Тема.СПОНУКАЛЬНІ РЕЧЕННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В КІНЦІ СПОНУКАЛЬНИХ РЕЧЕНЬ. ФОРМИ СПОНУКАННЯ
Мета: розширити знання учнів про речення; дати уявлення про спонукальне речення, форми спонукання; розвивати вміння інтонувати спонукальні речення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вивчайте мову українську -
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову, як
Материнську пісню колискову.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
К к кн кни книга
Слово книга запишіть каліграфічно. Зверніть увагу на поєднання букв, на
паралельність ліній і нахил. Поставте наголос, поділіть на склади.
Запам’ятайте написання цього слова як словникове.
Складіть речення зі словом книжка.
Запишіть речення під диктовку.
Книжка кращий друг у житті.
— Як ви розумієте цей вислів?
2"Мозкова" атака.
- Речення виражає… (закінчену думку ).
- Речення складається…( зі слів ).
- Слова в реченні пишуться… ( окремо ).
- Перше слово в реченні пишеться… ( з великої букви ).
- Яке речення називаєтся розповідним?
- Що ставиться в кінці такого речення?
- Чи може в кінці розповідного речення стояти знак оклику?
- Яке речення називається питальним?
- Що ставиться в кінці питального речення?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
1. Гра «Знайди "зайве" речення»
Кожна тваринка ховається від своїх ворогів. Білка на дереві легко втече від ворога. Зайцю допоможуть швидкі ноги. Діти читали цікаву книгу. У їжака свій захист — колючки.
— Яке речення «зайве»? (Діти читали цікаву книгу.)
— Запишіть його.
— Про що в ньому розповідається? (Про книгу.)
— Яке це речення за метою висловлювання? (Розповідне)
— Перебудуйте речення так, щоб воно стало питальним. (Що читали діти?)
—Який розділовий знак поставили в кінці речення?
-Запишіть це речення.
2. Ознайомлення зі спонукальним реченням
— Прочитайте «зайве» речення так, щоб у ньому звучала порада школярам читати книжки. (Діти, читайте цікаві книжки!)
— Сьогодні ми ознайомимося ще з одним видом речень. Будемо вчитися правильно інтонувати їх. А також розглянемо, які розділові знаки ставляться в кінці таких речень.
-Запишіть це речення.
— А де можна читати книги? (У бібліотеці.)
— Запросіть дітей до бібліотеки.
(Дорогі друзі, приходьте, будь ласка, до бібліотеки.)
— Як треба поводитися з книгою? Спробуйте скласти речення, щоб у ньому прозвучав заклик. (Будь обережним з книгами! Не рви їх!)
Висновок. У нашому мовленні ми вживаємо різні речення, з різною метою, з різною інтонацією. Ми часто користуємося реченнями, у яких висловлюються різні спонукання до дії: прохання, наказ, заклик, порада, застереження, вимога. Такі речення називаються спонукальними.
ПРАВИЛО с 96
— Який же знак може стояти в кінці спонукального речення?
• Що за знак — стрункий, мов спис,
Він над крапкою завис,
Спонука до поклику,
Хто ж бо він?.. (Знак оклику.)
ПРАВИЛО с 96
ІV.Робота над матеріалом уроку.
1.Вправа 247 (прочитати)
_______________ _______________
___________ ____________ ____________
_____________ ________________
Дорогі друзі, будь ласка, приходьте на наше свято. (Запрошення)
Любіть книжку всією душею!(Заклик, порада)
Не сиди довго біля телевізора. (Заборона, порада)
Частіше відпочивай на свіжому повітрі.(Порада)
— Спишіть речення, у якому звучить заклик.
— Як називається речення, в якому висловлено спонукання?
Спонукальне речення: порада, прохання, запрошення, заклик, заборона, застереження, наказ, тощо.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Переконструювання розповідного речення у спонукальне.
Мама купила мені книжку. (Мамо, купіть, будь ласка, мені книжку.)
Діти вивчають українську мову.
-Доведи, що це речення спонукальне.
Зверніть увагу! В кінці спонукальних речень можуть стояти два знаки: крапка або знак питання.
Рефлексія
Гра «Мікрофон»
- Які речення сьогодні вивчили?
- Що називаємо спонукальним реченням?
- Які розділові знаки ставимо в кінці спонукальних речень?
Вірш-порада
Спонукань не жди ніколи.
Своєчасно йди до школи.
Будь привітним до батьків.
Заступайсь за малюків!
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ