Степова природна зона
Мета: формувати в учнів знання про географічне положення зони степу; закласти поняття про взаємозв'язки між компонентами природи в зоні степу; показати особливості зони, порівняно з інгими природними зонами; на конкретних прикладах продемонструвати результати впливу господарської діяльності людини на природні особливості зони степу; удосконалювати навички щодо комплексної характеристики зони; продовжити формувати вмінняпрацювати з картографічними матеріалами, зокрема з тематичними картами рельєфу, клімату; продовжити формувати вміння працювати з різними джерелами інформації; формувати навички порівняння природних комплексів.
Обладнання: підручник, атлас, карти України: фізична, грунтів.
Тип уроку: комбінований.
Географічна номенклатура: фізико-географічніпідзони, краї та області зони; об'єкти рельєфу, гідрографії, адміністративні області.
Очікувані результати:
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опрних знань учнів
- дайте визначення термінів : ландшафт, природна зона, природний комплекс;
- на карті покажіть межу між лісостеповою і зоною мішаних і широколистяних лісів;
- на карті покажіть природоохоронні території цих природних зон.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Степе широкий наш, батьку наш сивий!
Скіфи та половці, та чумаки.
Сіллю сіваською шлях притрусили
Та й опосили в могилах віки.
Де твої межі і де твій початок?
В чим твоя велич і в чим таїна?
Мчить над житами нестримна тачанка -
Наше безсмертя і наша весна.
Степе широкий наш, рідний наш брате,
Трунку, настояний на полині!
Поки ти світиш нам — нас не здолати:
Наше коріння в твоїй глибині!
Б.Мозолевський
ІV. Вивчення нового матеріалу
За картами атласу учні з'ясовують географічне положення і межі степової зони.
Учні об'єднуються в експедеційні групи. Кожна група отримує маршрутний лист, у якому прописані етапи експедеційного дослідження.
Учні, користуючись різними джерелами інформації, проводять географічне дослідження щодо характеристики зони степу.
Група |
Маршрутний лист |
геоморфологи |
- дослідіть види рельєфу, виокремте серед них рівнини, височини, гори, кряжі, знайдіть їх на карті; - назвіть корисні копалини в межах природної зони. |
кліматологи |
- визначити тип клімату; - встановіть температуру повітря: середню влітку та взимку, амплітуду коливань. - визначте кількість опадів та їх територіальний розподіл. |
гідрологи |
- назвіть річки та їх розташування; - визначте тип живлення річок; - визначте режим та характер течії річок. |
грунтознавці |
- визначте типи грунтів природної зони; - втановіть методи меліорації, характерні для природної зони степу. |
біологи |
- поясніть особливості рослинного світу цієї природної зони; - визначте пристосованість представників тваринного світу до умов природної зони. |
екологи |
- знайдіть на карті природоохоронні території, що розташовані в межах природної зони; - поясніть, як використовують природу цієїприродної зони в господарській діяльності людини. |
Кожна група висуває свого представника, який доповідає про результати дослідження.
Висновок: за фізико-географічний районуванням степова природна зона поділяється на підзони, а ті, в свою чергу, поділяються на провінції.
Північностепова: Дністровсько-Дніпровська, Лівобережно-Дніпровсько-Приазовська, Донецька, Задонецько-Донська.
Середньостепова: Причорноморська, Південностепова (сухостепова), Причорноморсько-Приазовська, Кримська.
? Виявіть головний чинник у виділенні провінцій (країв) в межах природної зони степу?
На контурну карту нанести провінції степової зони.
Застосовуючи різноманітні джерела інформації учні знаходять відомості про деякі природоохоронні території степу (Дунайський біосферний заповідник, Чорноморський біосферний заповідник, Єланецький степ, Асканія-Нова).
“Бесіда”
Назвіть природні зони, які виділяють у межах території України?
Перелічіть заходи, що вжито з метою збереження природних ландшафтів.
“ Бліц-тест”
Учні виконують тестові завдання (самоперевірка)
а) 58%
б)27%
в) 40%
а)Причорноморсько-Приазовській сухостеповій;
б)Дністровсько-Дніпровській північностеповій;
в)Причорноморській середньостеповій.
а) 1/4
б) 2/3
в) 1/2
а) посухи та заболочення грунтів;
б) суховії та засолення грунтів;
в) посухи.
а) В.Докучаєв;
б) К.Геренчук;
в) Ф.Фальц-Фейн.
- скласти синквейн “Степ”;
- оцініть свою роботу на уроці
- опрацювати матеріал підручника;
- повторити географічну номенклатуру;
- заповнити таблицю в робочому зошиті.