Урок "Судинна система"

Про матеріал
Урок засвоєння нових знань, метою якого є вивчити особливості будови судин у зв’язку з їх функціями, поглибити і закріпити знання про велике і мале кола кровообігу, особливості будови і функції лімфатичної системи, розвивати самостійну пізнавальну активність, уміння спілкуватися.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Тіло побудоване із кровоносних судин

Ван-Хорн

 

 

 

 

Судинна система.

(урок засвоєння нових знань)

 

 

 

Вчитель  біології

Доброводівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

Барановська Тетяна Іванівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Судинна система.

Мета. Вивчити особливості будови судин у зв’язку з їх функціями, поглибити і закріпити знання про велике і мале кола кровообігу, особливості будови і функції лімфатичної системи, розвивати самостійну пізнавальну активність, уміння спілкуватися.           

Основні поняття і терміни: артерії, вени, капіляри, аорта, велике коло кровообігу, мале коло кровообігу, лімфа, лімфатичні вузли, лімфатичні судини.

Обладнання:  таблиці «Кровоносна система людини», «Схеми кровообігу».

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

 

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань.

«Мозковий штурм» (запитання)

  1. Що таке серцевий цикл?
  2. Які фази серцевого циклу, їх тривалість?
  3. Що таке систолітичний об’єм, хвилинний об’єм крові?
  4. Як впливає на роботу серця автономна нервова система?
  5. Як впливає на роботу серця адреналін?
  6. Як впливають на роботу серця солі калію?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель пропонує пригадати яким чином транспортуються речовини в організмі у різних живих істот. Які є типи кровоносних систем?

Короткі повідомлення учнів.

«Тіло побудоване із кровоносних судин», - говорив голландський лікар Ван-Хорн більше 300 років тому.

(повідомлення теми, мети та завдань уроку)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Особливості будови кровоносних судин: артерій, капілярів і вен у зв’язку з виконуваними ними функціями.

 

Схема-малюнок «Будова кровоносних судин»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вправа «Спільний проект» (робота в групах)

Завдання для І групи.

Розглянути малюнок-схему будови артерії. Заповнити перфокарту про характерні ознаки артерії.

Завдання для ІІ групи.

Розглянути малюнок-схему будови вен. Заповнити перфокарту про характерні ознаки вен.

Завдання для ІІІ групи.

Розглянути малюнок-схему будови капілярів. Заповнити перфокарту про характерні ознаки капілярів.

  1. Судини несуть кров до серця.
  2. Стінки судин утворені одним шаром епітелію.
  3. Судини несуть кров від серця.
  4. Судини утворюють густу сітку, пронизують усі органи.
  5. У судинах дуже мала швидкість руху крові.
  6. Впадають у передсердя.
  7. В судинах венозна кров перетворюється на артеріальну.
  8. Стінки міцні і пружні.
  9. Стінки складаються з кількох шарів клітин, м’язи слабкі.
  10. Густо обплітають легеневі пухирці.
  11. В судинах найбільша швидкість руху крові.
  12. В судинах є півмісяцеві клапани.

№ п/п

Артерії

Вени

Капіляри

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

  1. Велике коло кровообігу. Шляхи і напрямки руху крові.

Завдання (індивідуальна робота)

Опрацюйте текст на стор 97 підручника про велике коло кровообігу і заповніть таблицю (ІІ колонку)

Запитання

Велике коло кровообігу

Мале коло кровообігу

Де починається

 

 

Де закінчується

 

 

Які кровоносні судини належать до цього кола

 

 

Де проходять капіляри

 

 

Як змінюється склад крові

 

 

 

 

 

  1. Мале коло кровообігу. Шляхи і напрямки руху крові.

Завдання (індивідуальна робота)

Опрацюйте текст на стор 97 підручника про велике коло кровообігу і заповніть таблицю (ІІІ колонку)

Виконавши завдання учні колективно вимальовують схему кровообігу із стрілками і написами, починаючи з малого кола кровообігу, на дошці і в зошиті кольоровими олівцями.

 

V.  Узагальнення знань учнів.

1. Вправа «Тест». Виберіть правильну відповідь.

1. У яких судинах відбувається обмін речовин між кров’ю і тканинами?


  1.  в артеріях
  2.  в капілярах
  3.  у венах
  4.  у всіх судинах

2. Які кровоносні судини називають артеріями?


  1. Несуть артеріальну кров
  2. Несуть венозну кров
  3. Несуть кров від серця
  4. Несуть кров до серця

 

3. Які кровоносні судини називаюся венами?


  1. Несуть артеріальну кров
  2. Несуть венозну кров
  3. Несуть кров від серця
  4. Несуть кров до серця

  1.   Яка кров називається артеріальною?
  1. Насичена киснем
  2. Що тече по артеріях
  3. Насичена вуглекислим газом
  4. Що тече по венах

5. Яка кров називається венозною?

  1. Насичена киснем
  2. Що тече по артеріях
  3. Насичена вуглекислим газом
  4. Що тече по венах

6. Який стан клапанів серця при скороченні передсердь?

  1. Півмісяцеві відкриті, стулкові закриті
  2. Півмісяцеві закриті, стулкові відкриті
  3. Всі клапани відкриті
  4. Всі клапани закриті.

7. Який стан клапанів серця при загальному розслаблені передсердь і шлуночків?

  1. Півмісяцеві відкриті, стулкові закриті
  2. Півмісяцеві закриті, стулкові відкриті
  3. Всі клапани відкриті
  4. Всі клапани закриті.

8. Який стан клапанів при скороченні шлуночків?

  1. Півмісяцеві відкриті, стулкові закриті
  2. Півмісяцеві закриті, стулкові відкриті
  3. Всі клапани відкриті
  4. Всі клапани закриті.

9. У капілярах великого кола кровообігу

  1. Кров віддає тканинам СО2, поглинає О2
  2. Віддає СО2, поглинає з легень О2 і венозна кров перетворюється в артеріальну
  3. Віддає О2 , поглинає СО2
  4. Віддає О2 і поживні речовини, поглинає СО2 і продукти життєдіяльності клітин, артеріальна кров перетворюється на венозну
  5. Віддає О2, поживні речовини, поглинає СО2

10. У капілярах малого кола кровообігу

  1. Кров віддає тканинам СО2, поглинає О2
  2. Віддає СО2, поглинає з легень О2 і венозна кров перетворюється в артеріальну
  3. Віддає О2 , поглинає СО2
  4. Віддає О2 і поживні речовини, поглинає СО2 і продукти життєдіяльності клітин, артеріальна кров перетворюється на венозну
  5. Віддає О2, поживні речовини, поглинає СО2

11. До малого кола кровообігу належать кровоносні судини


  1. Ніг
  2. Печінки
  3. Голови
  4. Легень

12. Судини, що занходяться у стінках самого серця і живлять серцевий м'яз належать до:

  1. Великого кола
  2. Малого кола
  3. До обох кіл

2. Вправа «Схема – це класно»

Який шлях пройде з кров'ю до м'язів ніг лікарство, якщо його ввести в м'язи руки. Намалюйте схему умовно позначивши руку, ногу, легені, серце.

 

 

 

 

 

V.  Домашнє завдання.

1). Вивчити § підручника.

2). Поповнити словник біологічних термінів.

3) Підготувати повідомлення про частоту серцевих скорочень у різні вікові періоди.

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Тєплоухов Євгеній Володимирович
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
14 січня 2021
Переглядів
712
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку