Сім чарівних ключиків
О.А. Дудик,вчитель початкових класів, Промінський НВК , Снігурівський НВК, Миколаївська область
Українська мова , 3 клас
Тема. «Узагальнення вивченого про будову слова»
Мета: закріпити знання учнів з теми « Будова слова»; формувати мовленнєву компетентність школярів, розвивати пізнавальні інтереси, уміння робити висновки, здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь; виховувати любов до рідного краю, мови, любов до навчання та вміння працювати разом
Перебіг уроку
I Організаційний момент
Хочу побажати вам гарного уроку,
Щоб було цікаво всім нам працювати,
Щоб хотіли дуже всі відповідати.
Щоб допомагало вам вміння міркувати
І дванадцять балів легко заробляти.
II Мотивація навчальної діяльності
-Сьогодні для вас , діти , Рідна мова приготувала випробування . Вона хоче перевірити чи добре ви знаєте тему «Будова слова».
Вам доведеться довести ,що дану тему ви вивчили на відмінно і здобудете для цього 7 ключиків і відімкнете 7 замків.
IIIВідтворення і корегування опорних знань
Перший замок
1 Розминка
-Пригадаємо, що ми знаємо про будову слова
Вправа «Асоціативний кущ»
2 Утвори слова.
Корінь в слові “відгадай”,
Префікс в слові “запитай”,
Суфікс в слові “нічка”,
Закінчення – в “криничка”. (Загадка)
– Корінь – в слові “написати”.
Префікс
– в слові “заспівай”,
А закінчення та суфікс
В слові “казка” пошукай. (Записка)
– Префікс – у слові перенести, корінь – у слові казка. (Переказ)
– Префікс – у слові приїзд, корінь – у слові казати, суфікс і закінчення від
Слова ніжка. (Приказка)
– Префікс – у слові проніс, корінь – у слові лісник, суфікс – у слові дубок.
(Пролісок)
– Префікс – у слові підніс, корінь – у слові вода, суфікс – у слові грибний, закінчення – у слові білий. (Підводний)
– Корінь – у слові лісок, суфікс – у слові зимова, закінчення – у слові червоний.
(Лісовий)
– Префікс – у слові політ, корінь – у слові садок, суфікс і закінчення – у слові рибка. (Посадка)
– Префікс – у слові збити, корінь – у слові в’язка, суфікс – у слові кілок. (Зв’язок)
– Запишіть слова-відгадки і позначте в них значущі частини. Чи є серед цих слів спільнокореневі? Назвіть їх
Другий замок.
1Випиши з тексту слова. Познач їх будову.
2Поділи ці слова на склади для переносу
Третій замок
Робота в парах
Проаналізуйте слова за будовою по схемі( на форзаці підручника)
Дениско, задрімали, бабуся
Фізхвилинка
Четвертий замок
Робота в групах
Знайти слова. Записати їх. Познач основу та закінчення
ПРУПІДВОДНИЙ КВРЛІСНИКТОЛДПЕРЕЛАЗИТЬЙЦУПІДСНІЖНИКЮ
П’ятий замок
Добери антоніми. Назви корінь
Доброта, мирний, удень ,холод, дрібними, широкий.
Шостий замок
Пазли . Скласти і записати прислів’я. Позначте суфікси в словах.
Яблучко від яблуньки недалечко відкотиться. У хатоньці, як у віночку, а господиня, як сонечко.
Дивиться лисичкою, а думає вовчиком.
Сьомий замок
Добрати споріднені слова до слів: мала, сама, яблуня, дзьоб .Визначте в них суфікси .Якого значення вони надають словам?
IVПідсумок уроку
V Домашнє завдання