Урок "Способи дієслова.Творення дієслів умовного та наказового способу"

Про матеріал
Цей урок для: - формування предметних компетентностей:  поглибити знання здобувачів освіти 7 класу про способи дієслів; формувати пізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль дієслів;  удосконалювати навички правильного й доречного використання способових дієслів в усному та писемному мовленні;  за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в семикласників повагу до людей, прагнення до самовдосконалення. - формування ключових компетентностей:  уміння вчитися впродовж життя: визначати мету навчальної діяльності та способи її досягнення; планувати й організовувати власну навчальну діяльність; постійно поповнювати власний словниковий запас; здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності, рефлексію;  математична: розвивати абстрактне мислення; перетворювати інформацію з однієї в іншу (кросенс, таблиця); прагнення висловлюватися точно, логічно, послідовно;  інформаційно-цифрова: діяти за алгоритмом; вивчати теоретичний матеріал за слайдовою презентацією;  екологічна грамотність і здорове життя: розуміти переваги ЗСЖ, викликати позитивні емоції шляхом виконання ігрових вправ;  спілкування державною мовою: володіти всіма видами мовленнєвої діяльності; усно й письмово тлумачити поняття; правильно вимовляти й писати слова, творити їх граматичні форми; дотримувати норм етикету під час спілкування.
Перегляд файлу

Великоканівецький навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області

 

 

 

 

Способи дієслів. Творення дієслів умовного та наказового способу

(урок української мови у 7 класі)

 

 

 

Підготувала і провела

 учитель української мови і

літератури Кононенко

Світлана Іванівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-2022н.р.

Урок української мови у 7 класі

Тема: Способи дієслів. Творення дієслів умовного та наказового способу

Мета:

  • формування предметних компетентностей:
  • поглибити знання здобувачів освіти 7 класу про способи дієслів; формувати пізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль дієслів;
  • удосконалювати навички правильного й доречного використання способових дієслів в усному та писемному мовленні;
  • за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в семикласників повагу до людей, прагнення до самовдосконалення.
  • формування ключових компетентностей:
  • уміння вчитися впродовж життя: визначати мету навчальної діяльності та способи її досягнення; планувати й організовувати власну навчальну діяльність; постійно поповнювати власний словниковий запас; здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності, рефлексію;
  • математична: розвивати абстрактне мислення; перетворювати інформацію з однієї в іншу (кросенс, таблиця); прагнення висловлюватися точно, логічно, послідовно;
  • інформаційно-цифрова: діяти за алгоритмом; вивчати теоретичний матеріал за слайдовою презентацією;
  • екологічна грамотність і здорове життя: розуміти переваги ЗСЖ, викликати позитивні емоції шляхом виконання ігрових вправ;
  •  спілкування державною мовою: володіти всіма видами мовленнєвої діяльності; усно й письмово тлумачити поняття; правильно вимовляти й писати слова, творити їх граматичні форми; дотримувати норм етикету під час спілкування.

 

Тип уроку:урок формування предметних і ключових компетентностей

Форма уроку: урок-подорож

Методи, прийоми, форми роботи: кросенс, бесіда з елементами розповіді учителя, розвивальні вправи «Лінгвістична хвилинка», «Незакінчене речення», «Утвори дієслово», картки самооцінювання, слайдова презентація, вибірково-пошукова робота, творче завдання підвищеної складності, конкурсна вправа « Знайди слово», тестові завдання, ігрові ситуації, завдання – дослідження, робота в групах, у парах.

Обладнання: підручник «Українська мова» для 7 класу (О.В.Заболотний, В.В.Заболотний), ноутбук, проектор, слайдова презентація, конверт, картки самооцінювання, інструкції з опрацювання теоретичного матеріалу, схеми.

Хід уроку:

І.Організаційно - емоційний момент

Учитель. У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування». Шановні учні та гості! Привітайте один одного усмішкою. Хочу, щоб на уроці ви були впевнені в собі і задоволені собою, щоб показали свої знання, проявили творчі здібності і, звичайно, отримали бали високого рівня.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності  (Слайд №1)

Я пропоную вам розв’язати кроссенс (головоломку нового типу), записуючи слова-асоціації до певної дії для того, щоб розгадати тему уроку.

По периметру:

1-2 птах-літак (що вони роблять?) летять у небі,

2-3 літак-потяг – (що вони зробили б?) перевезли б пасажирів,

3-6 потяг-машина – (що зробімо?) їдьмо дорогою,

6-9 машина-знак «Стоп» - (що він робить?) зупиняє машини,

9-8 знак «Стоп»-світлофор – (що вони зробили б?) попередили б, указали б,

8-7 світлофор-ліхтар – (що зроби?) світи,

7-4 ліхтар-блискавка – (що вони будуть робити?) будуть блищати,

4-1 блискавка – птах - (що роби?) перебувай у небі.

По хресту: (що робить?)

5-2 людина – літак: перевозить людей,

5-6 людина - машина: керує машиною,

5-8 людина-світлофор: переходить дорогу на зелене світло,

5-4 людина-блискавка: людина боїться блискавки.

Усі слова-асоціації в цьому кроссенсі є дієсловами, які виражають реальну, бажану або спонукальну дію.

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку (Слайд №2)

Тож на уроці ми розглянемо «Способи дієслів. Творення дієслів умовного та наказового способу», а також попрацюємо із соціокультурною темою «Людина -  найвеличніша з усіх істот». (Записи у зошити) Слайд№3

Завдання уроку:

  • навчимося відрізняти й утворювати дієслова різних способових форм;
  • визначимо їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль;
  • правильно будемо використовувати їх в усному і писемному мовленні.

Перед кожним із вас лежать картки самооцінювання. (№4)

Під час роботи ви самостійно оцінюватимете свої знання і виставите бали.

Сьогодні у нас урок-подорож. (Слайд №5) Із даних видів транспорту в кроссенсі оберемо, мабуть, найзручніший вид транспорту – машину і помандруємо до міста Способи дієслів на вулиці Дійсного, Умовного, Наказового способів і знайдемо там акмевершину, звичайно, кожен свою. Але щоб потрапити туди, нам потрібно повторити вивчений матеріал. І для цього проведемо «Лінгвістичну хвилинку»

ІV. Актуалізація опорних знань

«Лінгвістична хвилинка»  (Слайд №6)

  1. Яка частина мови називається дієсловом? (Це самостійна частина мови, що означає дію або стан предмета і відповідає на питання що робити? що зробити? Наприклад: читати)
  2. Які форми має дієслово? (Неозначена форма дієслова (малювати), особова форма (малюю), безособова форма на –то, -но (розмальовано), особлива форма (дієприкметник – змальований, дієприслівник – малюючи).
  3. Якого виду бувають дієслова? (доконаного і недоконаного)
  4. На які питання відповідають дієслова доконаного виду (що зробити?) і недоконаного - (що робити?)?
  5. Які є часові форми дієслів? (теперішній, минулий і майбутній)
  6. Яким членом речення найчастіше виступає дієслово? (Присудком)

V. Засвоєння нового матеріалу, формування предметних і ключових компетентностей

Ми біля в’їзду у місто. Тож ознайомимося з його візитівкою.

  1. Перегляд слайдової презентації «Способи дієслова»

(Слайди №7 - 11)

  • Спосіб дієслова вказує на відношення дії до дійсності, встановлене тим, хто говорить.
  • Дійсний спосіб. Дієслова означають реальну дію, тобто ту, яка відбувалася, відбувається чи відбуватиметься.

Дієслова змінюються за часами, числами і особами.

Знов на землю упало листя і на травах зашерхли роси (М.Боровко).

  • Умовний спосіб. Дієслова означають дію не реальну, а тільки бажану або можливу за певних умов.

Дієслова змінюються за часами, а в однині – й за родами.

Хотів би я садом шуміти над сном безтурботним твоїм (В.Сосюра).

Творення дієслів умовного способу

До форми дієслова минулого часу  + частки б (після голосного), би (після приголосного): співав би, співала б.

Частки би (б) з дієсловами пишемо окремо

  • Наказовий спосіб. Через наказ, прохання, побажання, пораду, заклик виражає спонукання до дії.

Дієслова змінюються за числами та особами.

Ходімо в ліс осінній як на свято, ходім на карнавал в осінній ліс (Є.Гуцало).

Творення дієслів наказового способу

від основи дієслова теперішнього часу за зразком:

Особа

Однина

Множина

1-ша

-

Кричімо, пробачмо

2-га

Кричи, пробач

Кричіть, пробачте

3- тя

Хай кричить,

Нехай пробачить

Хай кричать,

Нехай пробачать

Робота з підручником ст.43,46-47

  1. Вибірково-пошукова робота (Слайд №12)

Прочитайте речення, знайдіть і випишіть з них у три колонки дієслова, що виражають: 1) реальну дію (дійсний спосіб); 2) не реальну, а бажану, можливу дію (умовний спосіб); 3) спонукання до дії (наказовий спосіб). Яку синтаксичну роль вони виконують у реченні?

Без людської праці вся земля заросла б бур’яном (О.Довженко). Книжку читай – розуму набувай. Коли б знав, де впаду, то соломки підстелив. Візьмись за діло з розумом – і сніг запалає. Не зарікайся всього робити, тільки зарікайся своє вухо відкусити. Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим. Було б бажання, а розум знайдеться. Була б голова на плечах, а хліба вона придумає (Народна творчість).

Орієнтовна відповідь (Слайд №13)

Дієслова, що означають реальну дію (дійсний спосіб)

Дієслова, що означають не реальну, а бажану, можливу дію (умовний спосіб)

Дієслова, що виражають спонукання до дії

(наказовий спосіб)

 

впаду,

підстелив,

запалає,

знайдеться,

придумає

заросла б,

знав би,

було б,

була б

читай,

набувай,

візьмись,

не зарікайся робити,

зарікайся відкусити,

живи,

звіряйся

  1. Молодці! Завдання виконали правильно, але в нас виникла нова проблема: (Слайд №14) хтось на дорожніх знаках поставив зайві позначки, щоб збити нас із точного маршруту. Подивімось, що це за перешкоди. Аж тут і конверт, у якому є лист із завданням «Утвори дієслово». (Слайд №15)Потрібно від слова берегти утворити форми різних способів. Цю роботу виконаємо у парах.

Робота у парах

І ряд – утворює дієслова дійсного способу,

ІІ ряд – утворює дієслова умовного способу,

ІІІ ряд – утворює дієслова наказового способу.

 

Орієнтовна відповідь (Слайд №16)

Дійсний: бережу, бережем, бережеш, бережете, береже, бережуть, беріг, берегла, берегло, берегли, берегтиму, берегтимуть.

Умовний: беріг би, берегла б, берегло б, берегли б.

Наказовий: бережи, бережіть, бережімо, хай бережуть.

  1. І ось ми вже потрапили на потрібні нам вулиці, на кожній з них - сучасні будинки, зелені насадження, ігрові та спортивні зони. Тож відпочинемо і зробимо фізкультхвилинку. (Слайд №17)

Фізкультхвилинка

Зараз всі ми відпочинем:

А для цього підніміться,

Одне одному всміхніться,

Вліво, вправо поверніться.

Руки вгору підіймаймо,

А тепер всі опускаймо.

Дуже добре. Всі сідаймо!

  • Дієслова якого способу ви почули під час фізкультхвилинки? (Наказового)
  1. Творче завдання для кмітливих (індивідуальна робота)  (Слайд №18)
  1. Назвати три дієслова у формі минулого часу, які співзвучні з іменниками чоловічого роду 2-ої відміни твердої групи.
  2. Яке дієслово, що означає будівельну роботу, у формі наказового способу в 2-й особі однини співзвучне з іменником чоловічого роду 2-ої відміни твердої групи на означення професії будівельника?
  3. Яке дієслово, що має префікс, у наказовому способі в 2-ій особі однини співзвучне з прикметником чоловічого роду, що означає внутрішні якості людини в називному відмінку?

Ключ: 1.Біг, віз, ніс. 2. Штукатур. 3. Злий.

(Слайд №19)

  1. Ігрове завдання «Знайди слово», робота у 2 групах

Відновіть дієслова у формі наказового способу

І група

1

 

 

ь

м

о

 

 

 

2

 

 

ь

м

о

3

 

 

 

ь

м

о

4

 

 

 

ь

м

о

5

 

 

 

 

ь

т

е

6

 

 

 

 

ь

т

е

7

 

 

 

 

 

ь

т

е

8

 

 

 

 

 

ь

т

е

  1. Лізти (у формі І особи множини).
  2. Сидіти (у формі І особи множини).
  3. Стати (у формі І особи множини).
  4. Вносити (у формі І особи множини).
  5. Лагодити (у формі ІІ особи множини).
  6. Вивозити (у формі ІІ особи множини).
  7. Примітити (у формі ІІ особи множини).
  8. Дозволити (у формі ІІ особи множини).

 

Ключ: 1.Лізьмо. 2.Сядьмо. 3.Станьмо. 4.Вносьмо. 5.Лагодьте. 6.Вивозьте. 7.Примітьте. 8.Дозвольте

(Слайд №20)

ІІ група

1

 

ж

 

 

 

2

 

р

3

 

 

ж

4

 

 

р

5

 

 

 

п

6

 

 

 

ш

7

 

 

 

 

ч

8

 

 

 

 

в

 

Дієслова різати, вірити, стежити, ударити, висипати, залишити, покликати, поставити

 (у формі ІІ особи однини).

VІ. Узагальнення та систематизація знань

Виконайте тестові завдання (Слайд №21)

  1. Дієслово – це частина мови, яка:

А називає предмети, явища, поняття;

Б виражає ознаку або властивості предмета;

В означає дію або стан предмета.

  1. Позначте рядок, у якому всі дієслова вжито в особових формах:

А забудеш, розсіються, цвісти;

Б співаючи, понесуть, збираємо;

В засвоїте, катаємось, жартують.

  1. Позначте рядок, у якому всі дієслова мають недоконаний вид:

А виправляти, скасувати, доглядати;

Б відповідати, призначити, одержати;

В дозволяти, дивитися, розпочинати.

  1. Позначити рядок, у якому всі дієслова мають доконаний вид:

А використати, змалювати, напружуватися;

Б розігнати, подумати, обганяти;

В перевірити, пройти, купити.

  1. Позначте рядок, у якому всі дієслова вжито в майбутньому часі І особи множини:

А запрошуватимемо, візьмете, зруйнуємо;

Б наспіваєте, розхитуємо, вирішимо;

В звикатимемо, малюватимемо, увімкнемо.

  1. Позначте рядок дієслів, кожне з яких має форму теперішнього часу:

А вмикати, розпорошувати, виліпити;

Б відповідати, приготувати, пливти;

В знайомитись, нести, зеленіти.

  1. Позначте рядок дієслів, кожне з яких має складені форми майбутнього часу:

А надсилати, читати, наблизитись;

Б вставатимеш, блищатиму, вихвалятимемося;

В буду поздоровляти, будеш співати, будете утворювати.

  1. Позначте речення з дієсловом наказового способу:

А Ти, темна хмаро, не затьмариш нам сонця!

Б Поспішіть на допомогу вашим друзям!

В Відпочинете з дороги, а потім ми поговоримо.

  1. Позначте речення з дієсловом умовного способу:

А Співала б риба, коли б голос був.

Б Усе минеться, одна правда останеться.

В Що посієш, те й пожнеш.

  1.  Позначте речення з дієсловом дійсного способу:

А Раз опечешся, другий – остережешся.

Б Не сполохай рідного слова, а захисти його.

В Косити б косив, та коли б хто косу носив.

  1.  Знайдіть помилку в утворенні дієслова наказового способу

А кричімо;

Б нехай співають;

В давай поговоримо.

  1.  Встановіть відповідність між способом дієслова та морфологічними ознаками:

А Дієслова дійсного способу.

Б Дієслова умовного способу.

В Дієслова наказового способу.

  1. Дієслова змінюються за числами і родами.
  2. Дієслова змінюються за часами, числами і особами.
  3. Дієслова змінюються за числами й особами.
  4. Дієслова доконаного і недоконаного виду. (Слайд №22) Ключ:1-В, 2-В, 3-В, 4-Б, 5-В, 6-В, 7-В, 8-Б, 9-А, 10-А, 11-В, 12: А-2, Б-1, В-3.

VІІ. Підсумок уроку (Слайд №23)

  1. Вправа «У чому щастя людини?»

Отже, ми досягли вершини у місті Способи дієслів, а на ній – надпис «Щастя». То в чому - щастя людини?

(Короткі відповіді)

           2. Вправа «Незакінчене речення»

Повторили… Дослідили… Зрозуміли…Розрізняємо…Вміємо…

VІІІ. Оцінювання

Заповніть, будь ласка, картки самооцінювання

(Слайд №24)

Самооцінка

Урок пройшов…

Цікаво

Творчо

Ефективно

Змістовно

Емоційно

Повільно

Корисно

Нецікаво

Я працював (ла)

Із задоволенням

Без ініціативи

Плідно

Енергійно

Старанно

Достойно

Відповідально

Завзято

 

 

Я отримав (ла) за:

кросенс

 

 

 

 

3б.

лінг-

вістич

на хв-ка

 

1,5б.

 

вибір.-пошук.

робота

 

 

1б.

«утвори дієслово»

 

 

 

0,5б.

з-ня для кмітливих

(1 особа)

 

 

2б.  

ігрове

з-ня «Знайди слова»

(решта)

 2б.

Тест

 

11 завдань 2,75б. + 12завдання – 1,25б.

по 0,25б. за слово

по 0,25б. за 1 прав. відпо

відь

 

за всю правильно виконану роботу

за всю правильно виконану роботу кожному ряду

(по 0,67б.) за 1 прав. відпо

відь

по 0,25б. за слово

11 завдань – по 0,25б., 12завдання - по0,42б.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІХ. Домашнє завдання (Слайд №25)Підготувати усне лінгвістичне повідомлення за темою «Способи дієслів». П.13, вправа 128 (2 завдання).

Картка самооцінки

Урок пройшов…

Цікаво

Творчо

Ефективно

Змістовно

Емоційно

Повільно

Корисно

Нецікаво

Я працював (ла)

Із задоволенням

Без ініціативи

Плідно

Енергійно

Старанно

Достойно

Відповідально

Завзято

 

 

Я отримав (ла) за:

кросенс

 

 

 

 

3б.

лінг-

вістич

на хв-ка

 

1,5б.

 

вибір.-пошук.

робота

 

 

1б.

«утвори дієслово»

 

 

 

0,5б.

з-ня для кмітливих

(1 особа)

 

 

2б.  

ігрове

з-ня «Знайди слова»

(решта)

 2б.

Тест

 

11 завдань 2,75б. + 12завдання – 1,25б.

по 0,25б. за слово

по 0,25б. за 1 прав. відпо

відь

 

за всю правильно виконану роботу

за всю правильно виконану роботу кожному ряду

(по 0,67б.) за 1 прав. відпо

відь

по 0,25б. за слово

11 завдань – по 0,25б., 12завдання - по0,42б.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Творче завдання для кмітливих (індивідуальна робота)

  1. Назвати три дієслова у формі минулого часу, які співзвучні з іменниками чоловічого роду 2-ої відміни твердої групи.
  2. Яке дієслово, що означає будівельну роботу, у формі наказового способу в 2-й особі однини співзвучне з іменником чоловічого роду 2-ої відміни твердої групи на означення професії будівельника?
  3. Яке дієслово, що має префікс, у наказовому способі в 2-ій особі однини співзвучне з прикметником чоловічого роду, що означає внутрішні якості людини в називному відмінку?

 

Ключ: 1.Біг, віз, ніс. 2. Штукатур. 3. Злий.

 

 

Ігрове завдання «Знайди слово», робота у 2 групах

Дієслова різати, вірити, стежити, ударити, висипати, залишити, покликати, поставити

 (у формі ІІ особи однини).

 

ІІ група

1

 

ж

 

 

 

2

 

р

3

 

 

ж

4

 

 

р

5

 

 

 

п

6

 

 

 

ш

7

 

 

 

 

ч

8

 

 

 

 

в

 

 

 

Ігрове завдання «Знайди слово», робота у 2 групах

Відновіть дієслова у формі наказового способу

І група

1

 

 

ь

м

о

 

 

 

2

 

 

ь

м

о

3

 

 

 

ь

м

о

4

 

 

 

ь

м

о

5

 

 

 

 

ь

т

е

6

 

 

 

 

ь

т

е

7

 

 

 

 

 

ь

т

е

8

 

 

 

 

 

ь

т

е

 

  1. Лізти (у формі І особи множини).
  2. Сидіти (у формі І особи множини).
  3. Стати (у формі І особи множини).
  4. Вносити (у формі І особи множини).
  5. Лагодити (у формі ІІ особи множини).
  6. Вивозити (у формі ІІ особи множини).
  7. Примітити (у формі ІІ особи множини).
  8. Дозволити (у формі ІІ особи множини).

 

 

docx
Додано
17 січня 2022
Переглядів
1654
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку