Інтегрований урок з української літератури та історії
8 клас
Тема:Стежками літературних героїв
Мета: систематизувати та узагальнити вивчений учнями навчальний матеріал, який стосувався знать про життєвий і творчий шлях письменників, зміст їх художніх творів;
розвивати пам'ять, увагу, культуру зв'язного мовлення;
виховувати почуття любові до книг, рідної мови, культури українців, їх звичаїв, обрядів.
Тип уроку:урок-гра «КВК».
Інтегрований урок з української літератури та історії
8 клас
Тема: Стежками літературних героїв
Мета: систематизувати та узагальнити вивчений учнями навчальний матеріал, який стосувався знать про життєвий і творчий шлях письменників, зміст їх художніх творів;
розвивати пам'ять, увагу, культуру зв’язного мовлення;
виховувати почуття любові до книг, рідної мови, культури українців, їх звичаїв, обрядів.
Тип уроку: урок-гра «КВК».
Обладнання: виставка художніх творів та портретів тих письменників, творчість яких вивчалася, учнівські малюнки, музичне оформлення.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Емоційна готовність до уроку
Клас поділяється на дві команди, кожна обирає капітана. Визначається порядок їх участі у змаганнях (проводиться жеребкування).
Урок проводять учителі історії та української літератури.
Кожен має свою команду. Назва І – «Історики», ІІ – «Літературознавці».
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
План проведення КВК.
І. Презентація, підготовлена вчителями літератури та історії.
ІІ. План проведення конкурсів.
Завдання для команди «Історики»
1. Визначте твір, написаний легендарною поетесою з Полтави:
а) «Зажурилась Україна»;
б) «Буря на Чорному морі»;
в) «Засвіт встали козаченьки»;
г) «Минають дні, минають ночі».
2. Про боротьбу проти соціального та національного гніту оспівано у творі:
а) «Віють вітри, віють буйні»;
б) «Та, ой, як крикнув же козак Сірко»;
в) «Ви щасливі, пречисті зорі»;
г) «За Сибіром сонце сходить».
3. Пісня, яка присвячена боротьбі українського народу проти панської Польщі та султанської Туреччини в другій половині ХVIIст.:
а) «Ой Морозе, Морозенку»;
б) «Максим козак Залізняк»;
в) «Зажурилась Україна»;
г) «Та, ой, як крикнув же та козак Сірко».
4. Головний герой «Слово про похід Ігорів» вирушає в похід на боротьбу з:
а) турками; б) ляхами;
в) половцями; г) татарами.
5. Укажіть народний псевдонім І. Франка:
а) Велетень; б) Прометей;
в) Каменяр; г) Антей.
6. Визначте жанр твору Т. Шевченка «Минають дні, минають ночі»:
а) соціально-побутова поема;
б) ліро-епічна поема;
в) громадянська лірика;
г) філософська лірика з патріотичним пафосом.
7. Твір, що за жанровою спрямованістю не є поемою:
а) «Буря на Чорному морі»;
б) «Слово про похід Ігорів»;
в) «Давня казка»;
г) «Іван Вишенський».
8. З’ясуйте проблему, яка порушена в історичному творі І. Франка «Іван Вишенський»:
а) роль митця в суспільстві;
б) гріхопадіння і порятунку через усвідомлення покаяння;
в) моральний вибір людини, її втеча від неприйнятного буттєвого світу;
г) вибору, душевної роздвоєності між любов’ю до рідної землі та становищем дружини турецького вельможі.
9. До сучасних виконавців народних дум належать:
а) М. Кравченко; б) О. Вересай;
в) В. Нечема; г) Г. Гончаренко.
10. Твір, у якому герой став зрадником, перейшов на бік ворога, «потурчився, побусурманився для панства великого, для лакомства нещасного»:
а) «Ігор Святославович («Слово про похід Ігорів»);
б) Лях Бутурлак («Самійло Кішка»);
в) Іван (І. Франко «Іван Вишенський»);
г) Бертольдо (Леся Українка «Давня казка»).
11. Визначте віршовий розмір поданого уривку: Золотих не хочу лаврів/ З ним нещастя не забуду/ Як я ними увінчаюсь/ То поетом вже не буду
а) ямб; б) хорей;
в) амфібрахій; г) анапест.
12. Пісня, яку на західноукраїнських землях виконують навіть під час поховання видатних людей, віддаючи їм останню шану:
а) «Зажурилась Україна»;
б) «Максим козак Залізняк»;
в) «Чи не той то хміль»;
г) «Ой Морозе, Морозенку».
Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється 1 бал.
Завдання для команди «Літературознавці»
1. Укажіть автора твору «Давня казка»:
а) І. Франко; б) Маруся Чурай;
в) Т. Шевченко; г) Л. Українка.
2. Пісня, в якій відтворено подію про звитяжну боротьбу козаків з турецько-татарськими нападниками:
а) «Маруся Богуславка»;
б) «Зажурилась Україна»;
в) «Віють вітри, віють буйні»;
г) Хотіла б я піснею стати…».
3. В якому пісенному творі Марусі Чурай героїня розмірковує над власним щастям?
а) «Ой не ходи, Грицю»;
б) «На городі верба рясна»;
в) «Віють вітри, віють буйні»;
г) «Засвіт встали козаченьки».
4. Справжнє ім’я та прізвище Лесі Україки:
а) Лариса Косач; б) Софія Окуневська;
в) Олена Пчілка; г) Марія Вілінська.
5. Визначіть, до пам’ятки якого століття належить «Слово про похід Ігорів»:
а) ХІІ; б) Х;
в) XVII; г) VIII.
6. Автором «Слова про похід Ігорів» є:
а) невідома особа; б) Боян;
в) Нестор Літописець; г) О. Мусін-Пушкін.
7. Визначте жанр твору Марусі Чурай «Ой не ходи, Грицю»:
а) історична пісня;
б) драматична літературна пісня;
в) громадська лірика;
г) філософська поезія.
8. Твір, що за жанровою спрямованістю не є піснею:
а) «Зажурилась Україна»;
б) «Чи не той то хміль?»;
в) «Віють вітри, віють буйні»;
г) «Хотіла б я піснею стати».
9. Визначте проблему, яка порушена в «Давній казці» Лесі Українки:
а) служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності;
б) роздуми над важкою долею пригнобленого народу;
в) засудження між князівських усобиць;
г) страждання українського народу від нападів турецько-татарських орд.
10. Укажіть письменницю, якій легендарна історія життя Марусі Чурай дала поштовх до написання власного літературного твору:
а) Леся Українка; б) К. Малицька;
в) О. Сенатович; г) Л. Костенко.
11. Героїня якого твору прагнула «звоювати чужеє царство», виявляючи жорстокість і жагу до збагачення:
а) Ізідора (Леся Українка «Давня казка»);
б) Маруся («Маруся Богуславка»);
в) Ярославна («Слово про похід Ігорів»);
г) мати (Т. Шевченко «Ой три шляхи широкії»).
12. Визначте віршовий розмір поданого уривку: Доле, де ти? Доле, де ти? / Нема ніякої… / Коли доброї жаль, боже, / То дай злої, злої!
а) дактиль; б) анапест;
в) ямб; г) хорей.
Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється 1 бал.
Завдання для команди «Історики»
Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється 2 бали.
Завдання для команди «Літературознавці»
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 2 бали.
П’ятеро представників від команди впродовж 10 хвилин змагаються біля дошки, розгадуючи кросворди.
Завдання для команди «Історики»
По вертикалі: 1. Кобзар, лірник, виконавець народних дум. (Кравченко)
По горизонталі: 1. Герой-месник, образ якого уславлюється в історичній пісні «За Сибіром сонце сходить». (Кармалюк) 2. Соціальний стан Бертольдо, героя «Давньої казки» Лесі Українки. (Граф) 3. Жанр твору «Буря на Чорному морі». (Дума) 4. Функція літератури. (Пізнавальна) 5. Прізвище легендарної поетеси із Полтави. (Чурай) 6. Гурток, одним із керівників якого була Леся Українка. («Плеяда») 7. Стан, в якому перебував герой І. Франка «Іван Вишенський» у горах. (Усамітнення) 8. Композитор, який присвятив Т. Шевченку понад 80 музичних творів. (М. Лисенко) 9. Один із різновидів образу. (Образ-персонаж)
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання для команди «Літературознавці»
По вертикалі: 1. Вчений-філолог, оригінальний письменник і перекладач, палкий патріот України, на честь якого І. Франко присвятив твір «Іван Вишенський. (А. Кримський)
По горизонталі: 1. Що «вчить, як на світі жить»? (Книга) 2. Ім’я коханої, а потім дружини Бертольдо (Леся Українка «Давня казка»). (Ізідора) 3. Функція літератури. (Виховна) 4. Історичний герой – борець проти соціального та національного гніту. (Морозенко) 5. Один із різновидів образу. (Образ-символ) 6. Гора, про яку згадується у творі І. Франка «Іван Вишенський». (Афонська) 7. Річка, біля якої відбувалася битва князя Ігоря з ворогом («Слово про похід Ігорів»). (Каяла) 8. Своєю батьківщиною Т. Шевченко називав село, де він народився, тобто... (Кирилівку) 9. Прикметник, що найчастіше використовувався Лесею Українкою у змісті твору «Хотіла б я піснею стати». (Ясний)
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Примітка. За кожне правильно розгадане слово установлюється 0,5 бала.