Урок "Шкільне життя"

Про матеріал
Розробка заключного уроку за темою "Шкільне життя". Відпрацювання лексичного та граматичного матеріалу за темою. А також відпрацювання теми "Годинник".
Перегляд файлу

Дата 18.12.2020

Англійська мова

3-А клас

 

Тема:                 Повторення теми “School Life”

 

Цілі уроку:1) практична: формувати навички вживання нових лексичних одиниць у діалогічному мовленні, діти мають вміти читати, розуміти, правильно вимовляти та використовувати нові ЛО по темі «Годинник. Розпорядок дня»;

                     2) розвиваюча: розвивати фонематичний слух, здібності учнів до комунікації, вміння спілкуватися іноземною мовою;

           3) виховна: виховувати позитивне ставлення до іноземної            мови, почуття раціонального використання часу,вміння бути  уважними, організованими  та активними;

                     4)освітня: розширювати кругозір учнів.

 

Обладнання:макет годинника,  картки з індивідуальними завданнями, картки зі       

                       знаками фонетичної  транскрипції,  аудіододаток до підручника  для 3 класу,Карпю’к О.Д.,  магнітофон.  

 

Тип уроку:      комбінований , урок розвитку навичок говоріння та   письма

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

 

1. Привітання

T: Good morning, children!

P-s:    Good morning, teacher.

T: How are you?

P-s: We are fine. Thank you!

T: I’m glad to see you.

P-s: We are glad to see you too.

T: Sit down, please.  Look at the faces on the cards you have on your desks and say how you are today.

(I’m happy. I’m angry. I’m sad…)

T: Who is on duty today?

P: I am.

T: Who is absent today?

P: All are present.

 

2. Повідомлення теми й мети уроку

T: Dear children, the topic of our lesson is  «School life»

Today we’ll continue our conversation about school, time and our everyday activities.

За правильні відповіді ви будете отримувати смайлики. А в кінці уроку ми перевіримо хто з вас був найактивнішим і заробив більше всіх смайликів.

3. Уведення в іншомовне середовище. Warming-up.

а)Фонетична зарядка

T: Listen, repead and learn the tongue-twisters

  • [ p ]: Please, pass Paul the purple pencil and the pink pen.
  • [ ð ]: Together, together, together every day,

         Together, together, together we work and play.

  • [ ∫ ], [ s ]: She speaks English and Danish, Polish and Spanish.
  • [ i: ]: I see Pete in the street.

[ t ]:  A black cat sat on a mat and ate a fat rat.

б) T: Let’s recite the poem “Every day”.

  Every day, every day

  Little children like to play.

  Sunday, Monday, Tuesday,

  Wednesday, Thursday, Friday, Saturday.

II. Основна частина уроку.

  1. Активізація ЛО теми.
  1. T: Let’s sing a song. (Days of the week)

(робота зі смарт дошкою)

  1. T: Children, help the dwarfs to find their houses.

 

  1. T: Look at this word square and try to find as many words as you can.

W

E

D

N

E

S

D

A

Y

S

S

R

E

A

D

I

N

G

R

F

U

P

I

M

A

T

H

S

B

T

R

N

O

T

E

N

G

L

I

S

H

I

D

R

I

Q

K

Z

P

M

O

N

D

A

Y

N

W

X

T

U

E

S

D

A

Y

Z

G

S

A

T

U

R

D

A

Y

J

K

  1. And now fill in the missing letters.

R_ad_ng, A_t, S_nd_y, M_th_, Fr_da_, E_gl_sh, M_nda_, M_si_, D_aw_ng, Tu_s_ay, S_or_, N_tu_e St_d_es, W_dn_sda_.

  1. Діалогічне мовлення. Робота в парах.

T: Well done! Answer my questions, please. (What is your favourite lesson? Why do you like it? What have we got on Monday?) And now your turn to make a dialogue.

  • What is your favourite lesson?
  • My favourite lesson is English.
  • Why do you like it?
  • I like to speak English. What have we got on Friday?
  1. Аудіювання.

T: Yesterday I’ve received a letter. I was surprised. You’ll hear it now and answer the questions.

Who wrote this letter? Where does Bill live?  How old is Bill? What is his favourite lesson? Why does he like it?

Dear Friends,

I live in London. My name is Bill. I am eight. Every day I go to school. It is very big. I am a pupil of the third form. There are twenty-six pupils in my class. I go to school five days a week. Saturday and Sunday are days off. I study different subjects. They are: English, Maths, Art, Sport, Music, Computer Studies and Nature Studies. My favourite lesson is English. I have three English lessons every week. We learn poems, read funny tales, listen to music, sing songs and play games. Most of all I like to make up dialogues. Our lessons are very interesting.

When do you go to school? What are your favourite subjects?

Best wishes,

Bill

  1. Фізкульт хвилинка.

T: I see that you are tired. Let’s do some physical exercises. Stand up, please! (відео зарядка)

  1. Читання.

T: And now open your books, please. Ex.1 p.70. We are going to read the text and  answer the questions.

  1. Розвиток усного мовлення.

T: Let’s do ex.2 p.70-71. Say what you do at this time. Перед вами на партах є годинники. Вам потрібно послідовно назвати який час вони показують і що ви робити в цей час.

  1. Заключна частина уроку.

T: You did a good job today! All of you were active and smart. Count your Smiles and tell us how many cards have you got today.

1)Пояснення домашнього завдання:

T: Your home task is ex.5p.71. you have to put the words in the correct order and write them in your copybooks.

 

2) Підведення підсумків уроку

    T: Today, we remembered the days of the week, the school subjects, how to tell the time in English and what we did every day What did you like the most today?

        P1: I liked …

        P2: I liked …

4)Прощання

T: Good buy, children!

P-s: Good buy, teacher!

T: See you next time.      

 

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
1 лютого 2021
Переглядів
317
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку