Урок "Шотландська народна казка «Лисиця і яструб»

Про матеріал
Мета: формування ключових компетентностей: • читацької: сформувати в учнів повноцінні навички: читання як базової у системі початкового навчання та слухання; • соціокультурної, громадської: адаптувати дітей до життя в певному соціальному середовищі, виховувати громадянське, патріотичне, морально-етичне, естетичне виховання; співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності; • загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці; • інформаційно-комунікативної: уміти успішно користуватися рідною мовою (всіма видами мовленнєвої діяльності) в процесі спілкування, пізнавати навколишній світ, уміти здобувати з підручника необхідну інформацію, знаходити у тексі конкретні відомості; • здоров’язбережувальної: уміння долати труднощі, розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою, дотримувати правильного; • формування предметних компетентностей: • розвивати навички свідомого виразного читання, уміння аналізувати прочитане, робити висновки; • поповнювати словниковий запас учнів; • учити учнів бачити і відчувати красу природи; • виховувати почуття прекрасного, дбайливе ставлення до природи
Перегляд файлу

 

Тема. «Казка - вигадка, та в ній щось повчальне розумій. Шотландська народна казка «Лисиця і яструб»»

Мета:

 формування ключових  компетентностей:

  • читацької: сформувати в учнів повноцінні навички: читання як базової у системі початкового навчання та слухання;
  • соціокультурної, громадської: адаптувати дітей до життя в певному соціальному середовищі,  виховувати громадянське, патріотичне, морально-етичне, естетичне виховання; співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності;
  • загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці;
  • інформаційно-комунікативної: уміти успішно користуватися  рідною мовою (всіма видами мовленнєвої діяльності) в процесі спілкування, пізнавати навколишній світ, уміти здобувати з підручника необхідну інформацію, знаходити у тексі конкретні відомості;
  • здоров’язбережувальної: уміння долати труднощі, розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою, дотримувати правильного;
  •  формування предметних компетентностей: 
  • розвивати навички свідомого виразного читання, уміння аналізувати прочитане, робити висновки;
  • поповнювати словниковий запас учнів;
  • учити учнів бачити і відчувати красу природи;
  • виховувати почуття прекрасного, дбайливе ставлення до природи

 

Обладнання: презентація Microsoft PowerPoint, зображення героїв казки, фотокартки Шотландії і шотландців.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна, природнича.

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА.

1. Організаційний момент.

Добрий день, малята,

Любі хлопчики й дівчата!

З давніх пір і понині

Кажуть всі в Україні:

«Здоровенькі були!».

2. Психологічна настанова на урок.

- Любі діти, запрошую вас на урок читання. Бажаю всім гарного настрою і впевненості в собі, щоб  ви завжди досягали певних успіхів. ( слайд зі смайликом).

- Яким ви бачите наш урок?....

- Так,  він буде цікавим, веселим і пізнавальним, а зробити його таким можемо ми самі. Тож вперед!

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

1. Артикуляційні вправи.

1) Гімнастика для губ і язичка.

- А починаємо  з гімнастики  для губ і язичка. Давайте прочитаємо повільно, протягуючи кожний звук:

І – Е – И – У – О – А

А – Е – О – І – У – И

- Тепер прочитаємо склади:

БІ – БИ – БЕ – БУ – БО - БА

ШІ – ШИ - ШЕ – ШУ – ШО – ША

- Прочитаємо окремо в парах кожен звук:

 Б - П, В – Ф, Д – Т, Ж – Ш, З -С, ДЖ – Ч, ДЗ – Ц.

- Молодці.

2) Робота над скоромовкою.

- А зараз попрацюємо над скоромовкою:

Лисеня і вовченя

Їли ласощі щодня.

Кожен мав велику ложку,

Горщик пирожків потрошку.

- Як правильно вимовляти звуки, що позначає буква «ща»?

- Вимовте чітко і швидко ( шч ).

- Читаючи скоромовку, правильно вимовляйте ці звуки.( читаємо ще раз скоромовку). Молодці.

2. Вправа «Не розгубись»

- Прочитайте слова з максимальною швидкістю в порядку зростання номерів.

  6                  2              5        3            8                       1           4            7

щось     вигадка      ній     та      розумій           Казка       в        повчальне

- Яке речення утворилося? ( «Казка вигадка, та в ній щось повчальне розумій»). Це і буде девізом сьогоднішнього уроку.( слайд)

3. Мотивація навчальної діяльності.

Казка — вигадка, всяк знає,

Але казка — дивина.

В ній усе не так буває

І потрібна нам вона!

Нас вона навчає жити

І поради нам дає.

Все в ній вміє говорити

І у казці — правда є.

До роботи нас привчає

І гостинності нас вчить.

Той, хто казочки читає,

Потім буде добре жить.

Бо умітиме радіти

І сміятись в добрий час.

Вмітиме добро творити.

Казка мудрим робить нас.(слайд)

4. Актуалізація опорних фонових знань.

- З чим у вас асоціюється слово казка?

-Так, казка-

 

5.Бесіда

- Казка народилася дуже давно. Так давно, що люди ще не вміли писати, тому переказували їх одне одному. Під час переказування ці казки дещо змінювались, ім’я автора забувалося.

- Пригадайте, як називаються такі твори?  

 - Правильно, це народні казки.

- Саме казка дала нам перші уроки життя, формувала наше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність і підступність.

- У казках відбуваються дивовижні події: тварини, рослини, навіть предмети поводяться, як люди – розмовляють, співають, переживають, хвилюються.

6. Повідомлення теми та завдань уроку.

- Ви читали українські казки,   а сьогодні  ми завітаємо до Шотландії, розташованої на півночі острова Великобританія, яка є частиною держави Сполучене Королівство Великої Британії  та Північної Ірландії. ( фотокартки Шотландії, шотландців ).  Люди, які мешкають у цій країні, - шотландці, тому й казка , з якою ми сьогодні познайомимось, – шотландська народна.

- Щоб дізнатись назву цієї казки,  знайдіть і прочитайте два слова у наступному ланцюжку букв:

ОКЯСТРУБОРФЛИСИЦЯХОФА

-Так, це шотландська народна казка «Лисиця і яструб».

7. Робота над текстом казки «Лисиця і яструб».

1) Підготовка учнів до сприймання змісту тексту.

- Давайте прочитаємо правильно слова:

Яструб, розтулила, завбільшки, пощастило.

Справ – жні – сінь – кий----------------- справжнісінький.

- Що означає слово «розтулила»? ( Розтуляти - це те  ж саме, що і розтискати, розмикати що-небудь стиснуте, зімкнуте.

2) Виразне читання казки вчителем.

- Послухайте, будь ласка, казку:

         (Шотландська народна казка)

                 ЛИСИЦЯ I ЯСТРУБ

Сiв якось яструб на березi рiчки i задрiмав на теплому вiд сонця каменi.  Пiдбiгла до яструба хитра лисиця i вхопила його своїми гострими зубами.

- Ой, не їж мене! - заблагав її яструб.- Вiдпусти мене на волю, а я за те знесу тобi яйце завбiльшки з твою голову.

"Ох, i пощастило ж менi! - подумала лисиця.- Такого птаха впiймати! Справжнiсiнький скарб!"

Розтулила вона зуби i випустила яструба. А яструб сiв на гiлцi дерева i почав дражнити дурну лисицю:

- Не знесу я тобi яйця завбiльшки з твою голову,- сказав вiн.- Не знесу через те, що не можу. Зате дам тобi три поради. Ось вони. Перша порада: нiколи не вiр абикому. Друга порада: не засмучуйся через дрiбницi. I третя порада...- Тут яструб подивився на голодну лисицю й помовчав.- Третя порада така: що впiймала, те тримай мiцно.

 

3) Перевірка  сприймання змісту твору.

- Скажіть, будь ласка, де відбувалися події, описані в казці?( Правильно. Події відбувалися на березі річки.)

- Які поради дав яструб лисиці? ( «Ніколи не вір абикому» , «Не засмучуйся через дрібниці», «Що впіймала, те тримай».)

8. Фізкультхвилинка.

9. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.

1. Вправа «Щоб речення зрозуміти, слова потрібно розділити»

-Кожна казка чомусь навчає.

- Роз’єднайте, будь ласка, слова і прочитайте вислів.

ХОЧЕШЇСТИКАЛАЧІ-НЕСИДИНАПЕЧІ

«Хочеш їсти калачі – не сиди на печі»

- Як називається вислів, який ви прочитали? ( Прислів’я).

-  Як ви розумієте зміст цього прислів’я? ( Вірно, щоб досягти успіху, треба багато працювати.).

- Чи може це прислів’я бути заголовком до прочитаної казки? (Так, може.)

ІІІ. Заключна частина

1. Хвилинка – цікавинка.

-А зараз хвилинка – цікавинка.

- А чи знаєте ви, що під час полювання, яструби можуть літати зі швидкістю 240 км на годину. Вони здатні зловити здобич, як у повітрі так і на землі. У світі існує 270 видів яструбів. Живуть яструби 13-20 років.

2. Рефлексія

Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»

- А зараз пограємо в гру. Вам потрібно продовжити незакінчене речення.

- Сьогодні на уроці я намагався ( лася)…

- Найкраще мені вдалося…

- Казка мене навчила…

- Молодці.

– Оцініть свою роботу на уроці. Якщо ви вважаєте, що могли б попрацювати краще, підійміть руки вгору. Якщо ви працювали добре – потисніть свої долоньки. Якщо ви працювали чудово і слухали уважно – поаплодуйте собі.(малюнки на екран)

- Діти, читайте казки! Переказуйте! Складайте! Нехай вони вчать вас, як треба по правді жити.

 

 

docx
Додано
30 серпня 2022
Переглядів
1112
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку