Урок. Соціально-побутове орієнтування тема: " Гігієна"

Про матеріал
Розроблений урок для дистанційного навчання. Предмет соціально-побутове орієнтування. Тема уроку: "Ггієна"
Перегляд файлу

  Карантин 30.03.-03.04.2020
Тема уроку: «Чистота – запорука здоровя»

Особиста гігієна школяра

Під особистою гігієною розуміють сукупність гігієнічних правил, які сприяють зміцненню та збереженню здоров’я людини, збільшенню тривалості її активного життя. Вона включає правила гігієнічного утримання тіла, порожнини рота, статевих органів, а також користування взуттям, білизною, одягом, житлом, тощо. Підвищенню стійкості організму до різних несприятливих факторів, пристосуванню людини до навколишнього середовища також сприяють правильне харчування, гартування, фізкультура, регулярні заняття зарядкою та інші гігієнічні заходи.

Гігієна шкіри

Догляд за шкірою обличчя

Шкіра різних частин тіла потребує різного догляду. Водночас слід враховувати, що є шкіра нормального, сухого та жирного типу. Якщо шкіра нормальна, краще користуватися водою кімнатної температури, бо холодна вода, звужуючи кровоносні судини, погіршує її живлення, перешкоджає виділенню секрету сальних залоз, а гаряча – робить шкіру в’ялою і нестійкою проти холоду, знижує її еластичність. Умиваються вранці та ввечері (з милом). 
 

У підлітків внаслідок підвищення активності статевих гормонів стимулюється функція сальних залоз шкіри, розташованих на обличчі, верхній частині грудей і спини. Одночасно ускладнюється вихід секрету, внаслідок чого у вихідних протоках утворюються сальні пробки – комедони. Вони можуть запалюватися, збільшуватися в розмірах, набирати рожевого кольору, нагноюватись. Не слід видавлювати вугри, бо після цього запалення посилюється, з’являються синюшні плями та рубці. Появі вугрів сприяє недостатня фізична активність на свіжому повітрі, перевтома, недосипання, вживання таких харчових продуктів як хрін, гірчиця, оцет, перець, кава, какао, міцний чай, а також надлишок жирів і вуглеводів.

Незважаючи на велику кількість засобів для боротьби із вугровими висипами, які пропонує реклама, самим правильним буде не займатися самолікуванням, а звернутися до лікаря-дерматолога й дослухатися до його порад.

У підлітковому віці актуальним для дівчат стає використання декоративної косметики. Важливо розуміти, що функція декоративної косметики – підкреслити найкращі індивідуальні риси, тому не слід нею зловживати. Крім того, надмір косметики може поглибити проблеми зі шкірою чи викликати алергічні реакції.

Тіло та руки

Дуже важливо привчити дітей під час умивання мити обличчя до лінії волосся, шию та вуха, чистити ніс, спочатку одну, потім другу ніздрю.

Особливо важливо стежити за чистотою рук. Змалечку дитині потрібно пояснювати, що руками людина бере різні предмети: олівці, ручки, книги, зошити, м’ячі, іграшки, гладить тварин, береться за ручки дверей, торкається різних предметів у туалетних кімнатах. На всіх цих предметах є бруд, часто невидимий для ока, який залишається на шкірі пальців. Якщо брати немитими руками продукти харчування (хліб, яблука, цукерки тощо), торкатися обличчя, то цей бруд через рот може потрапити в організм. З брудом різні хвороби передаються від хворої людини здоровій.

І дорослі, і діти повинні мити руки з милом перед кожним прийомом їжі, після повернення з громадських місць, перед початком і після закінчення навчальних занять, після ігор, гімнастичних вправ, роботи (прибирання кімнати, робота на городі), після кожного відвідування туалету і перед сном.

Ноги

Постійного догляду потребують також ноги. Їх миють щоденно перед сном прохолодною водою з милом, тому що на ногах особливо сильно потіє шкіра й накопичується бруд. Після миття ноги потрібно ретельно витирати спеціальним рушником, особливо між пальцями.

Нерегулярне миття ніг, носіння брудних шкарпеток, панчіх сприяє появі зопрілостей та натертостей, а також призводить до виникнення грибкових захворювань. Аби запобігти неприємним наслідкам, не рекомендується одягати і міряти чуже взуття. У лазні, басейні, на пляжі потрібно надягати спеціальні капці. Панчохи й шкарпетки слід міняти не рідше ніж через день. Вдома – перевдягатися у домашні черевики або капці.

Нігті

Догляду вимагають нігті на пальцях рук і ніг. Брудні нігті – це ознака неакуратної, неохайної людини, яка не дотримується правил особистої гігієни.

Нігті необхідно акуратно підстригати, тому що під довгими нігтями зазвичай накопичується бруд, видалити який важко. Крім того, довгими нігтями можна подряпати шкіру собі та оточуючим.

Швидкість росту нігтів на руках становить приблизно 1 мм на тиждень, на ногах вони ростуть у 3–4 рази повільніше. У жодному разі не можна гризти нігтів!

 починає цікавити манікюр. Сьогодні вважається, що грамотно зроблений гігієнічний манікюр навіть корисний, оскільки допомагає позбавитися шкідливої звички гризти нігті та кутикули. Спеціалісти радять хоча б одного разу звернутися до професіоналів, які навчать батьків та дітей правильно робити манікюр. Завжди слід пам’ятати, що інструменти мають бути продезінфікованими, а лаки не вміщувати шкідливих речовин

Волосся

На голові людини росте 80–100 тис. волосин. Кожна з них може жити 2–4 роки. Нормально, коли за добу випадає кілька десятків волосин. Найбільш інтенсивно зміна волосся відбувається навесні та влітку.

До передчасного посивіння і випадіння волосся призводять нераціональне харчування, емоційні та розумові перевантаження, загальна перевтома. Негативно позначаються на його стані інфекційні, хронічні захворювання, фізіологічна перебудова, зв’язана зі статевим дозріванням, вагітністю, старінням: за цих умов волосся тьмяніє, погано лежить, починає випадати.

Для кращого росту волосся треба час від часу змінювати зачіску. Якщо кінчики волосся розщеплюються, їх зрізають.

Шкідливими для волосся є гаряча завивка, начісування і часте змочування водою. Від високої температури при гарячій завивці руйнується структура волосини і її механічні властивості, начіс сплутує волосся, ускладнює догляд за ним, а часте змочування водою сприяє затриманню на волоссі пилу, солей води, внаслідок чого воно втрачає еластичність, стає ламким. Так само шкідливим є фарбування волосся, особливо улюбленими підлітками фарбами ядучих кольорів.

Важливо взимку і влітку носити головні убори. Взимку, щоб не порушувати живлення внаслідок переохолодження, влітку – аби запобігти пересушуванню.

Взимку голову миють частіше, тому що головний убір не дозволяє голові «дихати», і внаслідок цього виділяється більше шкірного сала, через що волосся швидко стає жирним.

Догляд за ротовою порожниною

 

Зуби здатні до природного очищення: інтенсивне жування сирих овочів і фруктів, не дуже розвареного м’яса, черствого хліба очищує зуби та масажує ясна, піднебіння. При цьому посилюється виділення слини, що нейтралізує багато шкідливих факторів. Крім того, така слина містить мало муцину (білкової речовини, що бере участь в утворюванні м’яких зубних відкладень). Однак природне очищення не відбувається вночі, а раціон сучасної людини не завжди може забезпечити таку функцію організму, тому зуби потрібно чистити.

Чищення зубів виконується так: спочатку потрібно вимити руки з милом і добре промити зубну щітку під струменем води; ретельно прополоскати рот водою кімнатної температури, потім на змочену водою зубну щітку покласти трохи зубної пасти чи порошку і чистити при зімкнутих зубах передні й бічні поверхні зубів, при цьому щітка повинна рухатися знизу вгору і назад.

Для звільнення від залишків їжі міжзубних щілин дитина повинна робити щіткою вертикальні рухи: при очищенні верхніх зубів – зверху вниз, нижніх – знизу вгору. Чистити зуби слід вранці (перед їжею) та ввечері (перед сном). Після чищення зубів слід ретельно прополоскати рот теплою водою 2–3 рази.

У кожної дитини повинна бути власна зубна щітка, що відрізняється за кольором від щіток інших дітей і дорослих

Нову щітку рекомендується вимити теплою водою з милом, намилити і залишити на ніч. Уранці її слід прополоскати.

Зубні щітки слід міняти не рідше ніж раз на 2–3 місяці, оскільки відпрацьована щітка гірше очищає поверхню зубів і може містити багато мікробів.

Дуже важливо не допускати поганих звичок: не можна смоктати пальці, гризти тверді предмети (олівці, ручки, горіхи, льодяники тощо).

Двічі на рік слід відвідувати зубного лікаря.

Правила особистої гігієни школяра: пам'ятка (коротко)

  Починати і закінчувати день необхідно з чищення зубів.

  Виконавши зарядку, необхідно заправити ліжко і відсунути штори, розкривши вікно.

  Підстригати нігті на руках і ногах потрібно щотижня. Найкраще робити це ввечері в неділю перед початком навчального тижня, а потім йти в душ.

  Щовечора необхідно підмиватися, як дівчаткам, так і хлопчикам - про це свідчать правила особистої гігієни школяра.

  Пам'ятка нагадує, що кілька разів на тиждень потрібно терти тіло намиленою мочалкою. Ця процедура змиє бруд і мікроби з поверхні епідермісу, а також видалить частинки ороговілої шкіри.

  Дітям мити голову покладено не більше 2 разів на тиждень. При частих простудних захворюваннях дозволяється зменшити кількість процедур.

  Щоранку дитина зобов'язаний надягати чисті відпрасовані трусики і шкарпетки (панчохи).

  У шкільній їдальні не можна пити з чужого склянки, а також не можна користуватися чужими столовими приладами.

  Не слід ділитися змінним взуттям.

  Відомо, що школярі на уроках люблять гризти ковпачки на ручках, а також стірательние гумки на маківці олівця. Робити цього категорично не можна.

  Наявність власної гребінця у школяра допоможе уникнути зараження педику

 

Загадки. ( відповіді  на загадки записати у зошит)


Якщо руки ваші в ваксі, 
Якщо на ніс сіли клякси,
Хто тоді ваш перший друг,
Змиє бруд з лиця і рук?(Вода)

 

Не хижак, а зуби має.
Не гризе і не кусає,
а розчеше кіски Олі,
чубчик Петрикові й Толі.(Гребінець)

 

Хто завжди правду каже?
Який є, таким покаже,
І без слів про все рас скаже.
На нього дивишся, а себе бачиш.(Дзеркало)

 

 

Мию, мию без жалю,
Мию там, де брудно. 

А купатись не люблю,

Бо від того худну. (Мило)

 

Витирають залюбки
ноги, руки малюки.
Витирають щічки
Павлик та Марічка.(Рушник)

Чистить курточку, штанці,
Чобітки і сап’янці…
Дуже працьовита тітка.
Здогадались, хто це?(Щітка)

 Перегляд мультфільму «Мойдодир»

https://www.youtube.com/watch?v=Huu4c6DoZ_4
 Письмово відповісти на запитання. ( відповіді записати у зошит)

  1. Які правила гігієни ти будеш застосовувати у своєму житті?
  2. Чи дізнався ти нову інформацію з цього уроку?

Тестові завдання виконують учні старшої школи це 5-9 класи. ( Якщо слова у деяких запитаннях невідомі попроси допомоги у  поясненні у батьків.)

https://naurok.com.ua/test/fizichna-skladova-zdorov-ya-24270.html

https://naurok.com.ua/test/zdorov-ya-lyudini-8704.html

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Психологія, Розробки уроків
Інкл
Додано
11 квітня 2020
Переглядів
281
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку