Тема. Міри довжини, маси і часу.
Мета. Закріпити та розширити знання учнів про міри довжини, маси і часу. Дати
уявлення про інші старовинні міри довжини і маси. Розвивати логічне мислення, пам'ять., творчі здібності. Виховувати інтерес до математики, повагу до минулого.
Обладнання: на дошці — українські рушники, написи: «Математичний-ярмарок», «Ласкаво просимо!», «Народ скаже, як зав'яже», «Мудрим ніхто не вродився, а навчився!»; виставка книжок; у класі — столики, убрані для ярмарку; на кожній лавці — малюнки (гирька, годинник, лінійка).
Тип уроку. Урок – свято
Хід уроку
Виходять двоє ведучих в українських костюмах.
1-й учень
Увага! Увага! Спішіть, поспішайте!
Господарі й гості — глядіть, не минайте!
2-й учень
На ярмарок прошу гуртом, поодинці!
Чекають на вас там чудові гостинці!
1-й учень
На ярмарку нашім веселім, багатім
Є, чим дивуватись, і є, що придбати.
2-й учень
Тут — щедрі дарунки із саду, городу,
Тут пісня і жарти — усім в нагороду!
1-й учень
Тут — речі умільців, ні з чим не зрівняні,
Барвисті стрічки, рушники вишивані.
2-й учень
Мерщій-бо на ярмарок всі поспішайте!
Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!
1
Звучить пісня «Ой там, на веселім базарі».
Вчитель. Традиційно на Україні збирання врожаю закінчувалось яскравими, багатими ярмарками. Землероби, народні умільці, крамарі продавали свої кращі набутки. Учні нашого класу також підготували свої доробки. Але сьогодні, як ви вже здогадались, ярмарок — не звичайний, а математичний.
3-й учень
І сувора, й солов'їна
Математика — країна.
Праця тут іде завзято —
Вмій лиш спритно працювати!
4-й учень
Вмій ділити, віднімати,
Множити й додавати!
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим у відповіді бути!
5-й учень
Ледарів у нас немає!
Хто руки не піднімає!?
Вирушаймо в путь!
Нас цікаві речі ждуть.
Вчитель. Ось ми з вами й підішли до першої лавки. Уважно на неї подивиться і скажіть, які ви знаєте міри маси? (г, кг, ц, т).
Добре!
Відкриваємо нашу лавку.
Учень-продавець. Добрий день, шановні гості! Прошу завітати до моєї лавки. Подивіться на цю таблицю:
2
Народні міри маси
золотник — 4г пуд — 16 кг
гривна — 400 г корець — 1 ц
безмси — 1 кг фунт — 400 г
пуд — 40 гривен гимтка — 25 кг
Це — міри маси, якими користувалися наші діди і прадіди. Зараз на Україні основна грошова одиниця — це гривня. У давнину це був злиток срібла, вага якого дорівнювала 1 фунту.
Прочитаймо таблицю разом! А тепер я пропоную декілька запитань.
За правильну відповідь я даватиму гирі :
Намагайтесь зібрати їх якомога більше. На переможців чекають призи.
Завдання:
1. Назвіть міру, яка:
а) більша за 1г, але менша за 1кг (золотник, гривна, фунт);
б) більша за 1кг, але менша за 1ц (гимтка, пуд).
Прислів’я учні готували заздалегідь, готуючись до уроку.
Розв'яжіть задачі.
на 20 кг більше, ніж у другій? (40 кг і 60 кг)
Скільки кг картоплі у другому мішку? ( 12 – 7 = 5)
Фізхвилинка « Врожай»
Вчитель. Підходимо до нашої наступної лавки. Хто вже здогадався, що це за лавка? (Міри часу) Відкриваємо другу лавку!
3
Учень-продавець. Прошу завітати до цієї цікавої лавки!
Чи всі ви знаєте про міри часу, зараз ми перевіримо загадками.
Загадки:
1. Яким одним словом можна замінити слова: ранок, день, вечір, ніч? (Доба)
2.Дуб – довговік , на ньому—12 гілок, на кожній гілці по четверо гнізд,а в кожному гнізді по семеро яєць, і кожному яйцю ім'я є. (Рік, місяці, дні тижня)
Назвіть прислів'я про час. (Влітку тиждень рік годує тощо)
Розв'яжіть задачі:
1. Урок триває 40 хвилин, а перерва на 30 хвилин коротша за часом.
Яка тривалість перерви? ( 10 хв)
2. В трьох місяцях 91 день. Вересень і листопад тривають по 30 днів.
Скільки днів у жовтні? ( 31 день)
Вчитель. Ви добре виконали завдання! Можна трохи відпочити.
Діти виконують пісню «Грицю, Грицю».
Вчитель. Підходимо до наступної лавки. Відкриваємо лавку «Міри довжини».
Вчитель запитує про вже відомі міри довжини ( мм, см, дм, м) та знайомить учнів з таблицею старовинних мір довжини.
Народні міри довжини
сажень — 2 м і 3 см
аршин — 75 см
лікоть — 46 см
дюйм — 2 см 5 мм ( Пригадати казку «Дюймовочка»)
п'ядь — 20 см
Вчитель. А зараз — завдання.
1. Назвіть прислів'я або приказки,в яких зустрічаються міри довжини. (Бачити на сажень крізь землю; Сім верст до небес; Міряти на свій аршин тощо)
4
2. Назвіть, що має більшу довжину:
а) 5 дм стрічки чи 30 см дроту;
б) 15 см смужки чи 50 мм стрічки;
в) 1 м лінолеуму чи 100 см ковроліну.
Виходять ведучі.
1-й учень
На доброму ярмарку ми побували,
Співали, сміялися та жартували.
2-й учень
Та ще не танцювали!
Гей, троїсті музиченьки,
Нам заграйте веселенько!
Вчитель. Діти, на жаль, ярмарок закінчується. Багато ви відгадали загадок, виконали завдань, розв’язали задач, згадали прислів’їв, українських казок. А тепер нагородження переможців. ( Підраховується кількість гирьок, отриманих за правильні відповіді. Оголошуються переможці)
Учні співають пісню « На веселім базарі»
Ой, там, на веселім базарі,
Лежебоку молодого продавали.
Стали думать і гадать –
Що за нього можна дать?
Ой, радилися ми, говорили,
Та й на тому усі разом порішили:
Лежебоку не продать,
Бо не хочуть його купувати, купувать!
Ой, там, на веселім базарі,
Нечупарика малого продавали.
Стали думать і гадать –
Що за нього можна дать?
Урок закінчується посмішками, жартами.
5
ПІВДЕННИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЛІЦЕЙ
16 жовтня 2009 року |