Урок позакласного читання 8 клас

Про матеріал

Розвивати вміння виразного читання, навички вільного володіння словом; виховувати в учнів гордість за наші національні таланти, почуття любові до рідної землі.

Перегляд файлу

Урок позакласного читання 8  клас

Тема: Невмируща поезія Лесі Українки.

Мета: розвивати вміння виразного читання, навички

             вільного володіння словом; виховувати в учнів гордість за наші національні таланти, почуття любові до рідної землі, впевненість у своїх силах, знаннях.

Обладнання: портрет поетеси, збірник поезій, тематична   

                        стінгазета.

Тип уроку:урок позакласного читання.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

(Вітання вчителя з учнями. Для того щоб швидко організувати клас, пропоную:

Перша команда: «Усі підведіться!»

Друга: «На стелю мерщій подивіться!»

Третя: «Тихесенько сіли за парти, увага на дошку!»

ІІ. Актуалізація опорних знань (Слайд №2)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

IV. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної

    діяльності.(Слайд №3,4)

V. Основний зміст уроку. (Слайд №5)

Поезія – це не кращі слова в кращому порядку, це – вища форма існування мови.

Й. Бродський

В Червону книгу запишіть поетів,

Поети теж зникають на землі.

Л. Костенко

(Слайд №6)

Слово вчителя.(Звучить тихенька мелодія. Учитель читає вірш Ганни Світличної «Лесі Українці»)(Слайд№7,8)

Лесі Українці

Боюсь торкнутись імені твойого,

Але зоря, ота, що у вікні,

Твоя зоря задумлива і строга,

Зорить подовгу уночі й мені.

 

Молюсь на неї, сподіваюсь їй,

Її тремтіння ніжно зберігаю.

Сім струн твоїх у тиші золотій,

Сім вічних струн в душі моїй співає,

І вже не знаю, на якій із хвиль

Моя ріка в твою впадає круто.

Д слова – слово, як до болю біль.

До думи – дума, як до рути рута.

 

І вже не знаю, у чиїм житті,

З ким це було, з тобою чи зі мною?

На барикади мужності круті

Встає дзвінка поезія до бою.

 

Слово вчителя

    Термін «поезія» вживається в кількох значеннях. Передусім цей термін визначає мистецтво слова, яке тяжіє до піднесеності, звеличення духовного і земного, у вужчому ж розумінні поезія є способом мовлення, позначеним особливою ритмічно-музичною будовою.

   Поезія на відміну від прози звертається до асоціацій , керуючись внутрішнім ритмом і уявою, вільною стихією образів.

Головний жанр поезії – вірш. Це порівняно короткий запис або виклад події, характеристики чи почуття. Вірш – найзагальніша поетична форма. Використання того чи іншого віршованого жанру залежить виключно від волі автора, його вподобань та ліричного настрою.

У давні часи до поетичного викладу зверталися з метою краще запам’ятати важливий або складний текст. Віршування виникло як своєрідна форма мовлення.

 

Аналіз поезії Лесі Українки «Конвалія»

  • Виразне читання напам'ять поезії ученицею.(Слайд № 9,10, 11)

«Конвалія»

 


Поезія «Конвалія»

Росла в гаю конвалія

Під дубом високим,

Захищалась від негоди

Під віттям широким.

 

Та недовго навтішалась

Конвалія біла, -

І їй рука чоловіча

Віку вкоротила.

 

Ой на балі веселая

Музиченька грає,

Конвалії та музика

Бідне серце крає.

 

То ж панночка в веселому

Вальсі закрутилась,

А в конвалії головка

Пов'яла, схилилась.

 

Промовила конвалія:

«Прощай, гаю милий!

І ти, дубе мій високий,

Друже мій єдиний!»

 

Та й замовкла. Байдужою

Панночка рукою

Тую квіточку зів'ялу

Кинула додолу.

 

Може, й тобі, моя панно,

Колись доведеться

Згадать тую конвалію,

Як щастя минеться.

 

Недовго й ти, моя панно,

Будеш утішатись,

Та по балах у веселих

Таночках звиватись.

 

Може, колись оцей милий,

Що так любить дуже, -

Тебе, квіточку зів'ялу,

Залишить байдуже!..

 

 


  • Тема:авторка показує зневажлива ставлення до тендітної конвалії  багатої панночки; хоче щоб панночка була покинута своїм коханим, як конвалія покинута нею.
  • Ідея: уславлення ніжної краси природи:щастя не може бути вічним   «недовго й ти моя панно, будеш утішатись».
  • Основна думка: нешанобливе, зверхнє ставлення панів до простих людей.

Хвилинка відпочинку

 

(Слайд №12)

  • Порівняльна характеристика (Слайд №13)

(Колективна робота )

Конвалія                                                         Панночка

  1. ніжність;                                                   1) пиха;
  2. тендітність;                                              2) байдужість;
  3. простота;                                                  3) щастя;
  4. нещастя.                                                   4) гордість.

 

  •                                  Бесіда
  • З ким можна порівняти  Конвалію?
  • З ким Панночку?
  • Які почуття у вас викликала ця поезія?
  • Чи засуджуєте ви вчинок  Панночки? Якщо так то чому?
  • Зачитування улюбленого уривку вірша.
  •      Художні засоби:епітети, метафора.

 

Творча робота

 (Слайд№14)

 

І варіант

Міні-твір «Я…» (Літературна героїня)

 

ІІ варіант

Прес-клуб

(інтерв’ю)

«Що я ціную в людині»

  •  Давайте звернемо увагу на епіграф. (Учні коментують епіграф)

 

VІ. Розв'язування кросворда.

(Слайд №15)

  1. Яке справжнє прізвище Лесі Українки? (Косач)
  2. Як звати сестру Лесі Українки? (Ольга)
  3. Як називається перший літературний твір Лесі Українки написаного нею в 9 років? («Надія»)
  4. Під час якого свята Леся Українка промочила ноги і захворіла? (Водохреща)
  5. Як по батькові батька Лесі Українки? (Антонович)
  6. Яке справжнє ім'я Лесі Українки?(Лариса)
  7. Як називається перший драматичний твір Лесі Українки, написаний віршами?Перше слово назви твору. («Іфігенія в Тавріді»)
  8. Який письменник став послідовником Лесі Українки? (Яновський)

 

VІІ. Оголошення та мотивація оцінок.

 

VІІІ. Домашнє завдання та його коментар

          (Слайд №16)

  • Намалювати малюнок до поезії «Конвалія»
  • Розвивати навички виразного читання

 

   

 

doc
Додано
28 січня 2018
Переглядів
3568
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку