Урок "Спільнокореневі слова. Корінь слова"

Про матеріал
Ця розробка створена для використання вчителями початкових класів на уроках української мови загальноосвітніх шкіл Мета. Сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів, вчити визначати корінь слова у ряді спільнокореневих слів. Розвивати зв'язне мовлення, уміння спілкуватися, порівнювати, узагальнювати, вміння працювати в групах, збагачувати словниковий запас. Виховувати любов до української мови, патріотичні почуття до рідного краю, школи.
Перегляд файлу

Про матеріал

Ця розробка створена для використання вчителями початкових класів на уроках української мови загальноосвітніх шкіл

Тема. Спільнокореневі слова. Корінь слова

 Мета. Сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів, вчити визначати корінь слова у ряді спільнокореневих слів.

Розвивати  зв'язне мовлення, уміння спілкуватися, порівнювати, узагальнювати, вміння працювати в групах, збагачувати словниковий запас.

Виховувати любов до української мови, патріотичні почуття до рідного краю, школи.

Обладнання: мультимедійна  презентація, ілюстративний матеріал, картки, роздавальний матеріал.

Тип уроку: урок формування умінь та навичок учнів.

Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням інформаційно-комунікативних технологій, групової технології, інтерактивних технологій кооперативного навчання, критичного мислення, елементами проектної технології.

Ключові компетентності

вміння вчитися:

навчально-організаційні:

-орієнтуватися в тривалості праці;

загальномовленнєві:

-говорити не поспішаючи, чітко, вільно в процесі діалогічного і монологічного мовлення;

-виконувати творчі завдання;

загальнопізнавальні:

-виконувати логічне групування об’єктів (вилучати «зайве» серед 4-5 однорідних об’єктів);

контрольно-оцінні:

-перевіряти результати своєї праці і товариша за орієнтирами, даними вчителем (алгоритмічні приписи, зіставлення зі зразком);

здоровязбережувальна:

-розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою;

інформаційно-комунікативна:

- використовувати відповіді ІКТ, засоби для навчання;

соціальна:

-виявляти творчість та ініціативу в реалізації поставленого вчителем завдання.

Очікувані результати:

-вміють визначати корінь слова у ряді спільнокореневих слів;

-учні вміють розрізняти групи слів, у яких корені звучать і пишуться однаково, але  мають різні значення.

 -добирає один – три широковживаних у дитячому мовленні слова із заданим коренем;

-складає і записує речення, використовуючи спільнокореневі слова;

-уміють самостійно працювати, а також у групах;

Хід уроку

- слайд №1

І. Організація класу.

1. Вже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав (діти).

Тож і ви часу не гайте

Працювати починайте (вчитель).

2. Емоційне налаштування на урок.

Вивчайте мову українську

Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

Прекрасну, милу і чудову

Як материнську мову колискову.

-  слайд №2

3. Очікування « Мікрофон».

— Я хочу, щоб наш урок був продуктивним.

— А яким ви хочете його бачити? (Цікавим, веселим, пізнавальним, науковим, творчим, повчальним.)

— А ви на уроці якими повинні бути? ( Дисциплінованими, уважними, активними, зібраними, наполегливими, розумними.)

— Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий,  продуктивний урок. Все залежить від вашої активності, уважності, творчості. А працювати ми будемо  під девізом:

Діяти активно!                       

Думати оперативно!

Сперечатись доказово

Для всіх обовязково!

 

 

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- слайд №3

1. Вправа «Кубування»

Завітав сьогодні в клас

Знову на урок до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

(Запитання на кубику. Над яким розділом почали працювати? Як називається змінна частина слова?Для чого служить закінчення? Що називається основою слова?)

-  слайд №4

2. Перевірка домашнього завдання (вправа 151, с. 69)

- Назвіть у словах закінчення й  основу.

- Прочитайте слова, заховані у пропонованих словах.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- слайд №5

— Відгадайте загадки.

1. Ми віддавна і віками

Чесно дружимо з майстрами,

Які вміють нас так вжити,

Щоб нові слова створити.

— З яких частинок може складатися слово?

2. Я у кожній деревинці,

Квітці, кущику, травинці.

В класі на уроці мови

Ти побачиш мене в слові.

(Корінь)

— Поясніть значення слова корінь.

 Повідомлення теми, мети  уроку.

- слайд №6

— Сьогодні ми будемо з вами вчитись визначати корінь у ряді спільнокореневих слів, добирати спільнокореневі слова, розрізняти слова, у яких корінь звучить однаково, але вони мають різне значення.

ІV. Робота над темою.

- слайд №7

1. Асоціативний кущ.

Я називаю слово «корінь».

Які асоціації у вас виникають, коли чуєте слово корінь?

 орінь рослини, корінь слова, корінь зуба, корінь рівняння).

— Тож слово корінь однозначне чи багатозначне?

2. Гра «Знайди відповідність».

- слайд №8

— Пригадайте ознаки пізньої осені.

— Знайдіть листочки, що з цих дерев і прикріпіть їх (дубовий, березовий, вербовий, кленовий).

- слайд №9

3. Робота за підручником (вправа 152, с. 70).

— Розгляньте малюнки і прочитайте підписи до них. (Дуб, дубок, дубовий, дубняк, дубова (колода).

 — Що означає кожне з цих слів?

Дубочок – це маленький дуб;

Дубовий листок – це листя з дуба.

• Дубняк – дубовий ліс, гай, дубова памолодь.

• Дубова (колода) – стовбур зрубаного дерева, очищений від гілля.

— Чи є в них спільна частина? Як вона називається?

— Як можна назвати всі ці слова?

— Як визначити корінь?

• Алгоритм визначення кореня.

4. Робота в зошитах.

— Записати ці слова у зошит. Позначити у них спільну частину.

 — Які слова називаються спільнокореневими, або спорідненими?

• Запамятай! Слова, у яких спільний корінь, є спільнокореневими (спорідненими) словами.У них корінь має спільне для всіх слів значення.

• Спільнокореневі слова – це слова зі спільним коренем, але з різними лексичними значеннями.

- слайд №10

5. Словниковий калейдоскоп (робота  в групах).

 — Доберіть  спільнокореневі слова до слів – назв дерев, на які прикріпили листочки.

1 – ша група: береза, …(березовий, березняк, берізка)

2 –  га група: верба,…

3 – тя група: клен,…

— Визначити в них спільну частину – корінь.

- слайд №11 Фізкультхвилинка «Райдуга»

- слайд №12

6. Робота над віршем.

Дворічна моя

Несе річка невеличка Оскіл чисті води,

Несе вона, як дзеркало, відбиточок вроди

Мальовничої природи, що навкруги є.

В її хвилях, в її краплях сонце виграє.

 Біля річки - невелички луки і поля,

 І лісочки, і струмочки – рідная земля.

 Наша любая Дворічна поряд тут стоїть.

 Як побачать її люди – серце хоче жить.

  До чого спонукають рядки цього вірша?

  Які слова з вірша вам найближчі, найрідніші?

— Дворічна – це ваша маленька батьківщина. Діти, любіть, свій рідний край, свою школу.

- слайд №13

— Доберіть до слів Дворічна і школа спільнокореневі із запропонованих слів:

школярка, дворічанин, шкільний, дворічанський, школяр.

— Чи є спільнокореневим слово школи до слів школярка, шкільний, школяр?

Слова школа і школи не є спільнокореневими. Це форма одного й того самого слова!

Форми слова – це зміни слова за питаннями (вода, води, водою…).

 

 

- слайд №14

Слово директор – словникове, запамятайте його правопис.

• Хвилинка каліграфії.

Дд ди ир ек ор директор

Директор школи привітав переможців спортивних змагань.

  Дібрати спільнокореневі слова до слова директор (директорський, дирекція, директорка, директорувати).

  Подивіться на дошку, як я запишу букви, зєднання і слово. Запишіть у зошити. Визначимо наголошений склад. Назвіть ненаголошені голосні.

— Прочитайте речення, запишіть каліграфічно у зошити.

7. Робота за підручником (вправа 152, с. 70). Робота в парах.

- слайд №15

— Виписати групами спільнокореневі слова, позначити корінь. (Взаємоперевірка).

8. Читання казки «Родичі».

- слайд №16

Йшли колись стежкою гусак, гуска і гусенята, а назустріч їм повзла гусениця.

— Я гусак, це – гусочка, а то – гусенята, – ввічливо відповів гусак. — А ти хто?

— А я ваша тітка,  – похвалилася гусениця.

Гуси ображено заґелґотали.

— Чи зрозуміли ви, чому образилися гуси?

 — Що ж вийшло насправді?

- слайд №17 Хвилинка релаксації

9. Гра «Четвертий зайвий» (робота в групах).

- слайд №18

   З кожної колонки випишіть «зайве» слово, доберіть до нього спо­ріднені слова. Поясніть свій вибір.

сирість

вода

літак

сирий

водичка

літо

сирник

водив

літати

відсиріти

підводний

приліт

 

8. Робота за таблицею «Розрізняй».

- слайд №19

Дорога

Спільнокореневі слова

Форми слова

Дорога

придорожній

дорожній

 доріжка

дорогий

 Дороги, дорогою, дорогу, на дорозі

 

 

  Доберіть до слова дорога спільнокореневі. Позначте корінь.

Як відрізняються форми одного і того самого слова від спільнокореневих слів? (Відповіді учнів).

10. Гра «Одягни корінь».

- слайд №20

— Як одягнути корінь «мов», щоб одержати споріднені слова?

(Мова, мовити, мовлення, мовонька, безмовний, немовля, розмова, змова, вимовити, розмовний, вмовити, замовлення, домовитись, домовленість, розмовляти, мовник, змовлятись…).

- слайд №21

11. 3 групи слів виберіть спільнокореневі. Позначте корінь, обґрун­туйте відповідь. З одним словом (на вибір) складіть і запишіть речення.

• Співати, спів, наспівувати, співак, спав, співачка

• музика, музикант, музей, музичний

• бережок, бережливість, бережливий, бережно.

- слайд №22

12. Обери рядок, у якому правильно записано визначення, що таке спільнокореневі слова

А  спільнокореневі слова - це слова,  у яких є спільна частина - корінь - і в значеннях цих слів також є спільне

Б  спільнокореневі слова - це слова, які об’єднані одним значенням

В  спільнокореневі слова  - це слова, які мають однаковий корінь

 

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

- слайд №23

 Чи відкрили ви для себе якісь таємниці?

1. Вставте у  речення пропущені слова:

Корінь слова - це  __________частина слів.

(Корінь слова – це спільна частина споріднених слів)

2. Аналіз роботи.

- слайд №24

Гра «Мікрофон». Самооцінка.

Яким ти був на уроці?

3. Паркан емоцій.

- слайд №25

— Які емоції у вас від уроку?  

- слайд №26

VІ. Домашнє завдання.

Вправа 75, с. 71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Чуб Галина
Додано
31 січня 2020
Переглядів
4107
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку