Конспект уроку
української літератури
в 9 класі
на тему:
«Т.Шевченко « І мертвим, і живим, і ненародженим…» як
поетичний заповіт українському народові»
Підготувала
вчитель філії Михайлівська гімназія
Крупецького ліцею
Серватович М.В.
Тема Т.Шевченко « І мертвим, і живим, і ненародженим…» як
поетичний заповіт українському народові
Мета: засобами виразного читання передати пафос, гнів,сарказм,
біль поетового заповіту нащадкам; проаналізувати текст, на-
голосити на значенні послання, в якому автор подає правди-
ву історію України і пропонує універсальний рецепт поря –
тунку українців від комплексу меншовартості; розвивати ін-
терес учнів до образного слова, виробляти вміння зіставляти
літературний процес з історичними фактами; формувати по-
лікультурну та інформаційно – комунікативну компетент –
ність; виховувати любов до своєї країни, її історії та культу –
ри.
Цілі.
Учні знатимуть:
історію створення і зміст твору, ідею, особливості композиції послання; культурні і політичні чинники, що спонукали поета до написання твору.
Учні вмітимуть:
Виразно і усвідомлено читати твір,визначати і характеризувати адресата послання, провідну думку твору; висловлювати власне ставлення до порушених у творі проблем; виявлятимуть настроєві інтонації твору ( суперечку, пересторогу, заклик тощо); робити висновки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: текст твору, ілюстрації до твору,картки із завданнями для роботи в групах
Епіграф: Кажуть, немає програми державотворення?
Ось вона, тут! У «Кобзарі»! Читаймо і робімо,
Як тут написано, й збудуємо Україну!
Юрій Мушкетик
Випереджувальне завдання: підготувати зв’язну розповідь про
«Переяславську осінь» у житті Т.Г.Шевченка, повідомлення про чинники, які спонукали поета до написання твору.
Хід уроку
І Мотиваційний етап
1. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку ( стислий обмін думками: « Що ти знаєш про поезію періоду « трьох літ» Т.Шевченка?»)
2.Актуалізація суб’єктного досвіду:
а) бесіда:
- Яке місце у творі уривка, котрий ви зараз почуєте, і чи викликав він
у вас запитання? Якщо так, то яке?
І смеркає , і світає,
День Божий минає,
І знову люд потомлений,
І все спочиває.
Тілько я ,мов окаянний,
І день, і ніч плачу
На розпуттях велелюдних,
І ніхто не бачить,
І не бачить, і не знає –
Оглухли, не чують… ( Хто?)
б) повідомлення учня про «Переяславську осінь» Шевченка.
«Переяславська осінь» Шевченка – так умовно називають ті диво –
вижні «труди і дні» нашого генія, коли з’явилося послання. Це був
час інтенсивного світоглядного змужніння поета: «Я прозрівати став
потроху,- каже Тарас Григорович у вірші «Три літа». Йому відкрила-
ся гірка правда про становище тогочасної України, про ту частину су-
спільства, яку ми називаємо інтелігенією, елітою, проводирями нації
(«Кругом мене, де не гляну, не люди, а змії»), про нашу історію. Шев-
ченкові не давали спокою сучасне і майбутнє свого народу, він ак –
тивно шукав причини й шляхи подолання соціального та національ –
ного поневолення, то закликаючи усіх українців до згоди, то застері-
гаючи суспільну верхівку від можливих катаклізмів, то впадаючи у відчай, і тоді єдиним виходом для співвітчизників йому вбачалася бо-
ротьба: «Вражою злою кров'ю волю окропіте». Такі рядки із «Запові –
ту» завершують цей трагічно- яскравий, як спалах серед ночі, твор –
чий етап письменника.
ІІ Цілевизначення та планування
ІІІ Опрацювання навчального матеріалу
Тарас Шевченко, як і кожний геній,складний, бо в його творчості пульсують проблеми не лише епохи, в яку він жив, а й загаль-нолюдські. Поет болісно переживав трагедію свого поневоле –
ного народу, шукав відповіді на злободенні питання. Головною ме –
тою свого життя і творчості вважав зцілення душі української нації
як запоруку її визволення в майбутньому з довголітнього ярма. З
творчої скарбниці Т. Шевченка можна виділити твір, який, чи не най-
глибше, виявляє патріотизм і почуття національної гідності поета. Це
послання «І мертвим, і живим…»
( про взаємовідносини інтелігенції та народу)
ського).
Послання – публіцистичний твір у формі листа- звернення до пев-
ної особи ( чи багатьох осіб). Фундатором цього жанру називають
римського поета, що жив в І ст. до н.е. – Горація.
3. Бесіда
-Що в «Посланні» стоїть на першому плані? (роздуми й перекона –
ння ліричного героя)
монолог, поема- звернення, монолог – програма, поема – застере –
ження? ( поема – монолог)
ття)
Окаянний –грішний, проклятий, нечестивий.
Праведник – людина, яка суворо дотримується Божих заповідей.
Слов’янофіли – прихильники об’єднання всіх слов’ян
( Дослідження думок і почуттів поета в творі)
Сповідь перед власною совістю
Біль - зойк
Звинувачення – прокльон
Викриття
Застереження
Заклик єднатися
6. Робота в парах
- Прочитайте ще раз назву твору. Поясніть, як ви її розумієте? Хто -
«мертві», хто - «живі», а хто «ненароджені земляки Т.Шевченка?
( «мертві» - предки, українські поміщики, «живі» - сучасники поета,
інтелігенція, «ненароджені» - майбутні покоління, можливо простий
народ)
- Назвіть проблематику твору. ( правди і брехні; ставлення до «свого»
й «чужого»; ставлення до історичного минулого; взаємини між різ –
ними верствами українського суспільства )
- Чи залишаються актуальними ці проблеми й на сьогодні?
- Яка проблема, з названих вами, є наскрізною в творі? ( проблема
правди і брехні)
- Де, на вашу думку, вона найкраще закріплена? ( в епіграфі)
7.Робота з епіграфом
- Звідки поет узяв ці слова? ( повідомлення підготовленого учня)
- На кого натякає таким епіграфом Т.Шевченко? (на панів, які експлу-
атують кріпаків і одночасно говорять, що люблять народ)
- Становище кріпаків було настільки нестерпним і рабським, так болі-
ло поетові, що він не витримує й кілька разів закликає: «Схаменіться!»
- Чи однаково звучать ці слова у поемі?
- Про що нагадують ці слова у поемі? («розкуються незабаром закова-
ні люди», «настане суд», «потече сторіками кров» - кінець світу)
- Чи однакові значення мають різні форми слова «розкуватися»?
«Розкуйтеся, братайтеся!» ( наказ стосується всієї нації і є закликом позбутися московських кайданів, а це можна зробити лише спільними
зусиллями еліти і народу)
8.Робота в групах ( Метод «Акваріум»)
- Поміркуйте, яку освіту Т.Шевченко у поемі заперечує, а яку вважає
за необхідну? З'ясувати,що хотів поет сказати словами:
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
- Запрошую групу учнів, які працюватимуть в «Акваріумі». Вони виконають поставлене завдання, всі інші слухатимуть. Після закін –
чення виступів група займе свої місця, а ви проаналізуєте почуте.
І учень.Тарас Шевченко осудив тих співвітчизників, які одцуралися
свого, рідного, а натомість принесли з «чужого поля» лише пусті сло-
ва. Він гостро картає тогочасних панів, котрі захоплювалися інозем –
ною (німецькою) наукою, «по німецькому показу» збиралися вивчати
навіть свою мову й історію.
ІІ учень. При цьому поет з повагою ставиться до мов і культур інших
народів, але вважає обов'язком кожної людини знати рідну мову, лю –
бов до якої дитина вбирає з материнським молоком.
ІІІ учень. Поет закликає українців учитись так, як треба, щоб у них
була своя мудрість, але щоб вони вивчали й кращі здобутки світової
науки та культури.
IV учень. Від інших народів світу брати насамперед те, що не супере-
чить душі своєї нації і не притлумлює її історичної пам’яті.
Спільний висновок: поет дав безпомилковий діагноз хвороби своєї на-
ції – малоросійство. Він закликав шанувати передусім своє, рідне, а з
чужого переймати те, що має загальнолюдське значення.
ІV Рефлексивно-оцінювальний етап
Учитель.
- Дякую всім за роботу. Підсумуємо сказане, висловлюючи свою думку згідно з чотирма етапами, зазначеними на картках, які я
вам роздала.
1.Позиція. Почніть зі слів: «Я вважаю, що…» й оцініть роботу групи
та озвучте свою точку зору.
- Я погоджуюся з думкою групи. Вона була достатньо аргументована
й доведена. Шевченко закликає нас добре вивчити свою історію, об –
стоювати власну правду у своїй хаті й обмінюватися духовними ці
нностями з іншими народами.
2. Обгрунтування. Починаючи словами: «Тому що…», наведіть дока-
зи, на яких ґрунтується ваша позиція.
- Тому що бажано володіти другою, третьою, багатьма мовами, зна -
тися на культурах інших народів, щоб «чужому научатись» і щоб по-
бачити своє в ширшому світлі. Патріотизм, по- моєму, починається з
любові до своєї мови, яка стоїть в одному ряду з поняттями рідний
дім, батьківська хата, материнське тепло, Вітчизна.
3. Приклад. Продовжіть міркування словом «Наприклад…» та наве –
діть факти, що підтверджують вашу позицію.
- Наприклад, ми вивчаємо англійську мову, при бажанні можемо й
французьку, німецьку та інші, але рідну, українську, зобов’язані зна-
ти досконало, бо це мова наших дідів, батьків, державна мова. На
уроках історії багато дізнаємось про культуру українців, бо це наше минуле, від якого залежить сучасне і майбутнє.
4. Висновки. Закінчіть висловлювання фразою «Отже…» й узагаль –
ніть свою думку, зробіть висновок, як жити українцям.
- Отже, заповітом нам – сучасним – і наступним поколінням є слова
Шевченка, що вже стали афоризмом:
Не дуріте самі себе!
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь
V Домашнє завдання.
Обов’язкове: навчитися виразно читати, вивчити напам’ять уривок із «Послання» Т.Г.Шевченка; виписати слова, які стали афоризмами; аналізувати твір.
За бажанням: написати твір-мініатюру « Чи є висновок, зроблений Т.Шевченком майже два століття тому, актуальний і сьогодні?»