9 клас Біологія
Тема: Статеве дозрівання. Генетичне визначення статі. Розвиток статевих клітин. Менструальний цикл. Етапи онтогенезу людини. Формування статевих ознак.
Мета освітня: обговорити поняття «стать» та значення наявності різних статей, ознайомити учнів зі статевими ознаками людини, із статевим дозріванням дівчат і підлітків, з особливостями і значенням менструального циклу для жіночого організму, з етапами онтогенезу людини;
розвиваюча: розвивати біологічний світогляд учнів, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між будовою і виконуваними функціями;
виховна: формувати елементи статевого виховання, гендерної ролі у суспільстві, формувати гігієнічні знання та навички догляду за статевими органами; підвищувати інтерес до предмету.
Обладнання: таблиця «Менструальний цикл», фотографії самців та самиць різних видів тварин, фотографії статевих клітин людини, рис. 119-123, с.151-155.
Основні поняття та терміни: складові статі людини: біологічні (хромосомна, гонадна, гормональна, соматична, громадянська, пубертатна) та психосоціальна; статеве дозрівання, менструальний цикл, овуляція, вторинні статеві ознаки.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
II. Актуалізація опорних знань.
Біологічний диктант.
III. Мотивація навчальної діяльності.
В органічному світі планети є самці і самки, він і вона, чоловічий і жіночий рід, стать. Що ж таке стать? Які відмінності між протилежними статями?
Мозковий штурм
Стать Відмінності
IV. Вивчення нового матеріалу.
Стать – сукупність біологічних і психосоціальних ознак, що відрізняють чоловіка від жінки.
Робота з рис. 119, с.151.
2. Статеве дозрівання – процес досягнення організму анатомічного та фізіологічного розвитку такого, що робить його придатним до продовження роду.
Статеве дозрівання дівчат і хлопців
Зміни |
Дівчата |
Хлопці |
Вік Груди Зріст Скелет Плечі Таз М’язи Жир. Транща Волосся Голос Розумові здібності життя Статеве дозрівання. |
10-12 років Добре розвинені груди Менший зріст Делікатніша будова Вузькі Широкий таз, широкі стегна Менша сила Накопичується навколо стегон Брак заросту обличчя Високий Пам’ять логічна Тривалість більша. Дозрівають яйцеклітини( менстр. цикл) |
12-14 років Груди не розвинені Більший зріст Вугловата будова Сильні Вузькі стегна Сила і маса збільшується Навколо плечового поясу Ріст волосся більший по тілу Грубішає, надгортанник збільшується Більша уява Виробляються сперматозоїди і сперма |
Менструальний цикл – процес дозрівання яйцеклітини циклічно.(Тривалість 24-30 = 28 днів). Середина циклу овуляція – вихід яйцеклітини з фолікула – жовте тіло (залоза внутрішня, що утворює прогестерон—гормон вагітності=слизова матки розростається, але через 5-6 діб, якщо не пройшло запліднення, то слизова відшаровується і гине=тимчасова маткова кровотеча, болі.
Полюція – мимовольне виділення сперми під час сну частіше.
У чому відмінність чоловічих і жіночих статевих клітин?
Статеве дозрівання – працюють усі органи і системи тому важливо, наскільки повноцінним буде харчування, спосіб життя людини, звички, перебування на свіжому повітрі.
Онтогенез – індивідуальний розвиток організму(від зародження до природної смерті).
Періоди: 1- передзародковий ( розвиток ст. клітин і запліднення):
2- ембріональний ( зигота – зародок – плід народжується);
3- постембріональний (ві народження до смерті).
V. Закріплення і систематизація знань учнів.
1. Що таке стать?
2. Які складові статі є?
3. Визначте основні риси відмінності між чоловічим і жіночим організмами?
4. Яке значення для продовження роду людського має менструальний цикл?
5. Чому в період статевого дозрівання важливе здорове харчування і спосіб життя?
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф 53, завдання 1-10; 11*;12*,с.155-156.