Урок "Слова, близькі за значенням (синоніми)."

Про матеріал

Використання лінгвістичних казок допоможе вчителю розв'язати багато педагогічних проблем, а систематичне використання комп'ютера, зокрема мультимедійних презентацій, на уроці, на мою думку, сприяє:

• концентрації уваги;

• включення всіх видів пам'яті: зорової, слуховий, моторної, асоціативної;

• більш швидкому і глибокому сприйняттю викладеного матеріалу

Щоб детальніше ознайомитися із використанням казок та мультимедійних презентацій, пропоную цикл уроків з української мови "Слово . Значення слова" (на сайті 6 уроків та презентації до них)

Перегляд файлу

 

 

 

Тема уроку:  Слова, близькі за значенням (синоніми).

 

Мета уроку:   розширити знання учнів про слова, близькі за значенням (синоніми); формувати вміння добирати синоніми, вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас;

                         розвивати мовне чуття, мовлення;

                         виховувати любов до української мови.

 

 

Обладнання: Роздатковий матеріал,  будиночки «Сумно» ,«Весело», фігури людей сумні і веселі, презентація.

 

Тип уроку:     комбінований. Урок - телепередача

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель.     Доброго ранку! Доброго дня!

             Доброго вечора сьогодні, щодня…

             Хай не псується годинник на вежі.

             Хай буде все на землі, як належить:

             Сонце – як сонце , літо – як літо.

             Дощик – як дощик , діти – як діти.

             Кожному дому щастя бажаю.

             Маку – цвітіння, житу – врожаю,

             Небові – миру, голубу – неба,

             Кожній дитині – всього, що їй треба.

             Хай усміхаються діти щодня.

             Доброго ранку! Доброго дня!

                                                                            О.Онишків

 

В. Діти, зранку мені зателефонували і повідомили, що на морі «Лексикологія»  розпочався страшний шторм і тому вирушити в подорож ми з вами не зможемо. А все, що ми  могли б побачити на наступному острові, ми побачимо по телебаченню, тому будьте уважні.

Слайд №2

  •  Доброго дня!
  • Вітаю всіх на телеканалі «Україна» у студії «Українська мова».
  • В ефірі – дитяча телепередача . З вами її  ведуча –  Анфіса Павлівна та моя незмінна асистентка, яка буде мені допомагати протягом всіх передач, - Людмила Миколаївна.

Слайд №3

  • Прослухайте програму телепередач

1. Репортаж «Що ми знаємо?»

2. Гра «Граматичний бій».

3. «Коли всі вдома».

4. Виступ «Міс Каліграфії».

5. Програма новин.

6. Гра «Незакінчене речення».

7. Казкова галерея.

8. «Танці із зірками».

9. «Підсумки тижня».

ІІ. Актуалізація опорних знань

Інтерактивна технологія «Мікрофон» та «Асоціативний кущ»   

Слайд №4 

- Зараз  у прямому ефірі -  Людмила Миколаївна із репортажем «Що ми знаємо?» 

(Вчитель задає питання дітям,заповнюючи асоціативний кущ «Слово»)

    В.     - Яку тему вивчаємо? (Слово)

- Що знаєте про слово? (Кожне слово має своє значення. Слово може вживатися у прямому і переносному значенні. Одне й те саме слово може мати кілька значень. Є слова, які пишуться і вимовляються однаково, мають різні значення)                                                                                                                          Слайд №5

- В ефірі програма «Найрозумніший» . До вашої уваги – гра  «Граматичний бій». Учасниками гри будуть (Прізвище, ім’я учнів)

(завдання на картках)

1-й учень. Скласти речення зі словом «лежить» в прямому і переносному значенні.

2-й учень. Знайти слова, які однаково звучать, та пояснити їх значення.

                  У стоніжок по сто ніжок.

                  Всі сто милися, всі стомилися.

3-й учень. Скласти речення зі словами: на березі, на березі.

Перевірка домашнього завдання

Слайд №5

  • В той час, коли учні виконують завдання, переглянемо передачу «Один вдома». (Перевіряємо домашнє завдання)
  • Учасники нашої гри уже готові до бою. Розпочнемо бій. До дошки запрошуються учні, які перевірять правильність виконання завдань.  

Слайд №6

  • Перевірте дату та запишіть її в зошит.  Як завжди, розпочнемо роботу в зошиті з каліграфічної хвилинки. У студію запрошується Міс (або Містер)  Каліграфії -три учні) з острова «Багатозначності».

Робота, дім,  праця,  будинок, труд, оселя. (Слідкую, щоб діти робили правильні з’єднання).   

В. Чим цікаві ці слова? На які групи можна їх поділити ?(Робота, праця,оселя. Дім, будинок, оселя)  Яку б назву ви дали б таким словам?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

В. Для  того, щоб дізнатися, як назвала такі слова Українська мова, включимо «Новий» канал.

Слайд №7

      - Шановні глядачі. Вас вітає програма «Синоніми». Сьогодні ми з вами  ознайомимося із словами, які називаються синоніми, навчимося добирати та відшукувати такі слова у текстах, замінювати їх у зв’язному мовленні    і складати синонімічні ряди.  

Слайд №8      

 - До вашої уваги гра «Незакінчене речення». Подивіться на слова з каліграфічної хвилинки і  доповніть незакінчені речення.

Синоніми – це слова, …. за звучанням. (різні) 

Синоніми  відповідають на …. питання .( на одне і те саме)

Синоніми – це слова, … . (близькі за значенням)

Синоніми потрібні для того,  щоб … . (уникнути повторів)

Погляньте на екран і перевірте  правильність наших тверджень . (Правило про синоніми)

ІV. Сприймання та первинне усвідомлення учнями нового матеріалу  

Слайд №9-10

  • В ефірі «Казкова галерея» . В передачі ми дізнаємося, які казки найбільше любить Українська мова.
  •  Для цього нам потрібно виконати завдання Української мови.
  • Прочитайте вірш, випишіть синоніми. (Вірш написаний на дошці)

Ой, яка чудова українська мова!

Є в ній хурделиця, віхола, завія,

Завірюха, хуртовина, хура, заметіль…

(Під час перевірки завдання за кожним названим словом відкривається кадр про Сніжну королеву)

В. – Діти, зараз я пропоную переключити на «1 національний»  та взяти участь у телешоу «Танці із зірками» Слайд №11 - 21

Фізкультхвилинка

В . – Відпочили? Продовжуємо перегляд «Казкової галереї»

Слайд №22

  • І знову ми з вами в «Казковій галереї» . Для того, щоб дізнатися наступну казку, в якій герої завжди дружать і допомагають один одному, виконаємо завдання в парах. (Завдання різної складності виконують на картках).

Картка №1

З ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучні.

Швидко, скоро, прудко, жваво.

а) … прийде весна;

б) …розтане сніг;

в) Білочка … стрибає з гілки на гілку;

г) Хлопчики про щось … розмовляли.

Картка №2

Вправа 138 (4 речення)

 

(Під час перевірки за 1 речення відкривається 1 кадр)

 

Слайд №23

  • Щоб відкрити наступну казку,  потрібні словники , які вже вам роздала моя асистентка. Вам потрібно записати до поданих слів синоніми. (робота по групах)

1 група                                                        2 група

Холодний                                               Дзьобають

Тендітний                                               Тьохкає

Швидко                                                   Робота

Веселий                                                  Малюки

(Під час перевірки за 1 синонімічний ряд відкривається 1 кадр)

 

Слайд №24

  • І   остання улюблена казка Української Мови і останнє завдання. Прослухайте твір, який написав наступний герой.

(Звучить текст)

  • Чи сподобався вам текст? Чому?
  • Як удосконалити? (Замінити слово «сплять» синонімами)
  • Які синоніми можна використати? ( Поринули у сон; дрімають; куняють; дає хропака)

Удоскональте текст та спишіть його . 

     Прийшов листопад похмурий і сумний. Голі дерева вже готові до зими і сплять. Сплять жуки і павуки, бабки і метелики. Сплять у мулі лини і карасі. Сплять у своїх норах їжаки та борсуки. Спить у теплій барлозі ведмідь. Всі готові зустріти зиму.

(Під час перевірки за 1 синонім відкривається 1 кадр)

- Ось і дізналися всі казки. А зараз настав час  програми «Підсумки тижня»

 

V. Підсумок уроку

Слайд №25

  • Добрий день,  шановні телеглядачі. В ефірі програма «Підсумки тижня». І сьогодні  ми пригадаємо, що ви дізналися та вивчили  під час уроку – телепередачі. Інтерв’ю буде брати Людмила Миколаївна.

В. - Що вивчали на уроці? (Синоніми)

  • Що таке синоніми? (Близькі за значенням слова)
  • Які синоніми запам’ятали?
  • Навіщо існують синоніми? (Для того, щоб уникати повторів)
  • Що вам було особливо цікавим?
  • Вам було на уроці сумно чи весело? А зараз кожен  покладе свою картку з настроєм до відповідного будиночка. (Додаток № 6)

 

 

 

VІ. Домашнє завдання (диференційоване)

 

Слайд №26

- Час нашого ефіру вичерпався, залишилося лише дати завдання для нашої наступної зустрічі.

1 група.   Вивчити правило про синоніми. Дібрати синоніми до слів «мама», «вулиця», «стежка», «вірш». Скласти речення з цими словами.

2 група.   Вивчити правило про синоніми. Вправа 141 (1)

 

 

 

Література:

Програма для середньої загальноосвітньої школи. Для 1-4 кл. – К.: Початкова школа, 2006

Вашуленко М. С., Мельничайко О.І., Рідна мова: підручник для 3 кл.-К.: Освіта, 2003. –

Дидактичні ігри з української мови. К.: Початкова освіта, 2006.

Календарні плани для 3 класу.

Кальчук М.І., Кучинський М.В. Українська мова 2 клас, 3 частина. Суми: ТОВ НВП «Росток А.В.Т.», 2007

Кальчук М.І., Кучинський М.В. Українська мова 3 клас, 2 частина. Суми: ТОВ НВП «Росток А.В.Т.», 2008

 

ДОДАТОК 1

LANDS081 

 

 

 

 

LANDS058 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

AEROBICSAPRILFOOPNCBUNNYSUI 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Микита Віта
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
21 жовтня 2018
Переглядів
9202
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку