Урок "Скринька українських народних казок. Визначення героїв казки «Колобок» (уривки). Інсценізація казки"

Про матеріал

Тема: Скринька українських народних казок. Визначення героїв казки «Колобок» (уривки). Інсценізація казки

Мета:Поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості, вчити глибоко відчувати казку, елементам театралізації, вчити визначати головних героїв казки, головну думку казки, формувати навички правильного, виразного читання, уміння інтонувати речення ; розвивати діалогічне та монологічне мовлення, уміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати в учнів прагнення до добра, порядності, любов до рідної мови, сценічного мистецтва, бажання творити добро.

Обладнання: ілюстрації до казок, записи на дошці, мультимедійна презентація, маски, картки з завданням для роботи в парах.

Перегляд файлу

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

С. ОЛЕКСАНДРІВКА

 

 

КОНСПЕКТ УРОКУ З  ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ

В 2 КЛАСІ

 

Скринька українських народних казок. Визначення героїв казки «Колобок» (уривки). Інсценізація казки

7481827

Підготувала

вчитель початкових класів

категорії «Спеціаліст  вищої категорії» та педагогічного звання «Старший вчитель»

                                                              Погребняк  Тетяна Миколаївна

 

Тема: Скринька українських народних казок. Визначення героїв казки «Колобок» (уривки). Інсценізація казки

Мета:  Поглиблювати  знання  дітей  про  казку  як  вид  усної  народної  творчості,  вчити глибоко відчувати казку, елементам театралізації, вчити  визначати  головних  героїв  казки,  головну  думку  казки,  формувати  навички  правильного,  виразного  читання,  уміння  інтонувати  речення ;  розвивати  діалогічне  та  монологічне  мовлення,   уміння  відтворювати  зміст  прочитаного;  виховувати в учнів прагнення до добра, порядності, любов до рідної мови, сценічного мистецтва, бажання творити добро.

 

Обладнання:  ілюстрації  до  казок, записи  на  дошці,   мультимедійна  презентація,  маски,  картки з завданням для роботи в парах.

 

Хід уроку

І. Етап орієнтації.

    1. Створення ситуації успіху.

       - Діти, у нас гості. Привітаємось .

Вчитель.

Пролунав і стих дзвінок.

Починаємо урок.

Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,

Що у другім нашім класі:  «Діти просто молодці!»

 

— Сьогодні ми вирушимо у мандрівку  до Країни казок.

 

  • Давайте, мої друзі, пояснимо, чому.

 


       Учениця 1.

     Існує книг багато на землі,

Вони цікаві, мудрі та повчальні.

Та кожен з нас, дорослий чи малий,

Казки читає – дуже вони гарні.

 

                  Учениця 2.

Казка – це світ чарівний, незвичний.

Казка – це диво, сповнене краси.

 Поринь у казку. Це ж бо так цікаво.

Це справді свято, радість для душі.

 

Учень 1.

   У казці звірі свою мову мають,

Дерева розмовляють, мов живі.

  Добро і правда завжди зло  

   долають,

  Тому і люблять казку всі.


 

  • Дякую вам, мої помічники.
  •    У цій країні все чарівне. Там будуть траплятися різні зупинки з завданнями, які потрібно буде розв'язати.   А допомагати нам буде добрий і веселий казковий герой. Хто він?

 Я - клубочок не простий,

 Я — клубочок чарівний,

 Я - тобі допоможу,

 Ти за мною тепер іди

 І знання собі знайди. (Колобок)

 

ІІ. Мовленнєва розминка.

 

Перша зупинка « Мовна розминка»

 

1. Фонетична зарядка. Гра «Зроби як…»

 

Як сова кричить...(уф-уф).

Як котик муркоче...(мур-мур).

Як собака гарчить...(гр-р-гр-р).

Як плаче дитина...(уа-уа).

Як сміється...(ха-ха-ха).

2. Чистомовки.

 

2. Попрацюємо над чистомовкою: (Слайд 2)

 

- Єць, - єць, - єць  -  подув сильний вітерець;

-ає, -ає, -ає – листя облітає;

го-го-го – ми збираємо його;

-ас, -ас, -ас – принесемо його в клас.

 

3. Розвиток мовно-слухової уваги, пам’яті.  Гра « Блискавка»

 

- Перевіримо вашу увагу і пам'ять. Прочитайте слова, визначте в них зайве слово. Повторіть ланцюжок слів без зайвого слова.

 

Хата, оселя, ліс, дім.

Чудовий, гарний, красивий, синій.

  • А що ви можете сказати за ці групи слів?  (близькі за значенням).

 

4.  Скоромовка.

Скочив котик, сів на плотик, миє ротик і животик.

 

5.  «Відтворіть слова-родичі» (Слайд 3)

 зка  ка   ка  ти  за    каз  вий  ко          ка  зо  кач            кар  каз


каз  ка

каз  кар

каз  ати

каз  очка

каз  ковий


6. Вправа  «З  якої  казки  уривок?»  (Слайди 4-7)

     Робота  в  парах  (картки).

Один  учень  читає   свою  картку,  другий  відгадує  назву  казки.  Потім  другий  читає,  а  інший  відгадує.

 

І  картка

 «Баба  діда  за  сорочку,  дочка  бабу  за  торочку…»  ( «Ріпка»)

«А  мишка  бігла,  хвостиком  зачепила,  яєчко  покотилося,  впало  та  й розбилося.»  («Курочка  Ряба»)

ІІ  картка

1.«Уліз  ведмідь – семеро  стало…» («Рукавичка»)

2.«Котику-братику,  несе  мене  Лиска

По  каменю-мосту  на  своєму  хвосту,

Порятуй  мене!» («Казка  про  Котика  і 

Півника»)

    ІІІ. Актуалізація опорних знань про казку

     Друга зупинка « Повторювальна» (Слайд 8)

  • Як називається розділ, який ми вивчаємо? (українські народні казки)
  • Чому вони так називаються, хто є автором цих казок? (український народ)
  • Хто є улюбленими героями українських казок? (зайчики-побігайчики, лисички-сестрички, вовчики-братики, їжачки, ведмеді та інші тварини)
  • Про що найчастіше розповідається в казках? (одвічна боротьба добра і зла)
  • Які асоціації виникають у вас, коли ви читаєте казку? (Добро, чудеса, краса, насолода, чарівність.)

                            

              Казка – це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.

Казки – це наші великі вчителі, які спочатку виховують, а вже потім розважають.

 Казка – це диво. Вона дає нам привід для роздумів, навчає, приносить багато радості.

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

 

Третя зупинка « Читайлик»

   Відгадування  загадки.

     - Щоб потрапити на цю зупинку, відгадаємо загадку.

 

Ой, набридло на віконці

Все на сонечку сидіть.

Я візьму і покочуся,

Щоб побачити весь світ. (Колобок)

 

ІV. Робота  над  темою  уроку.

 

1.Вступне  слово  вчителя.

 - А  ви  знаєте,  що  казка  прийшла   до  нас  з  давніх-давен?  Передавалася  вона  з  уст  в  уста,  з  покоління  в  покоління. Український  народ  любив  казки, тому  склав  їх  дуже  багато. В  казкових  героях  втілювалися   звички   людей, висміювалися   або   возвеличувалися   їхні  вчинки,  риси  характеру.  Казка  завжди  має  повчальний  характер.

 

2. Словникова  робота.  (Слайди 9-12   ).

 

Казка  «Колобок» — українська  народна  казка,  яка  складена  була  дуже  давно.  Тому  в  ній  вживаються   деякі  слова,  які,  можливо,  для  вас  будуть  незрозумілими.

 

             

3. Слухання   казки

Перевірка  первинного  сприймання.

-         Хто  спік  колобка?  На  чиє  прохання?

-         Де  остигав  колобок?

-         Кого  спершу  зустрів  колобок?

 

4. Фізкультхвилинка

 

Четверта зупинка  «РУХЛИВА»

 


У країні казочок

 Жив веселий Колобок.

 Разом з ним усі звірята

 Шикувались на зарядку.

Похитали головою,

Раз — притупнули ногою,

 Руки вгору піднесли,

 Трішки ними потрясли,

 Нахилились вліво, вправо,

 Та для нього ще замало.

 Руки вгору, руки вниз,

 Раз— присіли, піднялись.

 Головою похитали

 Й працювати знов почали.


 

5. Читання казки за особами (Слайд 13   ).

- Перш ніж перейти до читання за особами, виконайте завдання. Розташуйте персонажів казки у такій послідовності, у якій вони з’являються у творі.

 

- Поміркуймо, яким тоном потрібно читати слова кожного героя. Наприклад, слова Зайчика – тоненьким та тихеньким голосом, бо він маленький і беззахисний. А слова Лисички? (з хитринкою) А Вовка, Ведмедя? (голосно, трішки грізно, бо вони великі та страшні)

    Учні  відтворюють   наступні   події   пригод  колобка   за  схемою,  вміщеною  на  першому  форзаці  підручника. (Слайд 14   ).

6.  Бесіда за змістом.

-   Завдяки  якій  особливості  жанру   народних  казок  можна  відновити   відсутню  частину  тексту  ? ( У  казках  є  повтори.)

-  Назвіть   всіх  дійових  осіб   казки.

-  Хто  з  них  є  головним  героєм?  Чому?

  • Яких звірів зустрів колобок?
  • Хто із звірів був найбільшим?
  • Чим вихвалявся колобок перед звірами?
  • Як лисичка перехитрила його?

 

7.  Вибіркове читання.

  • А тепер знайдіть у тексті і зачитайте відповіді на мої питання:
  • До чого дожилися дід та баби?
  • Для чого баба поклала колобок на вікні?

 

8.  Тест  «Як запам’ятали казку».

  • Наскільки ви були уважними покаже тест.

                                         Тест

  1. Дід попросив бабу спекти хліба (-).
  2. Першим колобок зустрів вовка (-).
  3. При зустрічі колобок усім звірям співав пісеньку (+).
  4. Останнім, кого побачив колобок, був ведмідь (-).
  5. Найхитрішою з героїв виявилася лисиця (+).

 

9.   Вправа  «Впізнай  казкового  героя». (Слайди 15-18)

 

Ця  вправа  допоможе  вам  згадати  особливості  характеру  цих  казкових  героїв,  щоб  передати  їх  в  інтонації,  міміці  та  жестах  при  інсценізації  казки.

Боягузтво , слабкість, несміливість… (заєць).

Жорстокість, жадібність, злість… (вовк).

Сила, незграбність , вайлуватість… (ведмідь)

Хитрість,  підступність…(лисиця)

 

10.  Інсценування казки (розігрування діалогів за допомогою  масок     

        персонажів).

 

11. Робота в парах. (Слайди 19-21)

Вчитель.

  • У вас на партах лежать картки зі слова-ознаками і зображенням одного з персонажів казки. Вам необхідно стрілочкою з’єднати ті ознаки, які підходять до даного персонажу.

 

1.jpgКартка 1.

0.pngСіренький

Довірливий

Боязкий

Злий

Хвальковитий

Сердитий

Маленький

Веселий

Голодний

 

 

6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Пари зачитують, які ознаки дібрали до казкових героїв.

Вчитель.

  • А яких персонажів не було на картках? (ведмідь і лисиця).
  • Які б ознаки ви до них дібрали? (лисиця – хитра, брехлива, підступна, жадібна;  ведмідь – великий, неповороткий, волохатий, коричневий).

 

V. Закріплення  вивченого

- Чому так сумно закінчилася казочка?(був довірливим)

-Чим  погрожували  колобкові  зайчик,  вовк,  ведмідь,  лисичка?

-Як   рятувався  колобок  від  небезпеки?

  чому  виявилася  хитрість,  підступність  лисички?

-Чому  колобок  втратив  пильність  у  спілкуванні  з  лисичкою?

- Яким чином Колобок міг би уникнути такого сумного кінця?

- Як можна змінити кінцівку казки, щоб вона закінчилася добре?

- Чи треба нам в житті бути обережними з незнайомцями?

-Чого  навчає  нас  казка  «Колобок»?

 

VІ. Підсумки  уроку.

Наступна зупинка « Підсумкова»

 

-Який  розділ  почали  опрацьовувати?

- Що  нового  дізналися  на   уроці?

-Чого  навчилися?

-Для   чого?

 

VІІ.  Домашнє  завдання (На  вибір)

    Домашнє завдання я пропоную вам вибрати самим.

  Найпростіше на середньому рівні завдання – виразно прочитати казку;

  на достатньому рівні – переказати казку;

  на високому рівні – придумайте нові пригоди колобка,  щоб  вона  закінчувалася    щасливо.

1

 

docx
Додано
25 березня 2018
Переглядів
4392
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку