Урок " Ступінь окиснення"

Про матеріал
Урок "Ступінь окиснення" ставить за мету навчитися визначати ступінь окиснення елементів у сполуках.
Перегляд файлу

Тема: Ступінь окиснення та валентність

Мета: навчальна: сформувати поняття про ступінь окиснення атомів у сполуках,

уміння порівнювати поняття «валентність» та «ступінь окиснення»

  Розвиваюча: формувати навички визначення ступеня окиснення в сполуках за

  формулами, а також за будовою атомів, що утворюють ці сполуки, розвивати логічне 

   мислення, культуру мовлення.

  Виховна: виховувати творчий підхід до навчання, до культури  праці.

  Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І,Менделєєва, картка-

  інструкція з визначення ступенів окиснення, картки, таблиці

  Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок

  Форма проведення: урок-пошук знань

Хід уроку

  1. Організаційний етап

II.  Мотивація навчальної діяльності

Психологічний настрій Розповідь учителя

            Девізом нашого уроку буде давньокитайська мудрість:

 «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового».

Вправа «Поділися настроєм»

  • У мене сьогодні чудовий настрій і я хочу поділися настроєм із Загорульком Д.,
  • Дімо, а у тебе який настрій? З ким би ти хотів поділитися?

У всіх сьогодні гарний настрій , тож давайте продовжувати працювати.

Кожен із вас на цю мить має якісь особливі відчуття. Хоті­лося б, щоб це було задоволення від успіхів, бажання пізнати не­відоме.

Я пропоную вам наприкінці уроку провести гру «Час похвали», до якої ви будете готуватися протягом усього уро­ку. Вам необхідно знайти, за що похвалити сусіда по парті чи то­вариша, який працюватиме з вами у творчій групі. Це можуть бути вчинки, знання, поведінка, дум­ки, ідеї, зовнішність тощо.

Сподіваюсь, що гра принесе вам приємні миті радості, задово­лення, захоплення.

Вправа «Очікування»

На дошці висить серце щасливої людини, а на столах фігурки серця. Вчитель пропонує на одному боці написати своє ім’я, а з іншого – очікування від уроку і прикріпити до великого серця на дошці. Якщо в кінці уроку побажання не виповняться хоча б трохи, зніміть своє серце з великого серця щасливої людини нашого класу. А я хочу, щоб ви отримали сьогодні знання, отримали задоволення від спілкування.

Слово вчителя

     Хліб на столі-

     Звичний і одвічний,

     Хліб на полях, що тягнеться без меж,

     Та є ще інший хліб-

     То хліб хімічний,

     І він всім людям необхідний теж.

Тож давайте посміхнемося один одному і вперед, до нових знань.

III. Актуалізація опорних знань

При повторенні вивченого матеріалу застосуємо з вами технологію: «Два-чотири-всі разом».

Учням пропонується завдання, яке вони виконують індивідуально.

Вправа «Вірю-не вірю» (усно)

  1.    Хімічний зв'язок – це зв'язок, що виникає між атомами, молекулами, йонами і частинки утримуються разом.(Так)
  2.    У молекулі води ковалентний неполярний зв'язок. (Ні.)
  3.    У сполуках із йонним зв'язком електронегативності елементів майже однакові. (Ні.)
  4.    Ковалентний зв'язок утворюється за допомогою спільних елект­ронних пар. (Так.)
  5.    Йонний зв'язок утворюється за допомогою електростатичної взаємодії між йонами. (Так.)
  6.    Молекули інертних газів у вільному стані двохатомні. (Ні.)
  7.    Йони — електронейтральні часточки. (Ні.)
  8.    Флуор — найелектронегативніший елемент. (Так.)
  9.    Електронегативність атома Натрію більша за електронегативність атома Калію. (Так.)
  10. Вг2 — неполярна молекула. (Так.)

 Учні об’єднуються в пари й обговорюють свої ідеї щодо виконаного завдання. Далі виконують графічний диктант(взаємоперевірка) (як підказку використовуйте таблицю)

  1.     Алмаз має атомну кристалічну гратку. (так)

     2. У періодах електронегативність елементів зменшується зліва направо.(ні)

  1. У молекулі Н2 існує неполярний ковалентний зв'язок.(так)
  2. Хімічний зв'язок у молекулі водню утворюється спільною елек­тронною парою, 

   розташованою симетрично щодо обох атомів (так)

    5.Ковалентний полярний зв'язок утворюється між атомами з однаковою електронегативнос-

      тями.(ні)

6.Речовина Na2O — речовина з йонним зв'язком.(так)

7.Схема утворення молекули хлороводню має такий вигляд:  Н + СІ = НС1?(так)

8.Із поданого переліку елементів найелектронегативнішим є Оксиген: Сl, F, О.(ні)

9.Елемент, який має електронну конфігурацію Е 284, розташований у IV групі.(так)

    10. Галогени мають молекулярну кристалічну гратку.(так)

 

Пари об’єднуються в трійки й обговорюють виконання попередніх завдань.

Фронтальне опитування «Хімічна підказка» (робота в групах)

Пам’ятка «Робота в групі»

Завдання. Відгадайте речовину за підказками і вкажіть вид криста­лічної ґратки.

Речовина І.

Її добувають із рослин.

Тверда, крихка речовина.

Має низьку температуру плавлення.

Добре розчиняється у спирті.

Має ковалентний неполярний зв'язок.

Сили зв'язку між часточками слабкі.

Спиртовий розчин присутній в кожному домі.

Надлишок цієї речовини в крові викликає дуже небезпечну хворобу.2, молекулярна)

Речовина 2.

Безбарвні прозорі кристали.

Тугоплавка речовина, майже не проводить електричний струм.

Є кристали забарвлені у жовтий, коричневий, синій, чорний кольори.

Використовується для виготовлення шліфувальних дисків.

Одним із його зразків перський уряд у 1829 р. розплатився за кров російського дипломата О. Грибоєдова. (Алмаз, атомна)

 

Речовина 3.

У цієї речовини немає ні смаку, ні запаху.

Із цією речовиною людина знайома із самого дитинства, проте по­мирає, так і не пізнавши її до кінця.

До складу речовини входить найпоширеніший елемент Всесвіту і най­поширеніший елемент земної кори.

Молекула утворена за допомогою ковалентного полярного зв'язку.

Ця речовина має молекулярну кристалічну ґратку.

У природі — це крапелька роси, хмарка, сніжинка і великий айс­берг.

(Вода, молекулярна)

IV. Подача нового матеріалу

Ми продовжуємо працювати по темі «Хімічний зв'язок», тема сьогоднішнього уроку : «Ступінь окиснення та валентність».

Зашифрована мета (схема 1)(учні озвучують самостійно)

 

Заповнення порівняльної таблиці

Ступінь окиснення та валентність

Характеристика

Валентність

Ступінь окиснення

Визначення поняття

Число неспарених електронів атома, що беруть участь у створенні спільних електронних пар із електронами інших атомів

Умовний заряд, якого набув би атом, якби всі спільні електронні пари повністю змістилися до більш електронегативного атома

Наявність знака

Без знака

-,+,0

Позначення

Римські цифри

Арабські цифри

Взаємозв’язок

Значення не завжди збігаються

Для визначення ступенів окиснення візьмемо молекулу хлороводню HCl. У ній існує ковалентний полярний зв’язок , спільна електронна пара зміщена до більш електронегативного атома Хлору. На цьому атомі є невеликий негативний заряд, а на атомі Гідрогену – позитивний заряд.

Атом Хлору отримає заряд -1, а атом Гідрогену, втративши свій єдиний електрон, набуде заряду +1.

Що ж таке ступінь окиснення? ( умовний цілочисельний заряд атома в речовині).

Ступінь окиснення може дорівнювати нулю або виражатися цілим додатнім або від’ємним числом.

Ступінь окиснення вказують у хімічній формулі над символом елемента, записуючи спочатку знак(плюс або мінус), «+»- віддав електрони; «-« приєднав електрони;  а потім – число.

Хвилинка релаксації.

Діти, давайте закриємо очі й згадаємо про щось хороше для кожного з вас. Відпочинемо.

 

Щоб визначити ступені окислення елементів у сполуках потрібно знати деякі закономірності. Робота з підручником стор.217 , ознайомлення з пам'яткою «Правила визначення ступенів окиснення»

Пам'ятка

Правила визначення ступенів окиснення

1.Металічні елементи мають у сполуках лише позитивні ступені окиснення;

2.Ступінь окиснення Гідрогену в сполуках з неметалічними елементами, як правило, становить +1, а в сполуках із металічними еле­ментами дорівнює -1;

3.Ступінь окиснення Оксигену дорівнює «-2», (тільки у ОF2 - «+2» Н2О2 –1)

  4. Флуор як найелектронегативніший еле­мент завжди має в сполуках ступінь окиснен­ня -1;

  1. Максимальний (позитивний) ступінь окис­нення елемента збігається з номером групи, в якій він знаходиться;
  2. Мінімальний (негативний) ступінь окиснення неметалічного елемента дорівнює номеру групи мінус 8.
  3. Ступінь окиснення атома у простих речовинах дорівнює «0».
  4. Ступінь окиснення в одноатомних йонах дорівнює заряду йона.
  5. Алгебраїчна сума ступенів окиснення всіх атомів у сполуці до­рівнює «0».

V. Керована практика

Розглянемо ці положення на конкретних прикладах

Гра «Ланцюжок»

Учні по ланцюжку біля дошки розраховують ступінь окиснення атомів у записаних на дошці формулах речовин:

Індивідуальна робота з картками

Гра «Хто швидше?» Робота в групах (за кольоровими жетонами учні об’єднуються в три групи й виконують завдання)

Фронтальна бесіда

  1. Що таке ступінь окиснення?
  2. Який знак має ступінь окислення атома, що притягує електрони?
  3. Який проявляє ступінь окиснення атом Флуору?
  4. Який ступінь окиснення атома Гідрогену в складних речовинах?
  5. Що таке валентність?
  6. Що таке хімічний зв'язок?
  7. На які два види поділяється ковалентний зв'язок?
  8. Що таке ковалентно-полярний зв'язок? (електронна пара зміщена в бік одного із атомів
  9. Що таке ковалентно-неполярний зв'язок? 

Рефлексія

- чи здійснилися ваші очікування наприкінці уроку?

  • я дізнався…
  • мені сподобалось…
  • Найбільш цікавим було…

Оцінювання учнів

Психологічний тест

Тест французького пси­холога Люшера базується на припу­щенні про те, шо вибір кольору ві­дображає функціональний стан і на­стрій людини.

Пропоную з різнокольорових карток обрати картку, яка відповіда­тиме вашому стану саме зараз, піс­ля проведення уроку.

(Характеристика кольорів: чотири основні синій (спокій, за­доволення); зелений (почуття впев­неності); червоний (збудженість);жовтий (веселість); фіолето­вий (пригніченість, сумний стан))

Гра «Час похвали»

Домашнє завдання опрацювати &37 стор.216, завдання №312, 315 стор. 219, скласти кросворд по темі «Хімічний  зв'язок»

doc
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
25 лютого 2021
Переглядів
1349
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку