Урок 13 -14
Тема. Способи закріплення деталей аплікації. Закріплення деталей аплікації нитками на тканині. Шов «петельний», «тамбурний». Графічне зображення шва та послідовність його виконання.
Практична робота.
Виконання петельного, тамбурного швів.
Мета уроку:
Навчальна: забезпечити а) засвоєння учнями прийомів виконання тамбурного й петельного швів, їх графічних зображень;
б) формування умінь виконання та розпізнавання тамбурного і петельного швів;
в) дотримання санітарно - гігієнічних вимог, правил безпечної праці й організації робочого місця.
Розвивальна: сприяти розвитку у учнів пам’яті, уваги, мислення під час виконання завдання.
Виховна: виховувати акуратність і старанність під час виконання вишивальних робіт, доброзичливість під час оцінювання результатів роботи товаришів.
Обладнання, матеріали та наочність: зразки швів і вишитих виробів, таблиці « Правила безпечної праці», «Санітарно - гігієнічні вимоги під час виконання ручних швейних робіт», п’яльця, ножиці, голка, нитки, наперсток, тканина.
Об’єкт праці: серветка вишита тамбурними та петельними швами.
Міжпредметні зв’язки: математика, малювання.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
Перевірка наявності учнів, підготовленості їх до уроку, наявності робочого одягу.
II. Виявлення знань та вмінь учнів.
- Виконуючи роботу, на якій відстані від очей, слід тримати виріб?
- Якими голками й шпильками не можна користуватися?
- З якого боку має падати світло?
- Як необхідно вмикати й вимикати праску?
III. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Гра «Вибери правильну відповідь».
Учитель об’єднує учнів у дві команди та пропонує їм відповісти на тести. Перемагає команда, яка швидше й без помилок виконає завдання.
К о м а н д а 1
1. Шов «уперед голку» виконується:
а) справа наліво; б) зліва направо; в) зверху вниз;
2. У шва «назад голку» лицьовий і виворотній боки виглядають:
а) однаково; б) неоднаково.
3. Під час роботи світло має падати:
а) справа; б) зліва; в) зверху.
К о м а н д а 2
1. Шов «назад голку» виконується:
а) справа наліво; б) зліва направо; в) знизу вгору.
2. У шва «уперед голку» лицьовий і виворітний боки виглядають:
а) однаково; б) неоднаково.
3. Ножиці слід передавати:
а) тримаючи за зімкнуті кільця;
б) тримаючи за зімкнуті леза;
в) будь – яким способом.
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Навчитися виконувати тамбурний і петельний шви для вишивання, виготовлення та оздоблення виробів.
V. Повідомлення теми уроку.
VI. Визначення завдань для учнів на урок.
Учні повинні: навчитись прийомам виконання тамбурного й петельного швів, їх графічними зображеннями; навчитись розпізнавати тамбурний і петельний шви; дотримуватись правил безпечної праці.
VII. Вивчення нового матеріалу.
VIII. Осмислення учнями вивченого матеріалу.
1.Технологія виконання петельного шва.
Розповідь учителя супроводжується демонстрацією зразків швів і виробів.
Петельний шов являє собою ряд петельок. Змінюючи висоту, ширину, нахил
стібків або відстань між ними, можна створити безліч оригінальних узорів для
прикрашання різних виробів.
Учитель зображує послідовність виконання шва на дошці, учні працюють у
зошитах.
Графічне зображення:
Практичні поради.
контуру вишивки.
2. Технологія виконання тамбурного шва.
Розповідь учителя супроводжується демонстрацією зразків швів і виробів.
Тамбурний шов здавна використовувався під час вишивання килимів. Простим
тамбуром (ланцюжок) окреслюється контур рисунка. Більш складні варіанти
шва ( «петля вприкріп», «напівпетля», дворядний тамбур) використовують під
час вишивання рослинних мотивів – квітів, листків тощо.
Шов являє собою ряд петельок, що виходять одна із одної, і схожий на
Ланцюжок.
Графічне зображення:
Практичні поради.
(нитка під голкою).
IX. Формування умінь та навичок учнів.
1. Практична робота. Виконання петельного шва.
Інструкційна карта. Виконання петельного шва.
Інструменти і матеріали: голка, ножиці, наперсток, п’яльці, тканина, нитки.
№ з/п |
Послідовність виконання |
Графічне зображення |
|
1 |
Провести дві паралельні лінії, намічаючи контур вишивки |
|
|
|
|||
|
|||
2 |
Закріпити нитку ліворуч на нижній лінії |
|
|
3 |
Уколоти голку на верхній лінії, відступивши від місця закріплення на ширину стібка, виколоти на нижній лінії, розташовуючи нитку під голкою |
|
|
4 |
Повторюючи п. 3, виконати зразок шва завдовжки 10 см. Закріпити нитку |
|
|
5 |
Виконати варіанти шва за рисунками |
|
|
|
|||
6 |
Виконати вишивання листків, квітів |
|
Практична робота. Виконання тамбурного шва.
Інструкційна карта. Виконання тамбурного шва.
Інструменти і матеріали: голка, ножиці, наперсток, п’яльця, нитки, тканина.
№з/п |
Послідовність виконання |
Графічне зображення |
1 |
Закріпити нитку праворуч унизу |
|
2 |
Визначити довжину стібка |
|
3 |
Уколоти голку біля місця закріплення. Виколоти ліворуч на довжину стібка так, щоб робоча нитка розташовувалася під голкою у вигляді петельки (притримати її великим пальцем) |
|
4 |
Повторюючи п. 3, виконати зразок шва завдовжки 10 см |
|
5 |
Уколоти голку за петелькою, вивести її на виворітний бік, закріпити нитку |
|
У ході виконання практичної роботи вчитель контролює дотримання учнями
Технології виконання швів, правил безпечної праці санітарно – гігієнічних
вимог, звертає увагу учнів на критерії якості виконання швів (вигляд лицьового
й виворітного боків, відсутність вузликів на початку та наприкінці швів).
2. Самостійне виконання завдань роботи за інструкційними картками.
3. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів.
4. Поточний інструктаж (індивідуальний).
5. Самоконтроль та взаємоконтроль учнів.
6. Підбиття підсумків практичної роботи:
- демонстрація кращих робіт;
- аналіз недоліків у результатах роботи, причини типових помилок та шляхи їх усунення;
- оцінювання результатів практичної роботи.
X. Рефлексія.
1. Що нового дізнались на уроці?
2. Чого навчились. Яку роботу виконали?
3. Які завдання були визначені учням на урок?
4. Порівняйте реальні результати із завданнями, які були визначені на урок?
5. Чому отримали саме такий результат?
6. Що потрібно зробити для того, щоб мати кращі результати роботи?
7. Де можна використати набуті знання та вміння?
XI. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники.
XII. Завдання додому.
1. Підготувати інструменти та матеріали для вишивання.
2. Продумати рисунок для вишивання простого виробу (гольник, серветка,
прихватка тощо).
XIII. Прибирання робочого місця.