Дата _______ Номер уроку _______ Соціально побутове орієнтування 3 клас
Тема. Світлофор
Мета. поглибити знання про світлофор, як дорожній знак, про те, які вони
бувають, кольори світлофора і їх значення, правила поведінки на дорозі; розвивати увагу, пам'ять, кмітливість, зв’язне мовлення, збільшувати словниковий запас; виховувати морально – вольові якості: організованість, витримку, ввічливість, порядність, дисциплінованість, взаємодопомогу. Створювати позитивний, емоційний настрій.
Обладнання: зошит, роздатковий та ілюстративний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Будем добре працювати,
Будем все з тобою знати.
2. Нервово-психологічна підготовка
Гра-імітація їзди на машині
Давай уявимо, що ми з тобою у машині. Давай нею покеруємо.
3. Перевірка домашнього завдання.
4. Актуалізація опорних знань
Робота з ілюстраціями.
5. Мотивація учбової діяльності.
Місто, в якому з тобою живем,
Можна сміливо назвать букварем.
Азбуку вулиць, проспектів, доріг
Вивчити добре, пізнати ти міг.
Азбуку цю пам’ятай ти завжди,
Щоби не сталось з тобою біди.
Про яку таку азбуку говориться у вірші, яку потрібно вивчити, щоб не сталося лиха?
- Так, про правила дорожнього руху. Як ти думаєш, а щоб було, якби по місту і люди і машини рухалися б як захотіли?
- Вірно, були б аварії, гинули б люди.
- А що допомагає регулювати рух не дорозі?
- Так, світлофори.
- Ось, саме про них ми сьогодні і поговоримо.
6. Повідомлення теми уроку
7. Пояснення нового матеріалу
Подивіться на ці малюнки, на них зображені світлофори. Вони бувають різні.
- Підкажи мені, які кольори має світлофор?
- Вірно. Це – червоний, жовтий та зелений. А що ж вони означають?
- Червоний – це тривога. Неможна йти, заборона.
- Жовтий – це увага, приготуйся до руху.
- Зелений – це спокій, дозвіл рухатися.
- Молодець, запам’ятала добре.
Червоний колір – ти не йди.
А жовтий - зачекай.
Коли ж горить зелений –
Сміливо вирушай!
- А чи знаєш ти, що означає слово «світлофор»?
- Воно утворене з двох слів: «світло» і «фор». «Фор» - це грецьке слово, яке повністю звучить, як «форос» - носій, несе.
- Отже, в перекладі слово світлофор означає – «носій світла». Він старенький, йому понад 100 років. Отже ми з’ясували, що світлофори потрібні для безпеки на дорозі. Тож,
Треба слухать без опору
Всі вказівки світлофора!
- Ну що,перевіримо, як ти запам’ятала значення кольорів світлофора. Пограємо в гру. Дитина отримує три круга зеленого, червоного та жовтого кольору і по команді вчительки увага показує жовтий, стоп – червони, йди або їдь зелений.
- Молодець! З цим завданням ти впоралась. Послухай мої загадки і спробуй їх відгадати:
1.Біжать чотири брати,
один одного не можуть догнати. (Колеса)
2.
Я не їм вівса і сіна,
Дайте випити бензину.
Усіх коней обжену,
Кого хочеш дожену. (Автомобіль)
3.
Маленькі будиночки по місту біжать,
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять. (Трамвай)
4.
Де машини їдуть, де зійшлись шляхи.
Допомагає людям він вулицю перейти. (Світлофор)
5.
У річці зав’яз по пояс якраз.
По спині їздять туди й сюди –
Вози, машини, поїзди. (Міст)
6.
З місця зрушити не в змозі,
Бо на варті при дорозі
Я стою щодня, щоночі,
Хоч і маю скляні очі. (Світлофор)
- Молодець, а зараз наступне завдання «Склади світлофор».
Вчителька дає білий листок паперу і кольорові кружечки і по сигналу потрібно зробити аплікацію світлофора. Завдання можна виконувати під музику.
- Молодець! Ну а зараз уявімо, що ми на дорозі і пригадаємо, як потрібно переходити вулицю, де немає світлофора.
На переході, де немає світлофора,
Правил дотримуйся дуже суворо:
Спочатку ліворуч ти подивись,
Немає машин? – то йди, не барись!
Далі йти теж маєш право,
Як машин немає справа!
- Так, дійшовши до середини дороги, обов’язково потрібно зупинитись і подивитись направо, тільки тоді рушати далі.
Щоб машини не спішили,
Йшов спокійно пішохід.
Правила ми всі завчили,
Їх дотримаємо цілий рік!
- Отже, що говорить нам світлофор?
Всім перехожим я моргаю,
Щоб пильно глянули на мене.
Очей же я аж троє маю:
Червоне, жовте і зелене!
8. Фізхвилинка.
9. Закріплення знань.
А зараз давай пограємо у гру «Сигнали світлофора». (Вчитель тримає три кольорових кружечки. Дитина ходить по колу. Коли вчителька піднімає червоний –потрібно зупинитися, якщо зелений – йти, якщо жовтий – ходьба уповільнюється. Гра на розвиток уваги.
- Молодець, добре запам’ятала кольори світлофора і їх значення.
- Тож, ти зрозуміла, що на дорозі потрібно бути дуже уважним, чемним, виконувати усі правила дорожнього руху, тому, що від цього залежить твоє життя і життя інших людей. То скажи мені, потрібен нам цей знак світлофор?
Світлофор потрібен всім
І дорослим і малим.
Він багато чого може –
Пішоходам допоможе!
10. Рефлексія.
- На цьому ми закінчуємо наше заняття, і я хочу вірити, що ти зрозуміла і добре запам’ятала все, про що ми з тобою говорили. Бажаю тобі усього найкращого.
11. Домашнє завдання.