Урок вивчення нового матеріалу ТЕМА Солі, їх склад, назви.
закріпити знання про склад оксидів та кислот, розширити уяву учнів про класифікацію неорганічних речовин і номенклатуру на прикладі солей; навчити називати солі
УРОК 3
ТЕМА Солі, їх склад, назви.
МЕТА
Навчальна: закріпити знання про склад оксидів та кислот, розширити уяву учнів про класифікацію неорганічних речовин і номенклатуру на прикладі солей; навчити називати солі;
Розвивальна: розвивати вміння й навички складати формули за валентністю на прикладі солей; розпізнавати солі з поміж інших класів неорганічних сполук ;
Виховна: виховувати екологічне мислення, уявлення про негативний вплив деяких речовин на навколишнє середовище
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
ОБЛАДНАННЯ Й МАТЕРІАЛИ: зразки солей; картки «Алгоритм складання формул солей»; Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, комп’ютер
КОМПЛЕКС ВИКОРИСТАНИХ МЕТОДІВ ТА ПЕДАГОГІЧНИХ ПРИЙОМІВ: словесні, наочні, практичні, пояснювально-ілюстративні, робота в парах, самостійна робота, хімічний диктант.
СТРУКТУРА УРОКУ
І. Організаційний етап (2 хв.)
ІІ. Перевірка домашнього завдання (5 хв.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань ( 8 хв.)
ІV. Мотивація навчальної діяльності (2 хв.)
V. Вивчення нового матеріалу: (11 хв.)
1.Формули солей
2.Назви солей.
3.Складання формул солей.
VІ. Закріплення знань (11 хв.)
VІІ. Підсумок уроку (4 хв.)
VІІІ. Домашнє завдання (2 хв)
Хід уроку
Ι. Організаційний етап
ІІ Перевірка домашнього завдання
ΙІΙ. Актуалізація опорних знань
А). Що називається оксидами?
Б). Класифікація оксидів?
В). Як складаються формули оксидів?
Г). Що називається кислотами?
Д). Класифікація кислот?
2. Урівняти рівняння реакцій (2 учні біля дошки)
Al + O2 = Al2 O3
P + O2 = P2 O5
C + O2 = C O2
Fe + O2 = Fe O
Zn + O2 = ZnO
Mg + O2 = Mg O
N + O2 = N2 O5
C O + O2 = C O2
3.Хімічний диктант
2.Хімічний диктант.
А).Купрум (II) оксид
Б).Сульфатна кислота.
В).Хлоридна кислота.
Г). Карбон (IV) оксид.
Д). Алюміній оксид.
Е). Карбонатна кислота.
Ж).Ортофосфатна кислота.
З). Сульфітна кислота.
І).Ферум (III) оксид.
К). Нітратна кислота.
Л). Натрій оксид.
М). Сульфур (VI) оксид.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Без чого не проживеш? Без чого і хліб не їсться? (Без солі). Що за слово приховано в цих прислів’ях та звичаях? А чи знаєте ви ще якісь крилаті вислови про сіль?
Де хліб – сіль – каша, там домівка наша.
Без солі, без хліба немає обіду.
Без солі не смачно, без хліба не ситно.
Хліб – сіль їж та правду ріж.
Нема долі без солі.
Ключове слово – сіль, тому тема нашого уроку «Солі, їх склад, назви».
V. Вивчення нового матеріалу
1. Формули солей. 1.1 Пояснення вчителя
Розглянемо реакції та визначимо клас відомих нам сполук.
CuO + → +
CuO + 2HCl→+
З наведених реакцій нам не відомі класи сполук, формули яких , . Ці сполуки належать до класу солей.
Порівняймо розглянуті формули солей із формулами кислот та визначимо спільне у складі їх молекул. Записуємо визначення солей.
Солі – це складні речовини, до складу яких входять атоми металів й кислотні залишки.
Солі, як і кислоти, мають дві загальні формули – МmAn і Мm(ЕОn)р. першій формулі відповідають солі, що містять йони кислотних залишків безоксигенових кислот, а другі – солі, аніони яких походять від оксигеновмісних кислот.
Розглянемо таблицю 2 на с. 45 і з’ясуємо, основні формули неорганічних кислот.
Кожна сіль має свою назву, а деякі ще й тривіальні. Хімічна назва складається з двох слів. Переш слово є назвою металічного елемента, а друге походить від хімічної назви відповідної кислоти.
Завдання1.
Дайте хімічні назви солям, що мають такі формули: КF, МqСО3, Ва3(РО4)2, К2 S, АІСІ3.
Якщо елемент має змінну валентність, то її значення вказують після назви елемента.
Завдання 2.
Дайте хімічні назви солям, що мають такі формули: FеСІ2, FеСІ3, СrСІ3.
Пригадайте як визначити валентність кислотного залишку кислоти. Аналогічно можна скласти формулу солі, знаючи її назву, валентність металу й валентність кислотного залишку.
Завдання 3.
Скласти формули солей за їхніми назвами:
А) ферум (ІІ) хлорид;
Б) Натрій фосфат;
В) Алюміній сульфат;
Г) калій нітрат
Д) купрум (ІІ) сульфат.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 1 Робота в парах
Кожна пара отримує картку завдання.
- Складіть формули солей
- Дайте назву за сучасною українською номенклатурою
І група
|
СІ |
SО4 |
РО4 |
Мq |
|
|
|
К |
|
|
|
Fе(ІІІ) |
|
|
|
ІІ група
|
Вr |
SО3 |
NО3 |
Cr(ІІІ) |
|
|
|
Lі |
|
|
|
Са |
|
|
|
Завдання 2.
Серед одержаних солей виберіть формулу солі з найбільшою молекулярною масою.
Завдання 3. Самостійна робота
Обчисліть кількість речовини в 32 г. цієї солі.
Завдання 4.
Обчислити масову частку металу цієї солі.
VІІ Підбиття підсумків уроку
Вправа «Про що? Що? Як? Навіщо?»
- Про що ми дізналися з вами на уроці
- І що це таке?
- Як скласти формулу солі?
- Навіщо вам потрібні ці знання?
VІІІ Домашнє завдання
1.Опрацювати §8 (підручник П.П. Попель);
2.Виконати завдання 73-76;
3.Підібрати приклади історично сформованих назв солей.
ДОДАТОК 1.
Алгоритм складання формул солей
1.На початку формули ставиться метал,а за ним кислотний залишок
2.Проставляються над йонами їх заряди
3.Знаходять найменше спільне кратне зарядів.(НСК)
4.При діленні НСК на заряди йонів отримуємо індекси.