Урок "Слова - назви істот та неістот. Іменник"

Про матеріал

У розробці уроку використовуються інтерактивні вправи: "Дерево рішень", "Мішечки", а також метод "Прес". Робота в групах та парах сприяє розвитку комунікативних вмінь учнів. На уроці жоден школяр не залишається поза увагою, оскільки вислуховується думка кожного.

Перегляд файлу

Іменник. Слова - назви істот та неістот. Читання в особах.

Мета. Ознайомити учнів з термінами "імен­ник", "назви істот", "назви неістот". Вчити розпізна­вати іменники — назви істот та іменники — назви неістот, групувати слова за питаннями. Розвивати увагу, зв'язне мовлення, логічне мислення, пам'ять. Виховувати  читацький інтерес.

Обладнання:  предметні малюнки, запис на дошці, картки, вироби, тлумачні  словники

Хід уроку

 І. Організація класу.

  • Зараз урок української мови. Привітаємо один одного щиро та сердечно.
  • Я всміхаюсь сонечку.
  • Здрастуй,  золоте!
  • Я всміхаюсь квіточці.
  • Хай вона росте!
  • Я всміхаюсь дощику.
  • Лийся, мов з відра!
  • Друзям посміхаюся.
  • Зичу їм добра!
  • Подаруйте своїм друзям посмішку.

 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Перевірка  д/з (впр.3, с.65)
  2. Вправа «Дерево мудрості»
  • Від слів, які дарує дерево мудрості, утворіть слова, що відповідають на питання хто? ( хліб, школа, бібліотека, ліс, казка, море, шахта)

3.Каліграфічна хвилинка.

--- Каліграфічно запишемо букви і буквосполучення:

          Кк  Вв Гг  ки ил лим ве ед мі дь гле еч ик

         --- Які слова можна утворити? (Килим, ведмідь, глечик).

    --- Що ж означають слова килим,  ведмідь, глечик? (тлумачний  словник)

--- Яке тлумачення слова килим?Це словникове слово.

---На яке питання відповідає слово килим? (Щ о?)

(Килим — тканий виріб із візерунками для оздоб­лення стін, покривання підлоги).

         --- Складімо словосполучення з цим словом (ки­лим тканий, ворсистий, оксамитовий, дорогий, квіт­частий).

         --- Введімо це слово в речення. (Усе в дворі вкрив білий сніжний килим. У кімнаті над ліжком висить дорогий килим) - коментоване письмо.

         --- Запишімо одне речення на дошці та в зошитах (на вибір). Підкреслимо орфограму у словниковому слові.

--- Яке тлумачення слова ведмідь?

   --- На яке питання відповідає слово ведмідь? (X т о?)

      (Ведмідь — великий хижий звір із густою буро- білою чи чорною шерстю, що живе у дрімучих лісах, високих горах та на Півночі).

         --- Побудуймо словосполучення (побачити ведмедя, зустрітися з ведмедем, ведмідь ричить).

         --- Складімо речення з цим словом. (Бурий вед­мідь водиться в Карпатах. Білого ведмедя ми бачили в зоопарку).

--- Яке тлумачення слова глечик?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

 --- Сьогодні ми продовжимо вивчати слова, які відповідають на питання

X т о? Що? Дізнаємось, як правильно називаються такі слова, і зустрінемось із зовсім новим для вас словом, яке подорожуватиме з нами країною знань. Мотивація навчальної діяльності.

  • Послухайте, куди я вас запрошую.

На ярмарок прошу гуртом чи поодинці,

Чекають на всіх там чудові гостинці!

На ярмарку нашім веселім, багатім

Є чим дивуватись і є що придбати.

Тут щедрі дарунки і саду, |городу,

Тут пісні і жарти — усім в нагороду.

Тут речі умільців ні з чим незрівнянні,

Барвисті стрічки, рушники вишивані.

Полив'яний' посуд — тарелі, горнятка,

Сопілки — хлоп'ятам, намисто — дівчаткам.

Мерщій-бо на ярмарок всі поспішайте,

Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!

         --- Що таке ярмарок?

Ярмарок (нім. слово — річний ринок) — періодич­ні торги та місце, де відбувалася гуртова і роздрібна торгівля різними товарами; продавці й покупці з'їжджалися на ярмарок з різних місць, зокрема й із-за кордону.

         IV.Сприймання і первинне усвідомлення матеріалу.

1.Робота з підручником. (Авт. М.Захарійчук). Впр. 1 с. 65.

         --- На ярмарку багато людей, одні з них щось про­дають, інші — купують. Уявіть, що ми з вами на ярмарку, де звідусіль чути голоси продавців.

  • Як треба читати речення зі знаком оклику?
  1. Читання тексту в особах.
  2. Словникова робота.

Полив'яна — покрита поливою.

Глечик — висока, кругла, переважно глиняна посудина.

         --- Що продають на ярмарку?

 --- Продовжіть речення.

На ярмарку продавали: писанки, килими, ковдри, хустки, намисто, віночки, тарелі, глечики.

         --- Яке питання можна поставити до виписаних слів?

--- Це слова, що означають неживі предмети, або неістоти.

Отже, слова-неістоти відповідають на питання щ о?

Заучування правила на с. 66.

  1. Робота з підручником. (Впр. 2, с. 66).

         --- Прочитайте текст.

--- Хто повертався з ярмарку? (Ведмідь, лисиця, їжак).

         --- Які з цих слів словникові?

 --- Продовжіть речення.

З ярмарку поверталися: ведмідь,..., ... .

--- Яке питання можна поставити до цих слів? (Хто?)

         --- Що означають ці слова? (Живі предмети).

         --- Тобто істоти. Отже, слова-істоти відповідають на питання хто?

Заучування правила.

Фізхвилинка

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали.

Раз – присіли, другий – встали.

Всі за парти посідали.

     Вправа «Мішечки»

Під кришкою стола у вас прикріплені слова. Зберемо їх у мішечки. Поставте запитання до слова, визначте – це назва істот чи неістот і покладіть у відповідний мішечок.

  1. Виконання практичної роботи учнями.

         --- Дайте відповіді на питання впр. 3.

         --- Що купив ведмідь? (Ведмідь купив діжку меду).

         --- Що несе лисиця? (Лисиця несе солодкого півника на паличці).

         --- Хто купив нитки? (Нитки купив їжак).

(Речення учні записують у зошитах і на дошці).

V. Осмислення нових знань.

  1. Ознайомлення учнів з терміном "іменник".

--- Настав час дати ім'я словам — назвам істот та словам — назвам неістот. Яке саме? Дізнаємось з вірша.

Який співець, поет, письменник

Уперше слово вигадав – іменник?

Іменник. Він узяв собі на плечі

Велике діло – називати речі,

Ім`я, найменування, і наймення:

Робота, біль і радість, і натхнення.

  • Хто здогадався, яке  ім'я  у словах — назвах істот та словах — назвах- неістот?

      --- Яку ж роботу виконує іменник? (Він називає речі).

Заучування правила за підручником.

Робота з правилом (прочитати, в парах поставити запитання) VI. Закріплення.

Трактор – назва неістот.  Білка –  назва істот. Гриб – іменник.

1-ша    пара — «Я вважаю, що...»
2-га    пара — «...тому, що...»
3-ти    пара — «...наприклад...»
4-та    пара — «Таким чином...»

 

VII. Підсумок уроку.

--- Продавці збираються додому, а нам час до класу.

         --- На які питання відповідають слова - назви не­істот та істот?

Гра  «Перетворімо істоту на неістоту».

  • 3 м на полі він росте, а з р у воді живе? (Мак - рак).
  • 3 у смачний пшеничний білий хліб, а замініть у на і — лісовий звірок, який стрибає по деревах (Булка — білка).
  • 3 л — риба прехороша, а з т —звичайна огорожа. (Лин — тин).

 VIII. Домашнє завдання.

 

docx
Додано
13 березня 2018
Переглядів
3743
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку