Поглибити знання учнів про будову слова, ознайомити з морфологічною частиною слова – суфіксом; розвивати вміння впізнавати суфікси в усній і писемній мові та влучно їх добирати відповідно до мовленнєвих ситуацій; формувати соціальну компетентність, уміння співпрацювати в групах, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи.
Тема. Суфікс. Творення слів з найуживанішими суфіксами.
Мета. Поглибити знання учнів про будову слова, ознайомити з морфологічною частиною слова – суфіксом; розвивати вміння впізнавати суфікси в усній і писемній мові та влучно їх добирати відповідно до мовленнєвих ситуацій; формувати соціальну компетентність, уміння співпрацювати в групах, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, практичне застосування умінь та навичок.
Обладнання:
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Каліграфічна хвилинка
- Розгорніть зошити та запишіть число, класна робота.
- Пропишіть буквосполучення:
Хх хл лі іб хліб
Хліб – усьому голова.
- Слухайте уважно кожне слово та записуйте їх під диктовку.
В’язати, під'їзд, з’явився, роз’їхатись, безділля, згорнути, розсипати, розписка, схопити, створити, здоров ’я, дев ’ять, бездонний, зрозумів.
3. Граматичне завдання по варіантам (на презентації).
- Запишіть, розкриваючи дужки.
- Випишіть слова з префіксом і поділіть рисками для переносу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми працюватимемо над останньою значущою частиною слова — над суфіксом.
- Пригадайте, де може стояти в слові суфікс. (Між коренем і закінченням; після кореня, якщо в слові закінчення немає.)
2. Спостереження за словотворчою роллю суфіксів.
а) Робота із схемами (за вправою 278).
Висновок. Суфікс — це частина слова, що стоїть після кореня.
б) Засвоєння правила (с. 112).
в) Вправа 279.
г) Ознайомлення з порядком розбору слів за будовою (за вправою 280).
- Зверніть увагу на те, що необхідно зробити, щоб визначити суфікс у слові.
- Спишіть подані слова і позначте у них суфікси.
Висновок. Суфікс надає слову нового значення або відтінку.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Тренувальні вправи.
а) Творча робота (за вправою 284).
- За допомогою поданих суфіксів утворіть нові слова.
б) Вправа 287 (усно).
(Звернути увагу учнів на можливі зміни голосних і приголосних звуків у коренях під час творення нових слів: ніж — ножик, нога - ніжка, кожух — кожушок.)
- Утворіть за допомогою суфіксів зменшувально-пестливі форми від імен своїх однокласників (хлопчиків і дівчаток).
2. Поетична хвилинка.
Вірш “Сніг” (за вправою 285).
- У виділених словах вкажіть їх частини.
- Які слова у вірші вжиті в переносному значенні?
Вправа 291.
а) Добір спільнокореневих слів із суфіксом -ар.
б) Складання і запис речень з виділеними словами.
а) Прочитай слово Буквар.
В кінці слова живе -ар.
Якщо казки пише -ар,
Його звуть усі ... (казкар).
Коли байки пише -ар,
Тоді звуть його ... (байкар).
Ще й на кобзі грає -ар.
Тільки звуть його ... (кобзар.)
Є слова: бджоляр, човняр,
І весляр, і ковзаняр,
Муляр, маляр і школяр —
Утворив їх суфікс ... (яр).
- Про які суфікси йшлося у вірші? (-ар, -яр.)
б) Жив-був хлопчик —чарівник,
Називали його -пик.
Із простих звичайних слів
-Ник утворював майстрів.
Зупинився в лісі –ник
І з’явився там ... (лісник).
Є двірник, є будівник,
Пасічник і комірник.
Ці слова творити звик
Чарівник, що зветься ... (-ник).
- Як назвати сніг пестливим словом? (Сніжок)
- Як називається снігова зірочка? (Сніжинка)
- Як назвати дуже сильний сніг? (Сніжище.)
- Як називається героїня народної казки, дівчина, зліплена зі снігу? (Снігуронька.)
- Як називається пташка, яка прилітає до нас з холодами, снігами?
(Снігур)
3. Домашнє завдання
- Вашим домашнім завданням будуть вправи 289, 293 на с. 115 – 117.
1