Урок "Сторінка письменника.Леонід Глібов"

Про матеріал
Розробка уроку української мови до підручника українська мова та читання І.Большакова, М.Пристінська
Перегляд файлу

Тема. Сторінка письменника. Леонід Глібов

Мета: формування читацької та комунікативної компетентності, розвиток критичного мислення, активізація процесу сприйняття інформації, сприяння збагаченню емоційно-чуттєвого досвіду через творчість байкаря, формування вміння правильно будувати власне висловлювання з урахуванням вивченого, виховання пізнавального інтересу до авторського фольклору.

Очікувані результати: учні взаємодіють усно та письмово, ознайомлюються з життям і творчістю Леоніда Глібова, усвідомлюють зміст прочитаного, аналізують факти і думки, декламують акровірш.

Тип уроку. Комбінований урок

Кольорові слова уроку. Акровірш

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Мотиваційна вправа «Сорока на хвості принесла»

Учням пропоную приказки по парах, вони повинні пояснити зміст даної приказки. (Робота в парах.)

1.Прямо – криво, аби живо. (недбало)

2. Як сніг на голову. (зненацька)

3. З’їсти пуд солі. (бути обізнаним)

4. Як горохом об стінку. (не сприймає того, що говорять)

5. Усякому овочеві свій час. (усе треба робити вчасно)

6. Стук-грюк, аби з рук (швидко і погано)

7. Сорока на хвості принесла. (стало відомо про щось)

2. Повідомлення теми уроку .  Слайд 1.

- Кого ви бачите на дошці? 

- Як звати цю людину?

- Чим славне його ім’я?

 Так , це Леонід Іванович Глібов.

3. Повідомлення мети уроку. Слайд 2.

ІІ. Основна частина.

  1. Бесіда
  • Що ви пам’ятаєте про цього відомого байкаря? Давайте пригадаємо.

Народився він  5 березня 1827 року в селі Веселий Поділ на Полтавщині в родині управителя поміщицьким маєтком. Дитинство минало в селі Горби Кременчуцького повіту, куди переїхав батько разом зі своїм паном.

Початкову освіту здобув удома: на сьомому році читати навчила мати, писати- пан Родзянко, місцевий священник- арифметики, латинської та грецької мов і Закону Божого. У 13 років хлопця віддали вчитися до Полтавської гімназії. Тут він починає писати вірші . 1847 року  (йому 20 років) в Полтаві побачила світ книжечка "Стихотворения Леонида Глебова”. Та з радістю прийшло й лихо: Леонід захворів. Він змушений був залишити гімназію й повернутися до батьків.

1849 року вступає Глібов до Ніжинського ліцею вищих наук. Надто нещасливо склалася для Глібова обставини. Раптово помер його батько. Довелося на цілий рік залишити навчання й знову жити в себе на хуторі. Невдовзі померла і мати.  Закінчив ліцей Л.Глібов уже одруженим чоловіком і знаним байкарем у1855р.

Л. Глібов любив дітей. Він якийсь час працював учителем історії і географії. Про нього залишилися спогади як про хорошого вчителя. Протягом 1890-1893 років байкар написав понад 50 віршованих загадок, жартівливих пісеньок та акровіршів для дітей. Свої твори для дітей він підписував псевдонімом «Дідусь Кенир». Розказують, що колись його батько купив дуже співучу пташку, через що сусіди прозвали Івана Назаровича «Кенир».

 Діти щоразу з нетерпінням чекали журнал «Дзвінок», аби прочитати нову баєчку Дідуся Кенира.

Хвороба серця й астма   підірвали здоров'я Леоніда Івановича. Втративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою. Помер 10     листопада 1893 р.Похований у Чернігові поблизу Троїцького монастиря. Залишив Глібов великий доробок: байки, вірші-загадки з відгадками, акровірші, які дуже подобаються дітям.

І про байку він писав чудові слова:

«Здається, байка тільки бреше,

А справді явну правду чеше.

Нікого в світі не мине.

Читайте, згадуйте мене.» Леонід Глібов

  1. Робота з акровіршем Леоніда Глібова.

Ви вже чули з відомостей про Леоніда Глібова, що він писав не лише байки, завдяки став відомим, але й ще акровірші. Що ж це таке акровірш ви вже знаєте, лише нагадайте собі. Перед вами на дошці той самий акровірш, який називається ХТО РОЗМОВЛЯЄ? Але він неповний. У вас на столах лежать речення, які пропущені у ньому. Тому прошу подумати і поставити їх у правильному порядку.

ХТО РОЗМОВЛЯЄ? Слайд 3

Ой я бідна удовиця, -

Стала хникать жалібниця, -

Он калина,  - їй не так!

Кажуть, пісні їй складають,

А про мене забувають,

І ніхто ніде ніяк!»

«Стій лиш! Слава не брехуха, -

Обізвалась джеркотуха, -

Розбирає, що і як!

От я славі догодила,

Кашку діточкам варила,

А тобі не вдасться так».

  • Зачитайте складений вірш. Чи дізналися хто розмовляє? Як? Де захована була відповідь?

Слайд 4.

Акровірш – це вірш, у якому перші літери кожного рядка утворюють слово.

  • Хто між собою веде розмову?
  • Чому так говорила про себе осока? А що на це відповіла сорока? А чому вона так сказала про калину?

3.Критичне мислення.

1. Читання з позначками. (Учнями мовчки).

- Що означає читання з позначками. Беремо до рук олівець і робимо позначки навпроти тих слів: (Слайд 5)

+ якщо відомості вам відомі,

! якщо відомості для вас неочікувані,

--якщо це щось нове, або щось протилежне тому, що ви знали,

? якщо ви б хотіли дізнатися про це більш детальніше.

Отже, працюємо.

Читання учнями тексту на сторінці 70- 71 підручника .

2.Асоціативний кущ.

«Квітчастий король»           любив рослин         доглядав за квітами       писав вірші

 

ЛЕОНІД ГЛІБОВ

 

Працював педагогом     почав писати байки       був редактором      друкував власну   

                            газету 

 

3.Бесіда.

- Як бачите життя поета було сповнене творчої праці, щирого прагнення допомогти рідному народові справжнім українським словом і правдою. У своїх байках він висміював одвічні біди, надавав їм українського забарвлення. Саме жива, багата наша українська мова, легкі діалоги та дотепність байок зробили його популярним серед дітей і дорослих.

Згадки Глібова написані акровіршами. Це загадки особливі, щоб дізнатися відгадку, потрібно прочитати перші літери кожного рядка. І в нас у підручнику запропоновано такий акровірш під назвою ХТО ДОНЯ?

4.Читання акровірша.

-Хто доня? Ця загадка про маму і доню, моркву і морквинку.

5. Руханка Слайд 6

https://www.youtube.com/watch?v=Jl-L-zHQP2A

6. Творча робота

1). Складаємо загадку/акровірш

- А зараз з вами спробуємо себе в ролі письменників. Ваше завдання буде скласти акровірш про природу. Та , щоб вам довго не думалося, я вам допоможу. У вас на столах слова, які вам потрібно впорядкувати, щоб отримати акровірш. А загадку вам необхідно записати у зошит.  Слайд 7

ЩО ЗА ПТИЦЯ?

Між людьми, як пташка, в'ється,
У людей і їсть, і п'є;
Ходить старець, просить, гнеться,
А у неї всюди є.

 

ХТО БАБА? Слайд 8

Сидить хитра баба аж на версі граба.
«Ой не злізу з граба! — дурить діток баба.—
Вловіть мені тую курочку рябую.
А я подарую грушку золотую».

 

ХТО ВОНА? Слайд 9

Лиха зима сховається,
А сонечко прогляне,
Сніжок води злякається,
Тихенько тануть стане,—
І здалеку бистресенько
Вона до нас прибуде,
Кому-кому любесенько,
А дітям більше буде.

  • Зачитуємо свої загадки. На що ви звертали увагу, коли наводили лад серед даних слів.

2). Вправа «Лінія часу» Слайд 10

- Розгляньте лінію часу. Порівняйте з текстом. Знайдіть у тексті, який ви прочитали, факти, якими можна її доповнити.

      ДИТИНСТВО     ЮНІСТЬ     ЗРІЛІСТЬ

Народився у с.Веселий Поділ            Ніжинський ліцей         Заборона видавати газету

«Квітчастий король»                          Почав писати байки       Збірки байок

Навчався вдома                                   Учителювання      Байки спалили (500)

Полтавська гімназія                    Редоктор, коректор        Дідусь Кенир

7. Взаємодіємо усно.

- Пригадайте, які види текстів ви знаєте?

- До якого виду належить текст, який ми з вами прочитали сьогодні на уроці?

- Яка мета його створення?(Стаття про Леоніда Глібова)

8.Діалог.

- Яку відому українську поетесу ви  знаєте?  (Леся Українка)

- Якого відомого байкаря, який жив і працював в Україні? (Леонід Глібов)

Леся Українка виросла на байках Глібова, бо її батько,   Петро Косач, вчився у самого байкаря. Ви на початку уроку ви чули, що проблеми зі здоров’ям байкаря, позбавили його зрячості. І коли він вже зовсім погано бачучи, то писав свої байки і вірші під лінійку і з лупою.

  • Уявіть собі, що б він міг зробити, коли б у Леоніда Глібова був телефон. Висловіть свої думки.

За п’ять днів до своєї смерті поет продиктував своєму приятелеві останню байку «Огонь і гай», який вам потрібно прочитати вдома.

ІІІ. Заключна частина.

  • Про якого поета, байкаря ми сьогодні читали?
  • З якими загадками познайомилися?
  • Які цікаві факти з життя байкаря ви запам’ятали?
  • Чому саме завдяки байкам став відомим Леонід Глібов?

Ви були всі великими Молодцями! Дякую за урок! Слайд 11

 

 

 

 

ОГОНЬ І ГАЙ                                                                                      Додаток

Під Гаєм хтось Огонь покинув,—
Чи подорожній там, чи косарі були,
Чи, може, вівчарі картопельку пекли —
Вітрець моторненький прилинув
І потихеньку роздував.
Розжеврівся Огонь, аж іскри кидать став…
— Ой Гаю! Гаю зелененький! —
Промовив він, пускаючи димок.—
Чи бачиш ти, який я вдавсь тепленький?
В холодний час нагрів би ввесь Гайок…
Мене покинули, мою забули службу;
Коли б Вітрець не був, то, може б, я погас.
Скажу тобі під сей веселий час:
Чому б з тобою нам не поєднати дружбу?
Всю нічку я б тобі світив
І видненько б було, хто б не ходив:
Чи звір який у гущині сховався,
Чи злодій уночі з сокирою підкрався;
І знали б нас як двох братів,
І я б горів, і ти б шумів,
Не турбувало б нас ніяке лихо враже.
Чи правду я кажу — нехай Вітрець нам скаже!
— Авжеж, що так! — піддакнув їм Вітрець,
Усюди вдатний молодець.
Не довго думав Гай, на брехні спокусився,
Не знаючи того, який Огонь дружок.
Вітрець їм зараз прислужився:
Мерщій поніс Огонь в Гайок
І на суху поклав полянку.
Світив Огонь всю нічку, аж до ранку.
Попереду він за сушню узявсь
І потихеньку став тріщати,
А як Вітрець-підлиза розгулявсь,
Тоді вже всюди став палати
І братика свого по пожалів:
І обпалив його, і обсмалив.
Пропав Гайок, аж жаль було глядіти,—
Мов чорная мара стоїть;
Вже більш йому не зеленіти
І краю рідного не веселить.

Молодіж любая, надія наша, квіти!
Пригадуйте частіш ви баєчку мою;
Цурайтеся брехні і бійтеся дружити
З таким приятелем, як той Огонь в Гаю.

Леонід Глібов 24 жовтня 1893
Чернігів

 

 

 

 

 

Прямо – криво, аби живо.

 

 Як сніг на голову.

 

 З’їсти пуд солі.

 

 Як горохом об стінку.

 

Стук-грюк, аби з рук

 

Сорока на хвості принесла.

 

Ой я бідна удовиця, -

Стала хникать жалібниця, -

Он калина,  - їй не так!

Кажуть, пісні їй складають,

А про мене забувають,

І ніхто ніде ніяк!»

«Стій лиш! Слава не брехуха, -

Обізвалась джеркотуха, -

Розбирає, що і як!

От я славі догодила,

Кашку діточкам варила,

А тобі не вдасться так».

 

 

                    

ХТО БАБА?

Сидить хитра баба аж на версі граба.
 

«Ой не злізу з граба! — дурить діток баба.—
 

Вловіть мені тую курочку рябую.
 

А я подарую грушку золотую».

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сітанська Оксана Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Криган С. Г.)
Додано
6 листопада 2022
Переглядів
754
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку