Складання казки «Звідки прилетів метелик»
Мета:
Формувати в учнів ключові компетентності:
вміння вчитися - самоорганізовуватися до навчальної діяльності, планувати свої дії, доводити роботу до кінця; вчитися контролювати свої дії;
загальнокультурну компетентність - дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися в контексті змісту;
зосереджуватися на вербальному повідомленні інформації та логічно мислити;
соціальні компетентності - продуктивно співпрацювати в групі, в парі; виявляти ініціативу, використовувати різні ролі й функції в колективі;
громадянську компетентність –ціннісне ставлення до праці;
здоров'язбережувальну компетентність - усвідомлювати здоров'я як вищу життєву цінність.
Формування в учнів предметних компетентностей:
навчати учнів складати казку за поданим початком, схемами речень і серією сюжетних малюнків, грамотно і послідовно формувати думки та поєднувати їх у зв'язному викладі, добирати для розповіді слова, найбільш вдалі для передачі думки; розвивати зв'язне мовлення; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картки для роботи в групах, картки для роботи в парах, мультимедійна презентація до уроку, відео «Як народжується метелик», музична фізкульхвилинка.
Складання казки «Звідки прилетів метелик»
Мета:
Формувати в учнів ключові компетентності:
вміння вчитися - самоорганізовуватися до навчальної діяльності, планувати свої дії, доводити роботу до кінця; вчитися контролювати свої дії;
загальнокультурну компетентність - дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;
зосереджуватися на вербальному повідомленні інформації та логічно мислити;
соціальні компетентності - продуктивно співпрацювати в групі, в парі; виявляти ініціативу, використовувати різні ролі й функції в колективі;
громадянську компетентність –ціннісне ставлення до праці;
здоров’язбережувальну компетентність - усвідомлювати здоров’я як вищу життєву цінність.
Формування в учнів предметних компетентностей:
навчати учнів складати казку за поданим початком, схемами речень і серією сюжетних малюнків, грамотно і послідовно формувати думки та поєднувати їх у зв'язному викладі, добирати для розповіді слова, найбільш вдалі для передачі думки; розвивати зв'язне мовлення; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картки для роботи в групах, картки для роботи в парах, мультимедійна презентація до уроку, відео «Як народжується метелик», музична фізкульхвилинка.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Ви знайомі з багатьма казками, вам читали їх ваші мами, бабусі. Багато казок ви прочитали самі. А сьогодні спробуємо скласти свою казку. А про кого — здогадайтесь!
— Відгадайте загадку.
• Він яскраві крильця має.
Сам на квіточки сідає.
Прудко, весело літає.
Аж дві пари крилець має.
Ні бджола він, і не джмелик
— Так, це метелик. Метелики — одні з найгарніших живих істот на Землі!
З незапам’ятних часів метелики асоціюються з весною, красою, вічністю. Вони були символом безсмертності, щастя, вірності, любові, а деякі молодята в сучасний час відпускають метеликів на весіллі замість голубів.
У них гарні назви: найчастіше це імена грецьких богів і героїв: Аполлон, Гектор, Ікар. Так люди виразили своє захоплення яскравою красою метеликів.
Найбільший витривалий метелик світу має назву «Монарх». Він може подолати відстань у тисячу кілометрів без зупинок.
— А чи знаєте ви, що метеликів ще називають чарівниками. Як ви гадаєте чому метеликів називають чарівниками? (Бо вони зазнають повного перетворення.)
— Ким же ти був, метелику? Про це ми з вами дізнаємось на сьогоднішньому уроці.
III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Відкрийте підручники на ст. 130 (Робота за підручником )
— Прочитайте уривок із казки Еріка Карла.
— Між ким відбувається розмова? (між Кульбабкою та Метеликом)
— Що здивувало Кульбабку? (Вона не зрозуміла звідки прийшов метелик)
Тож сьогодні ми складемо казку, яка буде мати назву «Звідки прилетів метелик) (слайд 3)
2. — Дорога метелика складалася не з одного дня. Днів минуло дуже багато.
— Відгадайте дні тижня. Словникова робота
На дошці записані дні тижня з пропущеними літерами. Учні по черзі дописують літери, зачитують утворені слова.
пон_д_ л__к в__вт__р__к
с_ р_ а ч_тв _р
п_ят__ ця с__б__та н_ д_ ля
— Запишіть їх назви в зошиті.
—Дайте відповіді на запитання, користуючись малюнками. Відповідь може бути короткою.
— Що спочатку лежало на листочку? (Спочатку на листочку лежала личинка.)
— Хто виповз з личинки у неділю? (У неділю з личинки виповзла гусінь.)
— Чим займалася гусінь у понеділок? (У понеділок вона гризла яблуко.)
— Що робила у вівторок? (У вівторок з'їла дві груші.)
— Чим поживилася гусінь у середу? (У середу смакувала сливами.)
— А що скуштувала у четвер? (У четвер скуштувала полуниць.)
— Чим ласувала гусінь у п'ятницю? (У п'ятницю ласувала мандаринами,
апельсинами.)
— Чим добреньким вона пригостилась у суботу? (У суботу пригостилася кавуном і
морозивом)
— Що збудувала гусінь, коли поласувала фруктами та ягодами? (Потім збудувала
собі кокон.)
— Що відбулося через два тижні? (А через два тижні вилетів метелик.)
Тепер давайте до кожного малюнка доберемо дієслова.
- Хто пригадає на які питання відповідають дієслова?
(що робив?, що робила?, що зробила?..)(Лексична вправа).
(Робота в групах) Із запропонованих дієслів виберіть, які відповідають даному малюнку.
|
Лежала |
|
скуштувала |
|
виповзла |
|
ласувала |
|
гризла |
|
пригостилась |
|
з'їла |
|
збудувала |
|
смакувала |
|
вилетів |
Лежала, виповзла, гризла, з'їла, смакувала, скуштувала, ласувала, пригостилась, збудувала, вилетів.
Діти зачитують, що отрималось.
Фізкультхвилинка
Відпочили і переходимо до наступного завдання.
В групах ви добирали дієслова, всі дієслова, які ви називали є в нас на дошці ( і у декого на аркушах).
Зараз в парах прочитайте текст і вставте відповідні дієслова.
(Робота в парах)
Спочатку на листочку лежала личинка.
У неділю з личинки виповзла гусінь.
У понеділок вона гризла яблуко.
У вівторок зʼїла дві груші.
У середу смакувала сливами.
У четвер скуштувала полуниці.
У п’ятницю ласувала апельсинами.
В суботу пригостилась кавуном і морозивом.
Потім збудувала собі кокон.
А через два тижні вилетів метелик.
Учні по одному реченню зачитують свій текст.
1 учень повністю текст що отримався..
Тепер закріпимо, дивлячись на слайд (спробуємо без підказки) повторити нашу казку.
(з слайду №3)
Тепер вищий рівень пробує записати без підказки, а інші можуть скористатись вашими текстами-підказками де ви вставляли дієслова і запишіть казку в зошит.
При написанні намагайтесь не повторювати слова, будьте уважні.
Після закінчення 1 учень, ще раз зачитує казку.
IV. Підсумок уроку.
Давайте переглянемо фільм
— Чи сподобалося вам складати казки?
Вправа «Незавершене речення»
• На сьогоднішньому уроці я удосконалив свої знання про...
• На сьогоднішньому уроці найважливішим відкриттям було...
• На сьогоднішньому уроці я навчився...
• На сьогоднішньому уроці мені запам'яталися такі види роботи...
• Мені було цікаво, коли...
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Розкажіть складену на уроці казку своїм рідним.
— Розфарбуйте метелика і вклейте собі в зошит.
1