Урок «Способи ефективного навчання»

Про матеріал
Пропонований конспект познайомить учнів зі способами ефективного навчання й підготовкою до іспитів. допоможе зрозуміти як відбувається процес сприйняття і засвоєння інформації.
Перегляд файлу

                  Тема уроку «Способи ефективного навчання»

9 клас

 

Мета:

  • Ознайомити зі способами ефективного навчання й підготовки до іспитів.
  • пояснити, як відбувається процес сприйняття і засвоєння інформації;
  • навчитися  визначати пріоритети за параметрами «важливо» і «терміново»,
  • розвивати навички  мнемонічних прийомів
  •  розвивати компетентності:

«Спілкування державною мовою» (усно й письмово висловлювати свою думку, слухати співрозмовника, тлумачити базові концепції щодо забезпечення добробуту, здоров’я та безпеки);

«Уміння вчитися впродовж життя» (визначати свій стиль і способи індивідуального ефективного навчання; раціонально планувати час)

«Соціальна та громадянська  компетентності» ( працювати в команді, відстоювати інтереси особистого, сімейного й суспільного добробуту)

  • виховувати потребу до самопізнання та самовдосконалення.

Змістові лінії: «Здоров’я і безпека» , «Підприємливість і фінансова грамотність»

Очікувані результати.

Після уроку учні :

  •  познайомляться зі способами ефективного навчання й підготовки до іспитів;
  • зможуть пояснювати процес сприйняття і засвоєння інформації;
  • познайомляться з мнемонічними прийомами;
  • зможуть визначати пріоритети за параметрами «важливо» і «терміново»,

 

Обладнання: підручники, аркуші, маркери, роздатковий матеріал.

Тип уроку: комбінований, з елементами тренінгу

«Запам’ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним»

 (Семюел Джонсон)

«Мудрий той, хто знає не багато, а потрібне»

 (Есхіл)

 

                                           Хід уроку

І. Підготовча частина.

Організаційний етап.

Слово вчителя.

Доброго дня. Я сьгодні пропоную вам  на початку уроку відвідати незвичайний ярмарок

Вправа«Незвичайний ярмарок»

Учням потрібно  уявити, що вони знаходяться на ярмарці, де можуть продати все те, що їм заважає у досягненні мети і купити чого не вистачає.

 Запитання обговорення.

Чи важко було виконувати вправу? Чому.

Від кого або від чого залежить досягнення мети?

Підсумок.

Досягнення мети залежить від самої людини, її бажання, мотивації, вміння тощо.

Актуалізація опорних знань.

 Прийом «Знайти відповідність» (робота в парах)

 Кожен учень отримує роздруківки ознак активного і пасивного навчання розрізані й перемішані.

Кожному необхідно згрупувати їх у дві колонки:

перша — ознаки активного навчання

друга — відповідні ознаки пасивного навчання.

 Учні міняются місцями й перевіряють правильність виконання.

Запитання для обговорення:

• Які елементи активного навчання є простими для виконання?

• Які з них поки що є незвичними або складними для вас?

 Мотивація навчальної діяльності.

1. Пригадайте випадки, коли вам треба було завершити

декілька справ і ви нічого не встигали зробити.

2. Розкажіть, що ви при цьому відчували?

3. Що, на вашу думку, перешкоджало зробити все вчасно?

Щоб ефективно навчатися, необхідно раціонально планувати час і

володіти прийомами, які допомагають краще засвоювати інформацію.

Тема нашого уроку «Способи ефективного навчання».

На уроці ми з вами познайомимося зі  способами ефективного навчання, мнемонічними прийомами, зможемо визначати пріоритети,

ІІІ. Основна частина

  1. Матриця Ейзенхаура.

Робота з підручником.  Написати по одному прикладу в кожний квадрат.

 

 

Квадрат А

Важливо — Терміново

 

     Квадрат В

Важливо — Не терміново

 

Квадрат С

Не важливо — Терміново:

 

Квадрат D

Не важливо — Не терміново.

 

 

Проаналізувати.

Поради від учителя.

справи з квадратів С і D можна сміливо відкинути;

• справи з квадрата А можна скоротити, вчасно приділяючи

увагу справам із квадрата В;

• регулярно плануйте справи з квадрата.

2.Види пам'яті. Сприйняття інформації.  Розповідь вчителя (під час розповіді учні складають схему)

1.

За способом запам’ятовувати

Довільна, мимовільна

2.

За тривалістю

Короткочасна,довготривала, оперативна

3.

За змістом

Образна, словесно – логічна, рухова,емоційна,тактильна

Стадія 1. Сприйняття інформації

Стадія 2. Розпізнавання і кодування інформації

Стадія 3. Відтворення (пригадування) інформації

  • Обговорення схеми

Процес сприйняття і засвоєння інформації

  1. Мнемонічни прийоми.  (робота в групах)

Завдання. Охарактеризувати прийоми навести, приклади.

І група – ефект краю

ІІ група -  ефект серіалу

ІІІ група- ефект контрасту

ІV група – ефект повторювання

Ефект краю — краще пригадуються початок і кінець інформаії, а середина випадає. Тому варто приділяти більше уваги ентральній частині інформації. Також краще пам’ятається вивчене на початку дня і перед сном.

Ефект серіалу — легше запам’ятовується незавершена інформація. Цей ефект з успіхом використовують у серіалах, перериаючи серію на найцікавішому епізоді.

Ефект контрасту — ми краще запам’ятовуємо, коли чергуємо вивчення різнопланової інформації. Наприклад, після історії України краще вчити математику, а не всесвітню історію.

Ефект повторення — краще пам’ятаємо те, що декілька разів повторили. Ефективне повторення подібне до ревізії: ми скануємо інформацію, відшукуючи те, що не пам’ятаємо, і пов’язуємо це з тим, що нам відомо. У процесі повторення триває систематизація інформації та її обробка (писання карток, малюнки)

Презентація роботи груп

V.Систематизація опорних знань на основі інструктивної картки до вправи «Підготовка до іспиту: розвиток пам'яті та уваги».

Мета : Навчитися користуватися методами тренування сприйняття, пам'яті та уваги.Виховувати уважність та зосередженість.

Завдання 1. У продовж 1 хвилини запам’ятати 25 слів. 

(розвиток короткочасної пам'яті)  

 

                 

Сіно

Тротуар

Календар

Місяць

Карпати

Ключ

Століття

Гімалаї

Людина

Трави

Літак

Фільм

Автомобіль

Перевал

Серце

Потяг

Жінка

Нерухомість

Співак

Гелікоптер

аромат

картина

абстракція

радіо

букет

Результати : 22 і більше – у вас надзвичайна пам'ять;

                        18 – 10  - гарний результат, ви можете зосереджуватись, маєте достатню волю;

                        13 – 17 – в більшості випадків ви можете розраховувати на те , що пам'ять вас не підведе;

                        7 – 12 – ви не вмієте зосереджуватись, а це заважає запам'ятовувати;

                        6 і менше – ваша пам'ять не досконала. Потрібно  більше займатися тренувальними вправами.

Завдання 2

ТЕСТ

                 Леонардо да Вінчі  

 « Рівень сприйняття за допомогою відрізка.»

   ____І___________________І__________

 

   Якщо учень вірно вказує сантиметри  то пам'ять відмінна, а якщо допускає помилки то потрібно ще   працювати над вдосконаленням сприйняття.

Завдання 3. Робота в парах

Завдання. Виберіть вправи з пам’ятки , що допоможуть вам, розвивати пам'ять та увагу об’єднавшись в групи:

а) психологів; б) фізіологів; в)біологів.

ПАМЯ'ТКА

«Іспит на 12»

1.Тренувати пам'ять постійно.(вчити вірші,  іншомовні слова, розв’язувати задачі чи кросворди)

2.Систематично повторювати матеріал, який потрібно запам’ятати.

3.Зосереджуватись на  потрібному.

4.Зацікавленість.

5.Читання книг. Переказування.

6.Правильно та раціонально харчуйтеся.

7. Зрозуміти  матеріал для запам’ятовування.

8.Писати нотатки.

9.Виготовити картки і вчити матеріал з них.

10.Відтворення матеріалу з товаришем.

11.Іти до поставленої мети.

12.Працювати 8 – 9 годин на добу. Сон не менше 8 годин. Дотримуватись режиму дня.

13 Робити паузи через кожні 40 – 50 хвилин.

14.Використовуй свою уяву.

15.Складай формули з перших слів.

16.Використовуй більше ніж один канал сприйняття.(читай в голос записуючи на диктофон, напиши, прослухай)

17. Навчи когось.

18.Використовуй слова – асоціації.(наприклад підлога- floor, нагадує флот.)

19.Уникай спілкування з панікерами.

20.Робити релаксаційні та кінесіологічні  вправи.

21.Перед ДПА прийміть контрастний душ та не вдягайтеся зухвало.

22.Старайтеся менше  дивитися телевізор та обмежте роботу на комп’ютері до 50 хвилин в день.

ІІІ. Підсумки уроку. Рефлексія

Прийом «Незакінчене речення»

«Сьогодні на уроці я….»

 Слово вчителя..Якщо хочете знизити рівень стресу і встигати робити більше, навчіться розставляти пріоритети та започаткуйте календарне планування. Підвищити свій інтелектуальний потенціал можна, ознайомившись із процесом сприйняття та засвоєння інформації, а також використовуючи мнемонічні прийоми. Підготовку до іспитів варто розпочинати заздалегідь.

Інструктаж  що до виконання домашнього завдання.

1.Опрацювати підручник параграф № 16.

2. Сплануйте свою підготовку до ДПА, яка розрахована на три дні.

Інструкція:

Поділіть підготовку на окремі етапи.

Для кожного етапу дайте відповіді на такі запитання:

1. Яка моя мета на цьому етапі?

2. Скільки часу я маю на це?

3. Як краще використовувати цей час?

4. Які завдання потрібно виконати насамперед?

5. У якій послідовності необхідно виконувати ці завдання?

6. Що треба підготувати для виконання кожного завдання?

2. Заповніть у зошиті таблицю для кожного з трьох днів підготовки до     ДПА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Волкова Вікторія Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
30 липня 2019
Переглядів
2493
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку