Урок Слухова сенсорна система. Сприйняття звуків. Гігієна слуху. Лабораторна робота №9 “Вимірювання порога слухової чутливості”.

Про матеріал
Дана розробка допоможе продовжити формувати знання учнів про сенсорні системи людини; ознайомити із слуховою сенсорною системою; розкрити поняття “завитка”, “перетинчастий лабіринт”, охарактеризувати особливості сприйняття звуків вухом людини у порівнянні з іншими організмами; особливу увагу звернути на чинники, які можуть пошкодити слух.
Перегляд файлу

Тема: Слухова сенсорна система. Сприйняття звуків. Гігієна слуху. Лабораторна робота №9 “Вимірювання порога слухової чутливості”.

Мета:

Освітня. Продовжити формувати знання учнів про сенсорні системи людини; ознайомити із слуховою сенсорною системою; розкрити поняття “завитка”, “перетинчастий лабіринт”, охарактеризувати особливості сприйняття звуків вухом людини у порівнянні з іншими організмами; особливу увагу звернути на чинники, які можуть пошкодити слух. 


Розвиваюча. Розвивати уміння учнів порівнювати зорову та слухові системи; уміння виражати власну думку.


Виховна. Виховувати у собі необхідність вести здоровий спосіб життя та бережливе ставлення до свого здоров’я, до систем, які допомагають сприймати навколишній світ.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.Розробки уроків до теми "Сприйняття інформації нервовою системою. Сенсорні системи." для 9 кл.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Міжпредметні зв ́язки: зоологія, медицина,фізика,психологія
Матеріали та обладнання: таблиці, малюнки, слайди.
Основні поняття та терміни: вушна раковина, барабанна перетинка, слухові кісточки, євстахієва труба, завитка, перетинчастий лабіринт, кортіїв орган.

Хід уроку
 

Психологічне налаштування

( Весна. Спів пташок,  радість життя....посміхнулися і  побажали гарної роботи на уроці)


І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів

 

 

 

 

Вправа  "Так чи ні"


1. Зоровий аналізатор сладається з рецепторної, провідникової та центральної частини*
2.  Рогівка заломлює промені вдвічі сильніше, ніж кришталик*
3.  Райдужку порівнюють з діафрагмою фотоапарату;
4.  Наші очі сприймають інфрачервоні промені

5.  По окулярах, які  знаходяться на людині можна визначити, вона страждає   на       короткозорість чи далекозорість*

6.  Офтальмолог лікує хвороби очей*

7.  Для хорошого зору необхідний вітамін А*

8.   Для ліворуких людей  світло повинно падати справа *

9.  У людини зір - монокулярний                                                                                         10.  Кон'юктивіт - від брудних носових хустинок*

 

 

ДЕШИФРАТОР Правильні : 1,2,5,6,7,8,10

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Розповідь – казка про лебедя і бобра:


 Крилатий красень лебідь пишався і хвалився перед підсліпкуватим бобром своїми зіркими очима. А бобер запитав: “Чи не знає лебідь, що там хлюпнуло за третім поворотом річки. Але не побачив лебідь нічого тривожного за третім а потім і другим поворотом річки. Потім бобер нирнув від гріха подалі а лебідь йому не повірив. Взагвалі поганий кінець у цієї казки....”

 

Тема уроку:  

Слухова сенсорна система. Сприйняття звуків. Гігієна слуху. Лабораторна робота №9 “Вимірювання порога слухової чутливості”.
 

Мета уроку (з участю учнів)

 

 

Я знаю --

Я хочу знати --

Я дізнався---


ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу

А.Схема Значення слуху  (Складання схеми)

 

Повідомлення учня Еволюція органу слуху

 

 

АНАЛІЗАТОР

БУДОВА ОРГАНУ СЛУХУ
- Будова і функції органа слуху. Розробки уроків до теми "Сприйняття інформації нервовою системою. Сенсорні системи." для 9 кл.
1) зовнішнє вухо:
а) вушна раковина;
б) зовнішній слуховий прохід;
в) барабанна перетинка.
2) середнє вухо:
а) порожнина з трьома слуховими кісточками;
б) євстахієва труба (поєднує вухо з носоглоткою).
3) внутрішнє вухо:
а) кістковий лабіринт з перетинчастим лабіринтом – завитка;
б) півколові канали (вестибулярний апарат).

ІV. Осмислення об*єкивних зв*язків і взаємозалежностей у вивченому.


V. Узагальнення знань.Розробки уроків до теми "Сприйняття інформації нервовою системою. Сенсорні системи." для 9 кл.



VІ. Підсумки уроку. Д/з.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 2 слайд  Вправа  "Так чи ні"


1. Зоровий аналізатор сладається з рецепторної, провідникової та центральної частини*
2.  Рогівка заломлює промені вдвічі сильніше, ніж кришталик*
3.  Райдужку порівнюють з діафрагмою фотоапарату;
4.  Наші очі сприймають інфрачервоні промені

5.  По окулярах, які  знаходяться на людині можна визначити, вона страждає   на       короткозорість чи далекозорість*

6.  Офтальмолог лікує хвороби очей*

7.  Для хорошого зору необхідний вітамін А*

8.   Для ліворуких людей  світло повинно падати справа *

9.  У людини зір - монокулярний                                                                                         10.  Кон'юктивіт - від брудних носових хустинок*

 

2 слайд                   ДЕШИФРАТОР      Правильні : 1,2,5,6,7,8,10

 

 

Розповідь – казка про лебедя і бобра:


 Крилатий красень лебідь пишався і хвалився перед підсліпкуватим бобром своїми зіркими очима. А бобер запитав: “Чи не знає лебідь, що там хлюпнуло за третім поворотом річки. Але не побачив лебідь нічого тривожного за третім а потім і другим поворотом річки. Потім бобер нирнув від гріха подалі а лебідь йому не повірив. Взагалі поганий кінець у цієї казки....”

 

4 слайд 

 

Тема уроку:  

Слухова сенсорна система. Сприйняття звуків. Гігієна слуху. Лабораторна робота №9 “Вимірювання порога слухової чутливості”
 

 

5 слайд 

Мета уроку: Поглибити знання про сенсорні системи,

                       Вивчити будову слухового аналізатора та органу чуття

                       Навчитися визначати поріг слухової чутливості

                       Бережно ставитися до свого здоров'я

 

  ЕПІГРАФ

 

 ПІЗНАЙ САМОГО СЕБЕ 
 

 

6 слайд 

 

Я ЗНАЮ...

 

 

Я ХОЧУ ЗНАТИ...

 

 

Я ДІЗНАВСЯ

7 слайд  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

 

        ІНФОРМАЦІЯ                     МОВА                                      СПІЛКУВАННЯ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ              ЕМОЦІЇ                  СПРИЙНЯТТЯ ПРЕКРАСНОГО

                                                                                         (ЗВУКИ ПРИРОДИ, МУЗИКА)

 

 

 

 

ЧИ могли б ми спілкуватися на Місяці?

 

Звук  - це фізичне явище коливального руху часточок пружного середовища, що поширюється у вигляді хвиль у газах, рідинах, твердих тілах

 

8 слайд 

 

Фізичні характеристики   звуку                                                                                                                                                              частота,

довжина хвилі,

амплітуда,

швидкість звуку

тиск

швидкість частинок середовища.

 

 

 

9 слайд

 

Фізіологічні характеристики звуку:

 тембр,

 гучність,

 висота тону

10 слайд

 Діапазон частот для людини  

Інфразвук  16—20 Гц до 15—20 кГц  ультразвук

 

Діапазон частот для тварин ширший

 

Кажани  звуки в діапазоні 20-120 кГц. 

Дельфіни, звуки з частотою понад 100 кГц

 Собаки звуки вищі 20 кГц

 

 

 

11 слайд   СЛУХОВИЙ АНАЛІЗАТОР

 

1. рецепторна частина (фонорецептори)

2. провідникова частина (слуховий нерв)

3.зона кори великих півкуль(скронева частка кори великого мозку)

 

 

 

 

12 слайд 

ОРГАН ЧУТТЯ

 

 

ЗОВНІШНЄ ВУХО                 СЕРЕДНЄ ВУХО                       ВНУТРІШНЄ ВУХО

 

Вушна раковина                               Барабанна порожнина                Завитка

Зовнішній слуховий прохід             Слухові кісточки                        3 Півколові канали

Барабанна перетинка                           - молоточок

                                                               - коваделко

                                                               - стремінце

                                                              Євстахієва труба (слухова)

 

 

 

 

13 слайд   ЕМОЦІЙНИЙ СЛУХ- це духовне життя

  Неповторність голосу

  Відтінки голосу

  Настрій людини

 

14 слайд

                                                ЗВУКИ

                  ПРИЄМНІ                                   НЕПРИЄМНІ

 Голос мами                                                  Скрежет металу

Легкий прибій                                               Гавкання собаки вночі

Шелест листя                                             Робота бензопили

Музика Моцарта                                         Царапання по склу

 

 

15 слайд                                   Боротьба з шумами і вібраціями

1.  Звукоізолюючі будівельні матеріали

2. Зелені насадження

3. Санітарні норми для забудови

4. Звукоізолюючі навушники

5. Справні механізми

 

 

16 слайд  

 

МУЗИКОТЕРАПІЯ

 

"Музика - то є могутня збуджуюча зброя, подібна до медикаментів.

 Вона може отруїти, а може й зцілити.
Як медикаменти повинні бути під владою спеціалістів, так і музика"

                                                                            Ціолковський

 

- колискова

- марш

- класична

- церковна

 

17 слайд   Психоакустика

звук "и" – прочищає ніс, лікує очі;
звук "у" – укріплює горло і голосові зв'язки;
звуки "в", "н", "м", "е" – покращують роботу головного мозку;
звуки "ц", "к", "щ", "и" – лікують вуха;
звуки "у", "и", "х", "ч" – покращують дихання;
звуки "о", "а", "с", "м", "і" – лікують захворювання серця.

 

18 слайд   Психоакустика (мантри)

 

"ом" – знижує кров'яний тиск;
"ай", "па" – знімають болі в серці;
"ап", "ам", "ат", "іт", "ут" – виправляють мовлення.


                                     19 слайд Психоакустика (сприйняття кольорів)

"а" – червоний
"е" – світлий, жовто-зелений
"і" – світло-синій
"о" – яскравий, ясно-білий, або сонячно-жовтий
"у" – темний, синій-зелений, густо-синій
"и" – тьмяний, темно-коричневий або чорний і т.д.

 

 

 

 20 слайд             Практична робота

             "Визначення порога слухової  чутливості"

 

 

 

 21 слайд Узагальнення знань.

 

Що допомагало слухати музику Бетховену?

Чому хвороби горла і носа лікує один лікар?

Чи справді від отрути влитої у вухо помер батько Гамлета?

 

22 слайд ДЗ

Опрацювати параграф

*Патенти природи (знання про слух в техніці)

*Чому коти - альбіноси глухі?

*Пам'ятка молодшому школяру

 

23слайд Рефлексія

 

Я дізнався...

Мені сподобалося...

Я сподіваюсь...

 

24 слайд Підсумок уроку

 

ДЯКУЮ ЗА СПІВПРАЦЮ НА УРОЦІ

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Пономаренко Ліна Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
4 лютого 2019
Переглядів
2815
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку