Урок географії.
Тема: Підсумковий урок за темою “Африка”
Мета уроку: |
|
навчальна: |
закріпити й узагальнити особливості природних умов Африки; перевірити рівень знань і практичних умінь та навичок за темою; удосконалити навички узагальнення, систематизації, аналізу здобутих знань; |
коригувальна: |
розвивати уважність, географічне мислення, слухову і здолрову пам’ять, зосередженість, аналітичні здібності |
розвиткова: |
формувати комунікативну, самоосвітню та творчу компетентність, вести самостійну дослідницьку діяльність |
виховна: |
виховувати самостійність, почуття відповідальності, впевненості у своїх знаннях, ціннісне й екологічне ставлення до природи. |
Обладнання: |
фізична карта світу, атласи, підручники, контурні карти, роздаткові картки, комп’ютерна презентація |
Тип уроку: |
урок систематизації й узагальнення знань. |
Хід уроку
Привітання Пролунав дзвінок, починаємо урок
Учитель Добрий день діти і дорослі!
Бажаю учням хорошого настрою та плідної роботи на уроці.
І. Нервово-психологічна підготовка.
Учитель Налаштуємося на роботу
У школі я вчуся не марно,
Працює мій мозок старанно.
Увагу і пам’ять свою розвиваю.
Все, що чую, чітко сприймаю.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Інтерактивна Портрет Леонардо да Вінчі
дошка
1) “Пізнання країн світу — прикраса і їжа людського розуму”
2) Хвилина роздуму
Учитель Як розумієте цей вислів?
Допомога вчителя.
Чим більше людина мандрує, пізнає світ, тим більше стає розумною та мудрою.
Учитель Хто сказав, що все уже відкрито,
Нащо ж ми народжені тоді,
Як нам помістити і зібрати
Наші сподівання молоді?
Учитель На уроках географії ми постійно мандруємо та щось
відкриваємо. Повторимо те, що вивчали на попередніх уроках.
Учитель Назву теми прочитаєте, коли виконаєте квест-завдання.
ІІІ. Актуалізація знань.
Інтерактивна Розгляньте малюнки, визначте першу букву кожному
дошка слову, запишіть на папірцях та спробуйте назвати це слово
АФРИКА
Робота з картою, учень показує материк
ІV. Блок закріплення
Мета: закріпити знання за темою та налаштувати учнів на роботу
Учитель На попередніх уроках ми з вами мандрували цікавим,
неповторним, дивовижним материком. Що уроку ви відкривали для себе щось нове. Пригадаємо, які теми вивчили.
1. Географічне положення Африки.
2. Клімат, річки й озера Африки.
3. Своєрідність рослинного і тваринного світу Африки.
4. Населення та держави Африки.
Учитель Чудово! Продовжуємо працювати. Готові!!!
1) Бліц-опитування
Учитель Перед вами картки двох кольорів. Я задаю питання.
Якщо ваша відповідь так піднімаєте рожеву картку,
якщо ні — зелену картку.
Увага!!!
1. Африка — найспекотніший материк планети?
2. Вперше обігнути Африку вдалося Магелану, Васко да Гамі?
3. Північний Льодовитий океан омиває Африку?
4. Оазіс — це частина теріторії Сахари?
5. Ніл впадає в Тихий океан?
6. Конго відноситься до басейну Атлантичного океану?
2) Хвилинка-цікавинка
Мета: зняти втомленість, створити емоційний, позитивний фон
Інтерактивна Фрагмент фільму “Річка Конго”
дошка
3) Логопедична розминка
Учитель Перед вами ілюстрації з зображенням риб, які водяться в
річках Африки.Виберіть рибу, яка вам сподобалась та прочитайте назву. Важко читати? Молодці!
Тигрова риба та тетра
V. Блок дослідження
1) Вправа. Географічний практикум
Учитель Візміть контурні карти. Який материк зображений?
Знайдіть 2 найбільші річки Африки, підпишіть, обведіть синім олівцем
Учням ІІ групи диференційоване завдання
Учні підписують назву материка і обводять річки за допомогою вчителя.
Фізхвилинка
Щось втомилися сидіти
Треба трошки відпочити.
Руки — вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Сіли-встали, сіли-встали,
І за парти посідали.
2) Групова робота за підручниками стор 56-57
Учитель Перед вами таблиці
1 група працює за таблицею
“Вологі екваторіальні ліси”
Природні зони |
Рослини |
Тварини |
Вологі екаторіальні ліси |
|
|
2 група працює за таблицею
“Савани”
Природні зони |
Рослини |
Тварини |
Савани |
|
|
Диференційоване завдання: учні 3 групи показують вчителеві пустелю Сахару
3) Населення Африки
Учитель На територіїАфрики знаходиться більше 50 країн.
Населення материка різноманітне за расовим складом.
Хвилинка-цікавинка
До класу входять троє дітей в масках.
Учитель До нас завітали гості, представники різних рас. Назвіть їх.
Ілюстрація А чи знаєте ви, що в Африці живуть найнижчі (пігмеї)
та найвищі (тутсі) люди нашої планети.
VІ. Блок підсумковий
Мета: Сформувати ціннісне ставлення до природи Африки.
Ілюстрації Гора Кіліманджаро — тануть льодовики на верхівці гори.
Учитель У жовтні місяці цього року відбувся саміт екологів у
Шотландії за останні 6 років. 200 країн прийняли участь у цьому саміті. Вчені прийшли до висчновку, що наша планета в небезпеці. Розгляньте ілюстрації і скажіть, які екологічні проблеми руйнують природу Африки?
1) Вирубка лісів
2) Засмічення технікою
3) Випас великої рогатої худоби
4) Сарана
5) Пилові бурі
6) Посуха
Висновок. Людство повинно берегти нашу планету.
Бережіть планету власну,
Поки є на це, ще час!
Бо вона така прекрасна,
І вона одна у нас.
Будемо берегти нашу планету!!!
Учитель Час нашого уроку добігає кінця. Ми гарно попрацювали.
Про який материк ми поглибили знання?
Гра “Оціни себе”
На дошці таблиця, перед дітьми картки “Який я на уроці”
Учитель Виберіть картку яка відповідає вашим діям та настрою на
уроці і закріпіть магнитиком на дошці.
Учні працюють з картками на дошці.
Учитель Повторимо слова Леонардо да Вінчі
“Пізнання країн світу — прикраса і їжа людського розуму”
Урок закінчено.