problems covered in the texts, practice vocabulary in speech, revise grammar forms of the verbs, do exercises on the text.
2)Look at the blackboard.
- What are the similar in these words?
Repeat them after me.
Phonograph, telegraph, telephone, photocopying machine, physics, radio- astrophysics, physicist, photo, photography, aphorism, saxophone.
3) There are proverbs and aphorisms.
-Which of these statements are proverbs and which are aphorisms?
1.Men learn while they teach. (Seneca)
2. Train hard, fight easy.
3. As for me, all I know is that I know nothing. (Socrates)
4. Live and learn.
Say if you agree with these statements.
4) What do you know about science?
Science has great influence on our life. It provides with base of modern technology, materials, sources of power and so on. Modern science and technology have changed our life in many different ways. Science and knowledge is the most valuable wealth. Science improved the living standards, communications, promoted contact between people and government, knowledge and culture, made it possible to discover and develop new sources of energy, made it possible to prolong man’s life.
5) Class discussion
1. Do you know any British or American scientists? What are they famous for?
2. Do you know any inventions made by British or American scientists and inventors? Do you use them everyday life?
3. The Nobel Prize is the highest award for achievement in science. Do you know any British or American scientists who got the prize?
6) The pupils brainstorm of the names of the world inventors and note their ideas.
Ch. Darwin W. Herschel I. Newton Kelvin S. Hawking
T. Edison H. Geiger
I.Sikorsky Famous inventors H. Ford
S. Morse J. Watt
A.G. Bell V. Zvorykin A. Einstein M. Faraday W. Roentgen
7) Here is a test. Match the people and the items of clothing.
On the blackboard:
1. Mackintosh a) a sleeve style
2. Cardigan b) a waterproof coat
3. Raglan c) a woolen jacket with
buttons
8) Reading.
Read the following text and do the activity that follows it.
Science and technology in Great Britain.
Britain has a long tradition of research and innovation in science, technology and engineering. Its record of achievements begins with the contribution of Isaac Newton to physics and astronomy in the 17th century (theory of gravitation and three laws of motion) and goes to Charles Darwin with his theory of evolution, and inventions of Michel Faraday in the 19th century (the first electric motor, generator and transformer).
This long record of achievement in science and technology has continued throughout the 20th century. Nobel prizes for science have been won by 70 British , more than for any country except the United States.
In the last three decades major contributions have been made by British scientists working in universities, research institutes and industry. These have included theories on black holes and the origins of the universe (Stephen Hawking); the discovery of genes linked to cystic fibrosis and other diseases; the development of monoclonal antibodies); and scanning techniques for medical diagnosis (Godfrey Hounsfield); the invention of DNA profiling to identify an individual from blood and tissue specimens; the world first combined heart, lungs and liver transplant; Brian Josephson’s research in superconductivity; Martin Ryle and Antony Hewish discoveries in radio – astrophysics and many others. Research is continuing in the fields of medicine and genetics.
The Government considers that public funding should support work in the basic sciences to advance knowledge and technological capacity and provide training for scientists. Industry is expected, however, to fund the commercial application of scientific advances. Many companies in major industries finance their own research and in their own laboratories.
Britain is involved in extensive programmes run by the EC to strengthen the technological basic of European industry and improve its competitiveness worldwide. Over 300 British companies and other organizations are involved in EUREKA, and industry – led scheme to encourage the development of high technology products throughout Europe. Britain’s National Space programme is concerned mainly with earth observation from satellites for commercial and environmental applications. British scientists have played a role in most European Space Agency missions, including the investigation of Halley’s Comet in 1986 by the British – built Giotto spacecraft.
8) Complete the chart using the information from the text above.
Scientist |
Field of study |
Achievements |
|
|
|
9) Speaking
How much do you know about the US inventions?
10) In groups, match the invention and the inventor. Which of the inventions do you use in your home or everyday life?
Invention |
Inventor |
Phonograph |
Jonas Salk (1955) |
Camera |
Charles and J. Duryea (1892) |
Sewing machine |
Igor Sikorsky (1939) |
Traffic light |
Samuel Morse (1837) |
Dishwasher |
Benjamin Franklin (1780) |
Automobile |
Thomas Edison (1877) |
Airplane |
Alexander Graham Bell (1876) |
Helicopter |
The Wright brothers (1903) |
Bifocal eyeglasses |
George Eastman (1888) |
Conveyor |
Vladimir Zvorykin (1924) |
Polio vaccine |
Chester Carlson (1938) |
Artificial heart |
Isaac Singer (1851) |
Telegraph |
Josephine Cochrane (1886) |
Telephone |
Robert Jarvik (1982) |
Photocopying machine |
Garret A. Morgan (1916) |
Television |
Henry Ford (1896) |
The students share their ideas and sentences grounding their opinions.
11) We spoke about inventions and inventors.
- What famous inventors do you know?
- What inventions do you know?
12) Homework. At home, write the answers to the questions of exercise 4, p.36, prepare a story about one of inventors.