узагальнити й систематизувати знання учнів про поняття, про сумісні та несумісні поняття, вдосконалювати вміння учнів розв'язувати логічні завдання, розвивати логічне мислення, кмітливість, увагу, пам'ять, уяву; виховувати любов до тварин, пробуджувати пізнавальний інтерес до всього живого, формувати самоосвітні та саморозвивальні, інформаційні, комунікативні та соціальні компетентності.
Основні завдання.
Розвивати логічне мислення, зосередженість, увагу та спостережливість, вміння виділяти головне та систематизувати отриману інформацію. Формувати інформаційну компетентність
ЛОГІКА
Тема. Сумісні та несумісні поняття. Завдання для повторення
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про поняття, про сумісні та несумісні поняття, вдосконалювати вміння учнів розв’язувати логічні завдання, розвивати логічне мислення, кмітливість, увагу, пам’ять, уяву; виховувати любов до тварин, пробуджувати пізнавальний інтерес до всього живого, формувати самоосвітні та саморозвивальні, інформаційні, комунікативні та соціальні компетентності.
Основні завдання розвитку:
розвивати логічне мислення, зосередженість, увагу та спостережливість, вміння виділяти головне та систематизувати отриману інформацію. Формувати інформаційну компетентність
Тип уроку. Урок осмислення і узагальнення знань
Обладнання: робочий зошит, конверти із запитаннями, ребуси, кросворд, таблиця діаграм.
Хід заняття
І.Організація класу
Вчитель. Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учні. Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас!
Ми запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас.
Вчитель. Привітавшись, ви посміхнулись до наших гостей, а вони посміхнулись вам. Діти, саме усмішка й гарний настрій будуть дуже потрібні на цьому уроці. А підбадьорюватиме вам веселий чоловічок Знайчик. Урок наш проходить у найкращу пору року осінь. Ви, мабуть, помітили, як змінило листя своє забарвлення, настає пора падолисту, відлітають у теплі краї птахи, заметушилися звірята, почали готуватися до зими. В останні осінні дні вони бавляться і ми підтримаємо їх.
ІІ. Етап покладання мети і визначення теми
Людина мисляча істота
Думки словами виражає.
Про все, що бачить, чує, знає,
Вона свої поняття має.
– Давайте згадаємо про звірят, які готуються до зими, прочитавши анаграми.
1)
|
КВОВ |
ЦЯЛИСИ |
ЄЦЬЗА |
ДВЕЬДІМ |
СОЛЬ |
4 3 2 1 |
5 6 1 4 3 2 |
3 4 5 1 2 |
3 1 2 7 6 5 4 |
3 2 1 4 |
|
Вовк |
Лисиця |
Заєць |
Ведмідь |
Лось |
|
О |
|
Я |
|
Т |
|
П |
|
Н |
|
Т |
|
Я |
Ліс - |
… |
(збірне) |
Нора - |
… |
(конкретне) |
Україна - |
… |
(одиничне) |
Тварини - |
… |
(загальне) |
Любов - |
… |
(абстрактне) |
ІІІ. Етап надання необхідної інформації
Розминка.
Люблю я свій розум,
Увагу та пам’ять
Працює мій мозок
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Вчителя слово
Здійсню практично.
Веселий чоловічок Знайчик приготував нам чарівні листочки, які обриває з дерев осінь. На кожному з них завдання. Виконавши їх, ви дізнаєтесь, яку літеру сховано на звороті.
Перший листочок «Розминка».
Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить,
Сонце вже не припікає,
Коли, діти, це буває? (восени)
Скажіть, малята, що воно за птиця?
Все життя співати в півня вчиться.
Але і досі зна вона всього
Лиш половину пісеньки його. (зозуля)
Що за звір лісовий
Стоїть стовпчиком струнким?
Він завмер серед трави –
Вуха більші голови. (заєць)
Хвіст трубою, спритні ніжки –Плиг із гілки на сучок!
Носить все вона горішки
В золотий свій сундучок (білка)
Вчитель. З першим завданням ви впоралися, і Знайчик відкриває нам приховану літеру К
Другий листочок «Знайди пару».
Осінь - |
… |
Руда |
Ліс - |
… |
Косолапий |
Ведмідь - |
… |
Чарівна |
Лисиця - |
… |
Густий |
Третій листочок «Ребусландія».
(вовк) (заєць) (вуж)
Четвертий листок «Цікавий квадрат».
А |
Р |
К |
Б |
А |
С |
Н |
Т |
І |
Фізкультхвилинка.
Шумить вітер, шумить ліс.
Тихо лісом ходить лис.
Заховався зайчик в кущ.
Із куща піднявся хрущ.
Не хитайте ви куща,
Не лякайте-но хруща.
Хай росте угору ліс,
Не чіпа хай зайця лис.
Тільки вітер: «Шу-шу-шу!»
Сядьте тихо, вас прошу.
3. Творчі вправи.
Відкриваємо п’ятий листочок «Творча майстерня».
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Книга – ручка (н.с)
Книга – логіка (с)
4. Робота з підручником
- Мабуть настав час попрацювати з підручником. Відкриваємо його на с. 25 і розглянемо завдання 2.
(несумісні поняття б) і д), бо добра людина не може бути водночас злою і навпаки.)
Завдання 3.
А) Всі груші – фрукти.
Деякі фрукти – яблука.
Жодна груша не є яблуком.
– Давайте спробуємо зобразити за допомогою кругів Ейлера співвідношення між обсягами цих понять.
Б) Всі вчителі – люди,
Деякі батьки є вчителями.
В) батьки і люди – сумісне
Вчителі та батьки – сумісне,
Груші та яблука – несумісне.
Завдання 4.А зараз ми попрацюємо в групах. (клас ділимо на три групи. Кожна працює над відповідним завданням, обговорює його, один учень дає відповідь).
А) малюнок правильний, але неправильно поставлені назви понять (навпаки)
Б) неправильно показано співвідношення між обсягами понять В і С (окремо)
В) правильно.
V. Етап контрольно-оціночний
Рефлексія.
- Наш клас поділений на групи. Зараз ми кожній дамо назву.
1.Знаю.
2. Умію
3. Ціную.
- Відповідно до цих назв групи обговорюють, що із сьогоднішнього уроку вони дізналися.
ЗНАЮ: - що таке поняття;
- сумісні та несумісні поняття;
- ознаки понять;
- види понять;
- мешканців лісу.
УМІЮ: - розв’язувати логічні завдання;
- узагальнювати;
- робити висновки;
- творчо мислити.
Ціную: - думку друзів;
Ось і уроку кінець!
Хто працював – той молодець!
Що сподобалось вам, поділіться.
Що сумним було – пожаліться.