Сформувати в учнів уявлення про особливості природних зон Південної Америки; надати учням систему знань систему знань про рослинний та тваринний світ материка; сприяти поглибленню розуміння учнями причин виникнення висотної поясності; продовжити формувати в учнів уміння користуватися раніше набутими знаннями, самостійно добувати знання з різних джерел; уміння самостійно мислити, виховувати самостійність та культуру спілкування.
Тема: Своєрідність органічного світу Південної Америки.
Природні зони. Висотна поясність.
Мета: Сформувати в учнів уявлення про особливості природних зон Південної Америки; надати учням систему знань систему знань про рослинний та тваринний світ материка; сприяти поглибленню розуміння учнями причин виникнення висотної поясності; продовжити формувати в учнів уміння користуватися раніше набутими знаннями, самостійно добувати знання з різних джерел; уміння самостійно мислити, виховувати самостійність та культуру спілкування.
Обладнання: фізична карта Південної Америки, атласи, таблиця «Тваринний світ Південної Америки».
Тип уроку: розширення та поглиблення знань.
Форма: поєднання фронтальної, індивідуальної та групової роботи.
Структура уроку
I. Організаційний момент – 2 хв.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь – 10 хв.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності – 3 хв.
IV. Вивчення нової теми – 25 хв.
V. Закріплення вивченого матеріалу – 2 хв.
VI. Підсумок уроку – 2 хв.
VII. Домашнє завдання -1 хв.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь.
1.Прийом «Виключи зайве слово»
- Галлінас - Маракайбо-Горн – Паріньяс;
- Фолклендська – Орінокська – Перуанська – Гвіанська;
- Анхель – Оріноко – Парана – Амазонка;
- Чімборасо – Сан–Педро – Аконкагуа – Котопахі;
- Сельва – Пампа – Атакама – Кампос.
2.Прийом «Поміркуй і скажи»
-Чому вивчення материка ми починаємо з визначення ФГП?
- Де знаходться сейсмічна зона в Південній Америці?
- З чим пов»язана повноводність річки Амазонки?
- Причини утворення пустелі Наміб?
- Чому Амазонію називають легенями планети?
- Які сільськогосподарські культури були завезені в Європу з Америки?
- Яка природна зона, на вашу думку, є найсприятливіша для життя людей?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Поширення природних зон у рівнинній частині материка відбувається так само, як і на інших материках - за законом широтної зональності. В горах - за законом висотної поясності. Природні зони Південної Америки мають подібність з природними зонами Африки та Австралії. Але їм характерні особливі риси . Як ви думаєте, чим вони зумовлені? (Надмірна зволоженість).
IV. Вивчення нової теми
рослини природні зони тварини
- гевея 1. вологі екват. - 38 видів мавп
- молочне дерево ліси – сельва - деревні жаби
- какао - лінивці
- динне - ягуар
- хінне - удав анаконда
- орхідеї - риба піранья
- вікторія – регія - колібрі
- павуки - птахоїди
- Пн. - льянос
2. савани і рідколісся:
- Пд -кампос
- пальми - дикі свині пекарі
- дерево – кебрачо - тапіри
- чагарники - пума
- деревоподібні кактуси - хижі мурахи
- терміти
- броненосець
- мурашкоїд
3.степи – пампа
- ковила - страус нанду
-пампасова трава - пампаський олень
-бородач - гуанако
- тонконіг - нутрія
4. пустелі і напівпустелі
- злаки - гризуни
-кактуси - плазуни
-чагарники
5. висотна поясність
- банани, дерево какао, - лами
каучуконоси, фікуси - очковий ведмідь
- колібрі
- бамбук, папороті, хінне дерево,
чагарники, кока, ліани
- низькорослі дерева,
мохові болота. злаки
V. Закріплення
Мал. 123
(перевірити 6 д) вічні сніги, льодовики
самостійно) понад 5500 м
5 в) голі скелі
4500 м - 5500 м
4 б) високогірні луки
3500 м - 4500 м
3 е) високогірні ліси
2500 м – 3500 м
2 а) гірські ліси
1500 м – 2500 м
1 г) вологі екваторіальні
ліси - до 1500 м
а) гірські ліси з папоротників, бамбука
б) високогірні луки (парамос)
в) голі скелі
г) вологі екваторіальні ліси
д) вічні сніги, льодовики
е) високогірні ліси (чагарники)
VII Домашнє завдання
параграф 33,34, заповнити таблицю:
ПЗ К/П Грунти Росл. світ Тварин. світ Екол. проблеми