УКРАЇНСЬКА МОВА
УРОК-ЯРМАРОК
Ступені порівняння якісних прикметників
МЕТА: поглибити знання ступені порівняння прикметників; формувати вміння правильно визначати ступінь порівняння, розрізняти й доречно використовувати в мовленні прикметники; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття поваги, любові до рідної країни.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Форма проведення: урок-ярмарок.
Соціокультурна змістова лінія: моя країна – Україна.
Міжпредметні зв’язки:українська література, народознавство.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.1. Емоційне налаштування на урок
– Доброго дня, мої шановні учні! У мене в руках парасолька. Як ви вважаєте, навіщо вона мені? (відповіді учнів). А парасолька для того, аби ніяка мряка, похмура погода не обтяжила і не зіпсувала сонячного настрою, який, я сподіваюся, буде понувати у нас сьогодні на уроці.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
2.1. Ребус
Розгадайте ребус і дізнайтеся ключове слово нашого сьогоднішнього
уроку.
(ярмарок)
2.2. Евристична бесіда
– Що вам відомо про ярмарок?
– Що люди купують на ярмарку?
– Хто бував із вас на ярмарку?
2.3. Слово вчителя:
– Народ наш – невтомний трудар. Працею своєю землю прикрашає, урожай багатий збирає. Здавна повелося в Україні, що, зібравши урожай багатий, їхали люди на ярмарок, везли те, що самі виростили, самі приготували. Сьогодні ми зазирнемо на такий ярмарок, що відбувавсяв українських містечках і великих селах. А перш ніж відправитися на ярмарок, повторімо правила, яких потрібно дотримуватися під час подорожі. Отож, ласкаво просимо делегації на ярмарок. Щасливого Вам ярмаркування!
*Ятка – легка будівля для тимчасового користування (торгівлі, виставки тощо).
Правила ярмаркування
1. Умійте слухати одне одного.
2. Говорити повинен хтось один.
3. Говорити слід по суті.
4. Необхідно поважати почуття інших.
5. Висловлюватися слід, спершу піднявши руку.
6. Зробіть висновки.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ СУБ’ЄКТНОГО ДОСВІДУ ТА ОПОРНИХ ЗНАНЬ
3.1. Брама «Ти – мені, я – тобі»
– Перш ніж почати ярмаркувати, ми повинні пройти крізь браму, яка відчиниться лише тоді, коли ми пригадаємо теоретичний матеріал.
Завдання: делегації ставлять одне одному запитання і відповідають на них.
Орієнтовні питання
Що таке морфологія
|
як твориться |
|
як твориться |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Словосполучення Варіант |
а |
б |
в |
г |
д |
е |
є |
ж |
з |
и |
І |
2 |
2 |
4 |
2 |
2 |
3 |
2 |
1 |
2 |
1 |
ІІ |
4 |
2 |
3 |
2 |
2 |
4 |
4 |
2 |
2 |
1 |
ІІІ |
1 |
2 |
3 |
2 |
4 |
2 |
2 |
1 |
1 |
4 |
Ятка «Кахут»
А. Доречний, стрункий, слівце, білий.
Б. Братовий, літній, ходіння, тижневий.
В. Жовтий, куріпчин, летять, золотий.
Г. Ведмежий, мокрий, теплий, срібний.
А. Будній, заможний, червоний, доччин.
Б. Осінній, нянин, солодкий, теплий.
В. Дружній, учнівський, батьків, синій.
Г. Народний, шполянський, річний, залізний.
А. Довгий, холодний, учнівський, білий.
Б. Широкий, солоний, ніжний, розумний.
В. Зимовий, морквяний, батьківський, різкий.
Г. Охайний, сусідський, гіркий, дотепний.
А. Білий, теплий, малесенький, холодний.
Б. Глибокий, пізній, предобрий, старезний.
В. Солодкий, вузький, синій, м’який.
Г. Гарний, легкий, сліпий, голий.
А. Золоті руки, біла раса, гострий ніж.
Б. Заяча душа, сталевий колір, весняний день.
В. Вовчий апетит, жовта квітка, золота каблучка.
Г. Ведмежа послуга, молочна імла, зміїна усмішка.
А. Ольгин, тіткин, свекрушин.
Б. Лелечий, Палажчин, мушин.
В. Жінчин, Оксанин, лисиччин.
Г. Вовчий, куріпчин, невістчин.
А. Шевченківська премія, Ольжин зошит, авгієві стайні.
Б. Кодацький поріг, зозулині черевички, дамоклів меч.
В. Аріаднина нитка, нобелівська премія, Петрів батіг.
Г. Оксанин зошит, піррова перемога, собача кропива.
А. Ми підійшли дуже близько до вовчого лігва.
Б. У мене розігрався вовчий апетит.
В. Побачивши вовчі сліди, Олесь злякався.
Г. На малюнку зображена вовча голова.
А. Менш теплий, світліший, найкращий.
Б. Більш швидкий, самий добрий, якнайвузький.
В. Чорніший, менш гіркий, щонайвищий.
Г. М’якіший, найбільш зручний, найлегший.
А. Зелен, повен, зелен, дрібен.
Б. Тонка, синя, красен, літня.
В. Молодая, ясная, вечірняя, зеленеє.
Г. Повна, світла, солодка, весела.
А. Поганий, великий, малий, гарний.
Б. Теплий, сміливий, холодний, сумний.
В. Святий, вузький, твердий, легкий.
Г. Чистий, рідний, низький, старий.
відбувається зміна приголосних.
А. Темний, чистий, красивий, чорний.
Б. Милий, вдалий, світлий, легкий.
В. Тихий, білий, довгий, зручний.
Г. Близький, низький, дорогий, високий.
А. Світить ясен місяць угорі.
Б. У золотий одяг нарядились горобина і кущі калини.
В. Яке це славне слово – хлібороб.
Г. Україна – це тихії води і ясні зорі.
А. Світлий, ясний, холодний, синій.
Б. Босий, порожній, голий, теплуватий.
В. Пізній, зручний, темний, красивий.
Г. Чорний, сірий, швидкий, далекий.
Ятка «Редагування»
Коректор.
Виправте помилки, пов’язані з утворенням ступенів порівння прикметників.
Самий спритніший, найбільш популярніший, найультрамодний, найбільш недобрий, більш кращий, найчорнявенькіший, маліший, тонкіший, найбільш сивий, самий добрий.
АБО Захоплення і його користь
У мене саме цікаве захоплення. Воно допомагає мені зробити дозвілля більш кориснішим. Під час малювання (різьблення, вишивання…) я розвиваю більш потрібніші здібності й навички. Мій зір стає самий гострий, уява – найбільш багатшою, пальці самими гнучкішими. Я відчуваю насолоду від праці й гордість за свої творчіші роботи. Мені б хотілося, щоб це хобі стало для мене найбільш цікавішою справою життя. «Треба більше працювати, то й будеш мати», - нагадує народна мудрість. Отже, хто займається самою улюбленою справою, той найбільш щасливіший
Ятка «З народних джерел»
– Українські прислів’я та приказки – це народна мудрість, яку збирали протягом багатьох віків. Ця ятка – це узагальнена пам'ять народу та результатом його спостережень над життям і явищами природи, що дає змогу молодому поколінню формулювати погляди на етику, мораль та історію.
Завдання: запишіть речення та дайте відповіді на питання.
Вибіркова робота
Із прислів’їв виписати прикметники, вжиті у формах ступенів порівняння:
- Майська роса коням краще вівса.
- Той буде голодніший, хто жнивами холодочку шукає.
- Швидше жніть до обніжка, то буде пирогів діжка.
- Літній день довший за зимовий тиждень.
- Як листопад дерев не обтрусить, довшою зима бути мусить.
- Якби не зима, то б літо було довше.
- Мерзлякуватому чоловіку й на печі холодно.
- Знання робить життя кращим.
- Не лінися рано вставати та змолоду більше знати.
- Хто грамоти вміє, той краще сіє.
- Правда світліша за сонце.
– Прочитайте, знайдіть прикметники, визначте ступені порівняння, вкажіть, яка їх синтаксична роль.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
6.1. Ятка «Контрольні ваги»
– Ми сьогодні ярмаркували, знання свої показали, настав час їх перевірити.
Завдання: дайте відповіді на питання.
Якісні прикметники – це…
Я знаю такі ступені порівняння якісних прикметників..
Вищий ступінь має такі форми…
Найвищий ступінь має такі форми…
Проста форма вищого ступеня утворюється за допомогою суфіксів..
Складена форма вищого ступеня утворюється за допомогою слів…
Проста форма найвищого ступеня утворюється за допомогою префікса…
Складена форма найвищого ступеня утворюється за допомогою слів…
Деякі форми ступенів порівняння утворюються від інших основ, наприклад,
Кінцеві приголосні г, ж. з із суфіксом ш змінюються на …
VІІ. РЕФЛЕКСІЙНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП
7.1. Ятка «Враження»
– Чи сподобалася Вам наша уявна подорож?
– Які завдання найбільше сподобалися?
– Щоб Ви побажали один одному, вчителю?
7.2. Оцінювання навчальних досягнень учнів
– Підрахуймо наші віночки, щоб визначити наскільки вдало наші делегації ярмаркували. Група, яка зібрала найбільше віночків, отримує Сертифікат українця (додаток 3), який засвідчує, що Ви недаремно сьогодні завітали до традиційного українського ярмарку. А кожен член делегації заповнює картку самооцінки своєї роботи в групі.
Картка для самооцінки своєї роботи у групі: Прізвище ім’я ………………………. Оцініть себе по кожному з визначених напрямків від 0 до 2 балів: 1 Ви брали активну участь у роботі групи……… 2 Ви вносили вдалі пропозиції, які врахувала група…….. 3 Ви надавали підтримку іншим членам групи, заохочували їх до роботи….. 4 Ви висунули цілком нову ідею, що сподобалась іншим…… 5 Ви доповіли класу про результати роботи……… 6 Ви виявили себе як творча особистість…. |
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
8.1. Ятка «Подарунки на пам’ять»