УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ В 4 КЛАСІ
Тема: Святе слово – рідна мати
Мета: удосконалювати навички правильного виразного читання; вміння аналізувати, порівнювати, доводити; розвивати критичне мислення, усне та писемне мовлення молодших школярів; виховувати віру в себе, любов до матерів.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель повідомляє тему уроку й читає напам’ять вірша.
Від тебе все!
І хліб, і весен перший цвіт,
І срібний обрій, і криниця чиста,
І серця жар, і мрій стрімкий потік,
І за селом стежка серед жита.
ІІ. Гронування
- А які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово мама?
- Напишіть центральне слово посередині аркушу паперу.
Починайте записувати слова та фрази спадають вам на думку з обраної теми.
Коли всі ідеї записані на папері, починайте встановлювати там, де це можливо, зв’язки між поняттями. Учні складають асоціативні грона індивідуально, обмінюються думками в парах, групах, доручають одному члени групи представити своє асоціативне гроно на розгляд усіє групи.
Сім’я родина
затишок любов
ласкава чистота
смачні страви дбайлива усмішка
Україна квіти
сонечко
- Які рядки віршів про матерів вам запам’яталися?
(Учні читають напам’ять рядки віршів.)
То найперша мамина розмова,
Пахне воно м’ятою і літом,
Чебрецем і суничним цвітом.
За все, що маю і що буду мати.
Ночами сняться зорі голубі
І вишні білі на причілку хати
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
ІІІ. Сенкан (п’ятирядок)
Мама.
Красива, лагідна.
Дбає, голубить, оберігає.
Я люблю свою матусю.
Берегиня.
Мама.
Вродлива, добра.
Любить, допомагає, цілує.
Бажаю матусі щастя, здоров’я.
Ненька.
ІV. Читацька розминка
За допомогою ключика – підказки відімкніть прислів’я.
Ди ма ти те на рі пла бо че ля я че
(Дитина плаче, а метері боляче.)
- Поясніть дане прислів’я.
- Сьогодні на уроці ми познайомимося з легендою «Кара за дитину». Що таке легенда? Із словника літературознавчих термінів В.М. Лесина зачитую:
«Легенда (з латини) – те, що має бути прочитане; народний переказ про життя якоїсь особи чи незвичайну подію, оповитий фантастикою, казковістю».
Кара – суворе покарання, помста.
V. Прогнозування змісту за назвою твору
- Як ви думаєте, про що розповідатиметься у цій легенді?
- Чому ви так вважаєте?
- Що може трапитися у тексті?
VІ. Словникова робота
Лексична розминка.
Вдова – жінка, у якої помер або загинув чоловік
Яничари – це українці, яких ще у дитячому віці крали турки і виховували для служіння на вірність султану.
Зіяла (печера) - виднілася
VІІ. Читання легенди
1. 1 абзац. Передбачення
- З чого б ви почали розповідь?
- Як ви думаєте, з чого починається легенда?
- Щоб перевірити, правильними чи хибними є ваші думки, почитаємо 1 абзац легенди.
Читання 1 абзацу (читання учнями в голос). Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.
- Про що ви дізналися з першої частини легенди?
-В якому селі відбувалися події? Зачитайте.
- Чому люди були змушені ховатися в ярах і печерах?
Чи справдилися ваші передбачення?
2. 2 абзац. Передбачення
- Як надалі будуть розвиватися події в тексті?
- Які у вас є докази стосовно цього?
Орфоепічна розминка
Дністер завчасно шепіт
стогін брама берег
кам’яний
Читання 2 абзацу (резюме в парах).
- Про що ви думаєте тепер?
- Чи справдилися ваші прогнози?
- Що сталося в селі Бабино?
- Що підсилювало людський страх?
3. 3 абзац. Передбачення
Прочитайте останнє речення 2 абзацу.
- Що станеться, якщо плач почують турки?
- Які думки роїлися в головах людей, коли вони чули плач дитини?
- Що станеться далі?
Читання 3 абзацу (читання за особами).
1) Прочитайте цей абзац мовчки, позначаючи олівцем слова дійових осіб і намагаючись уявити, з якою інтонацією їх потрібно читати. Спробуйте інтонаційно передати ставлення матері до дитини і ставлення людей до матері з дитиною.
2) Читання за особами ( в парах, групах).
4. Інсценування
Мати – учениця тримає на руках дитину-ляльку, шепоче їй слова, аж раптом чує слова людей, які читають кулька груп вголос.
Міркування. (Учитель звертається до учениці!)
- Ти – мати, у тебе на руках дитина. Про що ти думаєш?
- Що ти відчуваєш?
- Чому?
(Учитель звертається до учнів класу.)
- А ви що думаєте?
5. 4 абзац. Передбачення
- Як ви думаєте, що вчинить мати?
Попереднє керівництво.
- Перед вами записані речення. Прочитайте їх і запишіть номер речення, що збігається з вашим передбаченням.
А коли познайомитесь зі змістом 4 абзацу, то переконайтесь, правильним чи хибним був ваш вибір.
1) Дитина,заспокоєна матір’ю, перестає плакати.
2) Мати кинеться в річку з дитиною.
3) Мати кине дитину в Дністер.
Читання 4 абзацу (читає вчитель).
Бесіда.
- Чи сталося так, як ви очікували?
-А про що ви думаєте тепер?
- Як ви оцінюєте вчинок матері?
- Кого ж було покарано?
6. Дискусійна шкала
- Чи могла мати вчинити інакше?
Так |
Ні |
1_______________ |
1_______________ |
2_______________ |
2_______________ |
3_______________ |
3_______________ |
7. 5 абзац. Читання 5 абзацу (мовчки)
- Що нагадували сумні звуки?
- Як про це сказано у тексті?
- Можливо, й інші звуки можна було почути?
- Як слід розуміти назву легенди?
8. Робота в групах
Завдання для груп
На чужому горі щастя не здобудеш.
№1 № 2
9. Написати п’ятихвилинного есе
- Який слід залишила у твоїй душі легенда?
10. Авторське крісло
Читання робіт з «авторського крісла» (під музичну заставку П. Чайковський. Симфонія № 4)
11. Повернення до « передбачень за заголовком»
- Що спільного між вашими передбаченнями і справжнім сюжетом легенди?
VІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання
- Яка головна думка тексту?
- Чи завжди труднощі слід перемагати розумом?
ІХ. Домашнє завдання