Узагальнити методи розв'язування тригонометричних рівнянь, відбір коренів; розвивати вміння творчо мислити, виховувати етику та культуру спілкування.
ОЗ Великочернеччинська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області
Система уроків з теми:
«Тригонометричні рівняння»
Алгебра 10
Вчитель математики
Саранчук О. В.
Урок 1-2
Тема: Розвʼязування найпростіших тригонометричних рівнянь.
Мета: познайомити учнів з методами розв’язування тригонометричних рівнянь, а також з різними способами запису множини коренів рівняння. Розвивати логічне мислення, виховувати акуратність та наполегливість.
ХІД УРОКУ
І. Оголошення мети уроку.
Сьогодні на уроці ми вивчатимемо рівняння, в записах яких є тригонометричні функції. Існує багато різних способів розв’язання тригонометричних рівнянь, але ці методи об’єднує те, що всі тригонометричні рівняння зводяться до найпростіших. Тому вміння розв’язувати найпростіші рівняння – це перший крок до розв’язання більш складних.
ІІ. Нова тема.
До найпростіших тригонометричних рівнянь відносяться рівняння виду
а) Розв’яжемо рівняння на відрізку . Нехай
з урахуванням періодичності приходимо до формули:
, якщо
б) Знайомство з розвʼязанням рівнянь виду , також починаємо з розвʼязання рівняння
з урахуванням періодичності приходимо до формули:
, якщо
Після цього розвʼязуємо рівняння:
; ; ;
в) Розв’язування вправ №460 (стор. 217, алгебра 10 клас, Шкіль, Колесник, 2000 рік )
г) Розвʼязуємо рівняння (графічно ілюструючи, показуємо лінії тангенсів і котангенсів) і розв’язуємо №461(а-г)
ІІІ. Розв’язування вправ.
1). Розглянемо рівняння виду: .
Наприклад:
а) , тоді
; ;
;
б) Дане рівняння рівносильне рівнянню:
;
;
так як ліва частина не менше нуля, то і , отже може приймати значення 0;1;2;3;4…, тому , де
в) Знайти помилку в розв’язанні :
Так як один іє коренів рівняння, то всі корені можна записати, як
Помилка в тому, що функція не є періодичною. Правильна відповідь:
2) Розглянемо рівняння виду
І спосіб
ІІ- спосіб
Використовуємо формулу пониження степеня:
; ; 1-cos2x=1 ; cos2x=0
2x= ; x= .
Доводимо, що розвʼязки в першому і другому способах співпадають.
Звертаємо увагу на те, що розвʼязки першого рівняння можна обʼєднати в одну серію розвʼязків другого рівняння.
Наприклад:
розв’язком деякого рівняння є .
Знайдемо обʼєднання . Ці множини мають спільні елементи. Запишемо їх:
; ; ;…
Тобто множина міститься в множині . Отже загальна відповідь .
3) Розвʼязати систему рівнянь:
; ;
Для написання відповіді необхідно знайти перетин серій розв’язків.
Відповідь:
ІV. Самостійна робота.
І варіант ІІ варіант
№403(а) №403(б)
№406(а) №406(б)
№409(а) №409(б)
№415(а) №415(б)
Вправи за збірником екзаменаційних завдань. Алгебра 11 клас. Донецьк-1997.
V. Підсумок. Домашнє завдання.
Опрацювати п.38, розв’язати : А: №463 , Б: №464(а-г) , В: №465(в,г).
Урок 3-4
Тема: Методи розв’язування тригонометричних рівнянь
Мета: Узагальнити методи розв’язування тригонометричних рівнянь, відбір коренів; розвивати вміння творчо мислити, виховувати етику та культуру спілкування.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних фактів
Розв’язати усно: а) 3
б) 4
в) 2 sin3x-2=0
г) sin2x=
д)
ІІ. Нова тема
Складаємо схему розв’язування тригонометричних рівнянь.
ІІІ. Розвʼязування вправ.
Колективно біля дошки розв’язуємо рівняння:
№1. (зводимо до одного аргументу)
(зводимо до однієї функції)
. Позначимо , тоді
або
Відповідь:
№2. 2
=0
2 =0
(2)=0
; ; n,k
№3. (зводимо до однорідного)
Якщо , то і , що не можливо. Отже .
Поділимо ліву і праву частини рівняння на . Маємо
; ; n,k
№4.
Використовуємо формулу , маємо:
або
Розв’язуємо перше рівняння:
Розв’язуємо друге рівняння: (ОДЗ не записуємо, зробимо потім перевірку )
-
2 Звідки: m,n
В інтервалі трьох множин розв’язків, попадають тільки числа 0 ; ; ; ; . Виконавши перевірку, переконуємося, що
Відповідь : k
№5. Спеціальні прийоми розв’язування тригонометричних рівнянь.
2
Оцінимо множину значень функцій в лівій і правій частинах рівняння. Позначаємо функції в лівій і правій частині рівняння через f g(x)=.
Так як, , то , але , тому
Отже, рівняння рівносильне системі: ;
; ;
Перевіримо, чи задовольняє розвʼязок першого рівняння друге рівняння. Якщо то тоді
Отже,
Відповідь:
Розв’язати: №467(а,б,д) і №468(а,б,д)
ІV. Самостійна робота
І варіант ІІ варіант
№ 466(а,г,є) №466(б,д,ж)
V. Підсумок уроку. Домашнє завдання
а) №467-468(ІІ стовпчик) б) №471(а-в)
Урок 5
Тема: Розвʼязування тригонометричних рівнянь.
Мета: узагальнити методи розв’язування тригонометричних рівнянь, відбір коренів; розвивати творчо мислити, виховувати етику та культуру спілкування.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Розв’язування вправ колективно біля дошки.
а) рівняння які зводяться до алгебраїчних:
3(1-)=1+
3-3 =1+1-2
1-3 =-2
2
;
б) Пониження степені в тригонометричних рівняннях:
Позначимо =t
Розкриваємо дужки використовуючи 5 рядок трикутника Паскаля.
Підстановка
;
;
; ; ;
Використовуючи одиничне коло запишемо відповідь: .
в) Рівняння, які зводяться до алгебраїчних за допомогою заміни
. Розвʼяжемо рівняння:
Нехай , тоді
;
Підставляємо в задане рівняння, маємо:
; ; маємо:
; ,
Розкладання на множники
; ОДЗ:
2
або
д) Універсальна підстановка. Цей метод вимагає використання формул:
Основна перевага – в будь-якому випадку отримаємо одну тригонометричну функцію .
Недоліки:
а) часто отримуємо рівняння високого степеня;
б) заміна може привести до втрати коренів.
Наприклад:
Розвʼязати рівняння:
ОДЗ:
. Нехай , тоді:
Один із коренів рівняння дорівнює -1. Тоді
1 -3 -3 1
-1 4 -1
-1 1 -4 1 0
()
Чи була втрата коренів? Ні, так, як початкове рівняння містило , а після застосування формул ОДЗ не звузилось.
ІІІ. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
За збірником завдань для екзамену з математики «Алгебра і початки аналізу», Донецьк, 1997 р.
Б: № 443-453(б) ; В: №552-525(б)
Урок 6-7
Тема: Розв язування вправ.
Мета: Узагальнити методи розв’язування тригонометричних рівнянь.
Перевірка знань.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
Доповнити розв’язання рівняння:
()() (3+sinz)=4 ОДЗ:
;
Запишемо рівняння в вигляді: ()· (3+sinz)=4
Щоб рівність виконувалася, необхідно, щоб добуток трьох множників лівої частини дорівнювала 4, а це можливо, коли 2·1·2. Отже:
; ; ;
ІІ Розвʼязування вправ.
Учні працюють в трьох групах. Можна використати гру «Лабіринт». По сигналу капітани підкидають грального кубика, числа, які випали на гранях і будуть стартовими номерами рівнянь, які потрібно виконати, далі стрілка підкаже, над яким завданням слід працювати, переможці отримають оцінки високого рівня.
Завдання взяті із збірника під редакцією М. І. Сканаві
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
І група |
8.035 |
8.038 |
8.045 |
8.055 |
8.059 |
8.083 |
ІІ група |
8.013 |
8.014 |
8.020 |
8.021 |
8.022 |
8.024 |
ІІІ група |
8.182 |
8.183 |
8.201 |
8.203 |
8.208 |
8.211 |
ІІІ. Самостійна робота.
І варіант ІІ варіант
+
Додатково: М.І. Сканаві група В: №8.421; №8.422; №8.431
ІV. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Розв’язати за збірником екзаменаційних завдань з математики «Алгебра і початки аналізу», Донецьк, 1997 р.
№487-489(б) ; №534-537(б)
Урок 8
Тема: Контрольна робота.
Мета: Перевірка знань.
Розв’язати за збірником екзаменаційних завдань з математики «Алгебра і початки аналізу», Донецьк, 1997 р.
І варіант ІІ варіант
№ 418(а) № 418(б)
№ 419(а) № 419(б)
№ 421(а) 3 бали № 421(б)
№ 432(а) № 432(б)
№ 434(а) № 434(б)
№ 435(а) № 435(б)
№ 449(а) № 449(б)
№ 452(а) № 452(б)
№ 457(а) 5балів № 457(б)
№ 462(а) № 462(б)
№ 472(а) № 472(б)
№ 474(а) № 474(б)
№ 524(а) № 524(б)
№ 528(а) № 528(б)
№ 529(а) 4 бали № 529(б)
№ 538(а) № 538(б)