Конспект уроку з української літератури для 8-го класу на тему «Леся Українка «Давня казка». Порівняльна характеристика Співця і Бертольда. Складання плану».

Про матеріал

Урок-роздум включає в себе елементи критичного мислення та розвитку творчих здібностей учнів. Школярі складають порівняльну характеристику героїв за допомогою "образного малювання", "асоціативного мислення", "діалогу з поетесою", "рольової гри", висловлюють власну життєву позицію.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Українська література 

8 клас

Конспект уроку

 

 

 

 

Тема   «Леся Українка «Давня казка».

Порівняльна характеристика Співця і Бертольда. Складання плану».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема.        Леся Українка «Давня казка».

                  Порівняльна характеристика Співця і Бертольда.

                  Складання плану.

Мета:         розкрити і порівняти образи співця і лицаря; розвивати в учнів

                    уміння працювати з текстом, аналізувати вчинки героїв, робити

  висновки; виховувати почуття патріотизму і любов до рідного

 слова; на прикладі життя Співця виховувати в учнів активну

                    життєву позицію.                      

Обладнання: портрет Лесі Українки; ілюстрації до твору; вислови про слово,  ноут-бук, схема.

Тип уроку:   урок – роздум (Учні сидять за круглим столом.)

 

                                                                  Епіграфи.

                                                                             Людину можна знищувати,

                                                                             але її неможливо перемогти.

Гемінгвей

Немає людини, яка б не любила

                       свободу, але справедлива людина

                                                                            вимагає її для всіх…

Вольтер

Хід уроку

Ι. Організація класу до уроку.

    Метод «Мікрофон» (Кожен учень продовжує думку.)

    Я бажаю всім на уроці…

ΙΙ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель. Діти, зверніть увагу на схему: Знаємо – хочемо дізнатися – дізналися. Що вже вам відомо з даної теми?

Обмін думками.(Учні говорять про тему, композицію, конфлікт у творі та інше.)

Вчитель. В образі співця Мирослава побачила саму поетесу і створила презентацію «Леся Українка – мужній співець свободи». (Презентація. Учениця коментує слайди.)

Вчитель. Діти, знову зверніть увагу на схему «Знаємо – хочемо дізнатися – дізналися» Поставте пере собою завдання, що ви хочете дізнатися на уроці?

(Учні висловлюють свою думку.)

Вчитель. Як складати порівняльну характеристику вам підкажуть думки мудрих людей. ( Обговорення висловів, учні роблять висновки.)

  • Людина відбивається у своїх вчинках.

                                                                                      Ф.Шиллер

(Отже, аналізуватимемо героїв за їх вчинками).

  • Людину можна розпізнати по оточенню, в якому вона обертається.

                                                                                        Дж. Свіфт

                    (Говоритимемо про оточення співця і Бертольда.)

 

  • Погано,коли у людини все сіре: і душа, і думки, і погляд.

                                                                                            М. Стельмах

(Звертатимемо увагу на душу, думки, погляд героїв.)

  • Немає сильнішої магії, ніж магія слів.

                                                                                        І. Франко

(Характеризуватимемо персонажі за їх мовою.)

 

Вчитель. Що ще слід врахувати при характеристиці?(Авторську характеристику.)

ΙΙΙ. Сприйняття та осмислення теми, завдань уроку.

  1. Образне  малювання. Яким ви уявляєте Співця та Бертольда (Відповіді учнів.)
  2. Складання плану-характеристики. Робота з підручником.

Вчитель. Якими змальовано героїв на початку поеми? Який соціальний стан героїв?( Відповіді  учнів.)

Вчитель. Отже, що запишемо до плану. (Учні висловлюють думки, записують найбільш вдалі.)

 

Наприклад:

                           Співець                                                  Бертольдо

1.Співець – бідний талановитий поет.    1.Бертольдо – непоказний лицар.

 

Вчитель. У чому вбачають герої щастя? (Учні зачитують уривки казки.)

Проблемне  запитання.  В чому вбачаєте щастя ви? (Роздуми учнів.)

Як народна мудрість розкриває поняття «щастя»? ( Один із учнів досліджував це питання. Усне повідомлення. )

Свобода творчості, вільнолюбство зарубіжних письменників. (Усне повідомлення).

Вчитель. Сформуємо наступні пункти плану.(Учні роблять записи.)

2.Ліси, поле, думки – багатство героя.   2. Мрія про графство й замок.

Обговорення вчинків героїв (на основі висловлювань записують пункти плану.)

3. Безкорисливий поет, допомагає           3. Невдячний Бертольдо забуває                         

      лицарю завоювати серце коханої                про допомогу Співця.

      та перемогти у війні.

Вчитель. Що зіпсувало графа Бертольда? Що характерно для поведінки героїв? ( Записи наступного пункту плану.)

4. Відданість народу.                                       4. Жорстокість, несправедливість    

                                                                              до людей.

 

Вчитель. Перенесемося в тогочасну дійсність і послухаємо співців, які розкажуть нам, що діялось в країні.(Читання уривків напам'ять.)

Яка життєва позиція героїв? (Учні відповідають. Поет закликає словом до боротьби! Боягузливий граф погрожує розправою.)

Рольова гра. Учень виступає в образі співця, читає монолог «Золотих не хочу лаврів…».

Яка ваша життєва позиція?

Асоціативне мислення. Які асоціації ви можете дібрати до слова?

( Слово-полум'я, слово-бальзам, слово-зброя, слово-птах, слово-ліки, слово-біль.)

 

Вчитель. Яка ж роль слова в житті людини? Обговоримо вислови мудрих людей.

  • Слово – єдине, що буде жити вічно.

                                                                                                Резлітт

  • Ти постарайся знайти більше, ніж сказано в словах.

                                                                                                 Овідій

  • Немає нічого сильнішого за слово.

                                                                                                      Менандр

  • Животворне слово людини справляє на нас таку дію, яку не справлять ні книги, ні роздуми…

                                                                                                     С.Пелліко

Вчитель. Яке слово має більшу силу , живе чи написане? Якими думками доповнимо план?Діти пропонують свої варіанти.)

5. Мужній,сильний співець –         5.Бертольдо – боягуз,тиран, визискувач.

патріот країни.

6.Поет вільний навіть у в’язниці.   6. Граф безсилий проти живого слова.

7.Слово співця має нащадків.

 

Вчитель. Чи актуальний твір сьогодні?( Думки учнів.)

Діалог з поетесою .( Учні брали інтерв’ю у поетеси рідного краю Поливаної Ніни Василівни. Відтворення діалогу.)

Учениця. Доброго дня, Ніно Василівно. Ми хотіли б поспілкуватися з Вами. Нам цікаво, яке Ваше життєве кредо?

Поетеса. Коли співається – співаю,

                А коли пишеться – пишу,

                 Живу собі отак, як знаю,

                 Як всі, і каюсь, і грішу.

                 Не заздрю і не проклинаю,

                 Добра й любові зичу всім,

                 Живу собі отак, як знаю,

                 Бо я лиш гостя в світі цім.

Учениця. Як народжуються Ваші вірші?

Поетеса. Я ніколи не пишу за планом, вони з'являються самі від пережитих емоцій, почуттів.

Учениця. Що є «криком» Вашої душі?

Поетеса. Моральні проблеми, злиденне становище люду.

Учениця. Якби у Вас була змога виступити перед усією країною, про що були б Ваші слова?

Поетеса.  Люди, будьмо людьми. Не будьмо байдужими один до одного, бо байдужість породжує зло, ненависть, жорстокість. Озирнімось навкруги, підтримаймо один одного. Час навчитися любити ближнього.

 ΙV. Закріплення вивченого матеріалу.

Лінія цінностей. Учням пропонується написати твір-хвилинку, про що довідались на уроці, що вразило, що запам'ятали. Два учні складають сенкан до образів Співця та Бертольда.   Приклади сенкану:

   Співець                                                                                   Бертольдо

Правдивий, вільний,талановитий.         Лукавий, дратівливий, жадібний.

Творив, згуртовував, закликав.              Визискує, знущається, розкошує.

Патріот свого народу.                              Гнобитель народу.

Відданий справі.                                       Жорстока людина.

 V.  Підсумок уроку. 

Обговорення епіграфів.

Вчитель. Я хочу після вас залишити своє слово. Кожна епоха має своїх співців. Сьогодні ми порівняли два образи, і, мабуть, кожному зрозуміло, що Леся Українка – це той самий співець, якому небайдужа доля народу.

У тебе, Лесю, нам позичить сили б,

Терпіння, оптимізму, доброти,

Навчитись любові й віри,

Щоб тернами життя іти.

 

І не губитися в печалях, болі,

Не опустити руки у біді,

А просто дякувати долі

За те, що бачим світ чарівний у красі.

 

Сказати легко, а от так боротись…

Коли життя , як полум’я свічі,

Ось – ось загасне, ні – ще дужче спалахне…

І знов біда відступить і зітхне.

 

Дивує всіх твоя залізна воля,

Життя стрімкий, невпинний рух.

Ти не одну вершину підкорила,

Бо сильний і незламаний мала дух.

 

Ні, в небі ще твоя не згасла зірка,

На фоні вічності ясніше лиш горить.

Хоч на землі була так мало,

Так по собі лишила слово,

Що не вмирає протягом століть!

VΙ. Домашнє завдання

Написати твір-роздум про вірність людини рідному краєві, своєму народу.

doc
Додано
26 січня 2018
Переглядів
3842
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку