Урок "Слова, які означають ознаки предметів".

Про матеріал

Урок з української мови в другому класі. Діти вперше знайомились з словами-назвами ознак. Були проведені різні методи та способи на уроці. Метод кубування, цікаві вправи на розрізнення слів-ознак, гра "Розумники та розумнаці"

Перегляд файлу

 

Українська мова 2- А клас                                Вчитель В.П.Чурилова

 

Тема: Слова, які називають ознаки предметів

 

 

 

C:\Users\Шпекан\Desktop\загружено.jpg

 

 

Мета: формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння визначати в тексті прикметники, ставити потрібні питання, опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; виховувати любов до природи;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;

інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

Конкретні очікувані результати:

-  визначає слова, які називають ознаки предметів,

- вміє ставити потрібні питання,

- опрацьовує теоретичний матеріал підручника,

Комунікативні:

- користується на доступному рівні всіма видами мовленнєвої діяльності(говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);

- висловлює свою думку .

Комплекс наскрізних умінь/

- уточнює, що було складно на уроці;

- оцінює власну роботу на уроці.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: презентація,плакат «Іменник та прикметник»,  куб.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Емоційне налаштування

Пролунав дзвінок

Починається урок

Працюватимем старанно

Щоб побачити в кінці

Що у нашім другім класі

Діти – просто молодці!

Привітання до гостей.

Добрий день!

У добрий час,

Радо ми вітаєм Вас!

Всі за парти ми сідаєм

До роботи приступаєм.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

— Сьогодні ми продовжуємо мандрівку до Країни Граматика.

— Хто в ній живе? (Іменник)

1. Метод кубування

Завітав сьогодні в клас

Кубик знов до нас

Кубик, діти, не простий

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає

Знання наші перевіряє.

Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».

Той, хто отримує кубик, читає наступне за порядком завдання на стороні куба, відповідає і передає кубик іншому учневі. Якщо відповідь не знаєте, передаєте іншому.

 

Завдання:

1. Слова, які вивчили. (іменники)

2. Що означають. (назви предметів)

3. На які питання відповідають. (хто? що?)

4. Питання хто? ставлять…, питання  що? ставлять…

5. Питання  що? ставлять…

6. Слова, що пишуться з великої букви.

2. Хвилинка каліграфії

Запис у зошиті. Поділ слова на склади

Ч ч че чер червень червоний, че-рвоний, чер-воний, черво-ний

Утворіть словосполучення: червоний (що?) ..., ...; червона (що?) ..., ...; червоне (що?) ..., ...

Поставте питання до слова червоний. Що це за слово?

 

ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

З ким ви бажаєте ще зустрітися в країні Граматиці? (слайд 3)

Живуть у цій країні ще слова, які називають ознаку предмета. Це дуже важливі та потрібні слова. Ознайомимось з ними і дізнаємося, як їх називають, на які питання вони відповідають.

Словник

Ознакака — риса, властивість, особливість, прикмета.

Слухання казки «Друзі назавжди» (розповідає вчитель)

У Країні Граматиці проживали поважні частини мови — Іменник і Прикметник. Але вони були незнайомі між собою. Та одного разу доля звела їх разом.

Ти хто? — запитав Іменник, побачивши Прикметника.

Я не можу відповісти на це питання. Я знаю тільки, який я? А ти який?

А я можу відповісти лише на питання «хто?» або «що?». А от який я — не знаю...

Тут у кущах пробіг Зайчик. Іменник і Прикметник переглянулися.

Заєць! — сказав Іменник.

Сірий, довговухий, куцохвостий, прудкий! — додав Прикметник і посміхнувся.

Тим часом набігла хмарка, і прямо Іменникові на ніс упала велика дощова крапля.

Дощ,— промовив той.

Теплий, літній, короткочасний,— заспокоїв Прикметник і засміявся, хоч на нього теж упало кілька крапель.

Парасолька! — вигукнув Іменник, швидко розкривши її, і запросив свого нового знайомого сховатися від дощу.

Гарна, яскрава! — похвалив парасольку Прикметник. Він був дуже радий зустрічі з Іменником, адже вони так легко порозумілися.

Добрі, вірні, щирі, справжні... — почав він схвильовано говорити. Іменник одразу зрозумів, про що той думає, і продовжив:

Друзі! Побратими!

З того часу й почалася дружба Іменника й Прикметника. Прикметник так шанує Іменника, що називає його старшим братом і завжди пристає на його бік.

Малюнок Іменника і Прикметника.

2.Робота за підручником

1) Обговорення стратегії «Що це?» (після виконання вправи 1, с. 86).

Прочитайте текст. Про що він?

Прочитайте слова, що називають колір фарб. Поставте до них питання, запишіть. Що це за слова? (Слова-ознаки)

Сукні (які?) ..., ..., ...

Які слова ви записали до слова сукні? Що це за слова? (Слова — ознаки предмета за кольором)

Для назви ознак предметів у мові є спеціальні слова. Це прикметники, бо вони називають прикмету.

Скільки слів, що називають прикмету за кольором, ви записали?

Де зустрічаються разом усі ці барви? (У веселці, райдузі)

Навіщо вони помандрували до квітника?

Помандруймо і ми!

Фізкультхвилинка.

2) Обговорення стратегії «Навіщо потрібен прикметник?» (після виконання вправи 2, с. 86–87).

а) Робота над текстом (робота в парах).

Прочитайте текст.

Якій квітці віддала свій колір кожна царівна-барва?

Виберіть і назвіть квіти, що є на квітнику.

Назвіть героїв тексту. Прочитайте їхню розмову.

Що побачила Марійка? Знайдіть і прочитайте речення.(слайд 7)

б) Робота над описом малюнків.(слайд 5,6)

Розгляньте малюнки. Порівняйте їх: що спільного, чим відрізняються?

Яка клумба з квітами вам більше до вподоби: чорно-біла чи кольорова?

Яку роботу виконує прикметник у житті клумби? А в житті сонечка, травички, вишеньки, сливи?

Навіщо потрібні слова, що називають прикмети за кольором? (Прикметник робить наш світ красивим, яскравим, радісним.)

в) Виконання практичної роботи.

Запишіть за зразком назви квітів та їхні ознаки за кольором.(слайд 8-14)

3) Обговорення стратегії «Який прикметник?» (робота над правилом, с. 87).

Вправа «Асоціативний кущ»

Прочитайте правило. Що ми вже знаємо?

Прикметник — це... (слова).

Прикметник — це слова, що називають... (прикмету, ознаку предметів).

Прикметник — це слова, що називають прикмету, ознаку предметів і відповідають на питання... (який?, яка?, яке?, які?).

Прикметник — це слова, що називають прикмету, ознаку предметів і відповідають на питання який?, яка?, яке?, які? Прикметник — це... (частина мови).

Який прикметник? Опишіть його. (Це слово, частина мови, називає прикмету, ознаку, відповідає на питання який?, яка?, яке?, які?).

Прикметники допомагають уточнити знання про той чи інший предмет (який він?), уявити його жваво, картинно, так, ніби ми його бачимо.

4) Робота над вправою 3 (с. 87).

Розгляньте малюнки. Це вази.

Назвіть ознаки за матеріалом, з якого виготовлені вази.

Назвіть ознаки вази за формою.

Допоможіть Марійці дібрати вазу для троянд. Доповніть речення. Спишіть. (Робота в парах.)

Які прикмети ви дібрали до слова?

5)Робота в парах  «Розумникам і розумницям.»

C:\Users\Шпекан\Desktop\загружено.png

 

 

 

C:\Users\Шпекан\Desktop\загружено (1).jpg

 

 

 

C:\Users\Шпекан\Desktop\загружено (2).jpg

 

 

 

C:\Users\Шпекан\Desktop\загружено (3).jpg

 

 

 

 

Слова для довідки: Червоне, кругле, румяне.

                                  Солодка, жовта ,смачна.

                                  Сині, запашні, соковиті.

                                  Довгий, солодкий, жовтий.

 

— Знайдіть потрібні ознаки до картинок .

Прикметник називає ознаку предмета за (чим?) ... (кольором, матеріалом, формою).

 

ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

1) Обговорення стратегії «Асоціації».

Поясніть асоціативний ланцюжок. Про що це змушує вас думати?

Прикметник: ознака який? яка? яке? які?

2) Поміркуйте!

Чи важлива, на вашу думку, була тема нашого уроку? Відповідь обґрунтуйте.

3) Вправа на тренування пам’яті.

Перевірмо вашу пам’ять.

Назвіть словникові слова, які ви навчилися писати і вимовляти.

2. Домашнє завдання (на вибір) 1. С. 88. Спишіть вірш. Підкресліть прикметники.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Добровольська Світлана Сергіївна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
3 січня 2019
Переглядів
12995
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку