Урок та презентація з правознавства для 9-го класу на тему «Шлюб і сім'я. Взаємні обов’язки батьків і дітей»

Про матеріал

Тема. Шлюб і сім¢я. Взаємні обов'язки батьків і дітей.

Мета: дати учням поняття «шлюб» і «сім¢я», ознайомити учнів з умовами та порядком укладання шлюбу, особливостями укладання шлюбу неповнолітніми, обов'язками та правами подружжя; взаємними правами та обов'язками батьків і дітей; розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички аналізу правових ситуацій, вміння висловлювати власні судження; виховувати повагу до сімейних цінностей і почуття власної відповідальності за прийняття важливих рішень.

Зміст архіву
Перегляд файлу

 

 

 

Конспект уроку

з правознавства

для 9-го класу

на тему

«Шлюб і сімя. Взаємні обов’язки батьків і дітей»

 

 

 

 

 

Підготувала

учитель історії та правознавства

Комунального закладу

«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Харківської області»

Вистороп Т. В.

 

 

2018

Тема. Шлюб і сімя. Взаємні обов’язки батьків і дітей.   (Слайд 1)

Мета: дати учням поняття «шлюб» і «сімя», ознайомити учнів з умовами та порядком укладання шлюбу, особливостями укладання шлюбу неповнолітніми, обов’язками та правами подружжя; взаємними правами та обов’язками батьків і дітей; розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички аналізу правових ситуацій, вміння висловлювати власні судження; виховувати повагу до сімейних цінностей і почуття власної відповідальності за прийняття важливих рішень.       (Слайд 2)

Обладнання: підручник «Основи правознавства» для 9-го класу (О. Д. Наровлянський), мультимедійна презентація, пректор.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
  1. Тестування у форматі «Так-Ні».
  1. Повна цивільна дієздатність наступає з моменту народження. Ні
  2. Працездатність – це можливість особи виконувати певну фізичну роботу. Ні
  3. Здатність особи нести юридичну відповідальність – це деліктоздатність. Так
  4. 15-річний студент педагогічного училища має право відкрити свій банківський рахунок. Так
  5. Учень 5-го класу розбив вікно у магазині і тепер зобов’язаний самостійно відшкодувати збитки. Ні
  6. 17-річний Андрій став батьком і тепер набув повної цивільної дієздатності. Так
  7. Якщо через 5 місяців після знахідки господаря не буде знайдено, річ переходить у власність того, хто її знайшов. Ні
  8. Особа, яка ремонтує взуття – це продавець. Ні
  9. Якщо ви купили неякісний товар – це лише ваша вина. Ні
  10.                      Якщо куплений телевізор виявився дуже великим для вашої кімнати, ви можете повернути його протягом місяця. Ні
  11.                      Купити будь-яку річ можна не виходячи з дому. Так
  12.                      Якщо ваші гроші знаходяться на банківській карті, ніхто не може їх вкрасти. Ні
  1. Аналіз правових ситуацій.
  1. Ви зайшли в автобус та дали водієві 200 гривень, хоча квиток коштує 20. Водій сказав, що здачі не має, тому ви зобов’язані або дати йому меншу купюру, або покинути автобус. Чи правий водій?    (Слайд 3)

Правила перевезення пасажирів та надання транспортних послух, "каже", що пасажир має право на платний проїзд, а ось обов'язок водія не лише якісно його забезпечити, а й подбати про решту.

  1. Купуючи в магазині "Продтовари" цілий ряд харчових продуктів: цукор (1 кг), молоко (1 пачка), хліб (1 шт), майонез (1 пачка), громадянин Малко В.А. дав купюру 10 грн. Йому повинні були дати залишок 1,99 грн. Але продавець сказав, що у нього немає здачі і на залишок дав 2 упаковки сірників покупцеві. Чи порушені в даній ситуації права споживача? Чи мав право продавець так вчиняти?    (Слайд 4)

Розв 'язання ситуацїї: Згідно зі ст.17 Закону України "Про захист прав споживачів" п.2 забороняється примушувати споживача придбавати товари і послуги неналежної якості або непотрібного йому асортименту. Тому дії продавця є неправомірними і споживач мав право не погодитися забирати сірники, а вимагати повернення залишку.

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Робота з візуальними джерелами.    (Слайд 5)
  • Розгляньте зображення, та виберіть ті, які, на вашу думку, є зайвими.

E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Шлюб і сімя. Взаємні права й обовзяки батьків і дітей\Рисунок2.png

(1 та 6. Це колектив учнів та працівників, а на решті зображень – сімя)

  1. Робота з висловами про сімю.      (Слайд 6)
  • Послухайте цитати та афоризми про сімю. Як ви їх розумієте?

«Щоб зрозуміти любов ваших батьків до вас, потрібно самим виростити і виховати власну дитину.»

«Сім’ю не обирають. Вони є Божим даром для тебе, а ти для них.»

«Хто б що не говорив чи не робив, немає нічого важливішого за сім'ю». З серіалу "Щоденники вампіра».

  • А що ж таке сімя в правовому аспекті?
  • Які права та обов’язки мають члени сімї?
  • Які обов’язки мусять виконувати ваші батьки?
  • А які ви маєте обов’язки по відношенню до ваших батьків?
  • Саме на ці питання ми і будемо сьогодні шукати відповіді.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Слово вчителя.
  • Пригадайте, що таке сімя? Що об’єднує людей у сімю?

Сім'я́ або роди́на  соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.   (Слайд 7)

Регулює відносини в галузі сімейного права Сімейний кодекс України.

  1. Робота з правовими документами. (с. 127 – 128 підручника).
  • Ознайомтеся із витягом із Сімейного кодексу України.
  • Як цей документ визначає поняття «сімя»? Як вона утворюється?
  • Хто має право на створення сімї?
  • Як держава охороняє сімю?
  • Хто вважається членом сімї?     (Слайд 8)

E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Шлюб і сімя. Взаємні права й обовзяки батьків і дітей\Рисунок3.png

  1. Розповідь учителя.

Отож однією із підстав належності до сімї є шлюб. Що означає це поняття? Хто має право на укладення шлюбу?

Шлюб – це сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.     (Слайд 9)

Для взяття шлюбу необхідна взаємна вільна згода осіб, які одружуються, а також досягнення ними на день реєстрації шлюбного віку. Шлюбний вік в Україні встановлено з 18 років. У випадку, коли шлюб бажають укласти особи, що не досягли цього віку, таке право може надати суд, якщо він визнає, що таке рішення відповідає інтересам неповнолітньої особи. Проте, таке право може бути надане особі, не молодшій 16 років. Існують також передбачені законодавством випадки, коли  укладення шлюбу не допускається.

E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Шлюб і сімя. Взаємні права й обовзяки батьків і дітей\Рисунок4.png

 

 

 

 

   Слайд 10

 

 

  1. Робота з правовими документами.
  • Уважно прочитайте витяг із Сімейного кодексу України та назвіть, які саме родичі не можуть укласти шлюб.
  1. Розповідь учителя.

Сімейний кодекс України вимагає, щоб шлюб був зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Релігійна ж реєстрація – бажання молодих. (Слайд 11)

Укладення шлюбу породжує взаємні права і обов’язки подружжя. Молоді добровільно обирають спільне прізвище.

  • Пригадайте або запитайте у мам, чиє прізвище вони обрали після весілля? Чи обов’язково жінка бере прізвище чоловіка?

Перебуваючи у шлюбі, подружжя веде спільне господарство. Це передбачає певні майнові питання. Майно, набуте подружжям за час перебування у шлюбі, є їхньою спільною власністю. У разі розлучення та поділу майна, воно ділиться на рівні частини.

Найважливішою функцією сімї є продовження людського роду. (Слайд 12) Турбота про дітей, а пізніше обов’язок дітей допомагати своїм батькам стали моральними нормами, закріпленими настановами багатьох релігійних вірувань. На сьогодні ці норми записано в законодавстві нашої країни.

  1. Робота з правовими документами.
  • Ознайомтеся з витягами з Конституції України та Сімейного кодексу України та виконайте завдання.

Продовжіть речення:

  • Батьки зобов’язані…
  • Діти зобов’язані…
  • Батькам забороняється…
  • Батьки мають право…
  1. Розповідь учителя.

Батьки мають рівні права й обов’язки щодо своїх дітей. Це стосується не лише виховання але й фінансового забезпечення. Цей обов’язок зберігається і тоді, коли батьки проживають окремо. У цьому випадку той із батьків, хто живе окремо від дітей, зобов’язаний сплачувати аліменти – кошти на утримання дітей. За Сімейним кодексом України установлено, що розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 30% за прожитковий мінімум для дитини відповідного віку. Але сплачувати аліменти можуть і повнолітні діти у випадку настання непрацездатності. (Слайд 13)

  1. Самостійна робота з підручником (с. 137 – 138).
  • Уважно ознайомтеся з текстом підручника. Дайте відповіді на запитання.
  • Назвіть шляхи влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування. (усиновлення, установлення опіки та піклування, патронат).
  • Кому можуть відмовити в опікунстві?
  • Які організації опікуються захистом прав дітей?
  • З якого віку дитина може самостійно звертатися до суду з метою захисту своїх прав? (14 років)
  1. Узагальнення та систематизація знань учнів.
  1. Аналіз правових ситуацій.
  1. До органу РАЦСу звернулись19 річний Андрій, який працює водієм, та 15-річна Галина, студентка коледжу, із заявою про реєстрацію шлюбу. До заяви Марина додала довідку про те, що вона вагітна. Чи буде порушено законодавство, якщо працівники РАЦСу зареєструють цей шлюб?

(Прогнозована відповідь:  Дійсно, законодавство допускає зниження шлюбного віку до 16 років, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам, а саме вагітність, поява дитини, .)

  1. Чи буде зареєстровано шлюб між 18-річним Максимом та 19-річною Іриною, якщо вони були усиновлені одним і тим же чоловік.

(Згідно статті 26 п. 4 Сімейного кодексу України, таке право може бути їм надане за рішенням суду)

  1. Чи можлива в житті така ситуація: Іван закохався у Валерію і вирішив з нею одружитися. Наступного дня він пішов до РАГСУ та подав заяву на одруження. Дату весілля назначили через місяць.?
  1. Вправа «Поділ майна»
  • Уявіть себе суддею, який розглядає справу про поділ майна подружжя при розлученні. Кому належатимуть речі:
  1. Золоті сережки, які були подаровані дружині сестрою на ювілей. (Дружині)
  2. Коштовний годинник, подарований чоловікові дружиною на річницю весілля. (Чоловікові)
  3. Пральна машина, яку подружжя купило після весілля. (Спільне майно)
  4. Присадибна ділянка, що дісталася дружині у спадок після укладення шлюбу. (Дружині)
  5. Грошові кошти на банківському рахунку чоловіка, які він отримав як грошову винагороду за нове наукове відкриття. (Чоловікові)
  6. Норкова шуба. (Дружині)
  7. Однокімнатна квартира, яку дружині подарувала мама. (Дружині)
  8. Будинок, який подружжя побудувало за час передування у шлюбі. (Спільне майно)
  1. Підсумки уроку.
  1. Вправа «Асоціативний кущ»

Сім’я – це…

  1. Домашнє завдання.      (Слайд 14)
  1. Опрацювати § 17, 18 підручника.
  2. Підготувати вирізки із газет або з інтернет-ресурсів «Діти, позбавлені батьківського піклування»
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Шлюб і сімя. Взаємні обов'язки батьків і дітей

Номер слайду 2

Мета: дати учням поняття «шлюб» і «сімя», ознайомити учнів з умовами та порядком укладання шлюбу, особливостями укладання шлюбу неповнолітніми, обов’язками та правами подружжя; взаємними правами та обов’язками батьків і дітей; розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички аналізу правових ситуацій, вміння висловлювати власні судження; виховувати повагу до сімейних цінностей і почуття власної відповідальності за прийняття важливих рішень.

Номер слайду 3

Ви зайшли в автобус та дали водієві 200 гривень, хоча квиток коштує 20. Водій сказав, що здачі не має, тому ви зобов’язані або дати йому меншу купюру, або покинути автобус. Чи правий водій?

Номер слайду 4

Купуючи в магазині "Продтовари" цілий ряд харчових продуктів: цукор (1 кг), молоко (1 пачка), хліб (1 шт), майонез (1 пачка), громадянин Малко В. А. дав купюру 10 грн. Йому повинні були дати залишок 1,99 грн. Але продавець сказав, що у нього немає здачі і на залишок дав 2 упаковки сірників покупцеві. Чи порушені в даній ситуації права споживача? Чи мав право продавець так вчиняти?

Номер слайду 5

Оберіть зайве зображення.123456

Номер слайду 6

«Щоб зрозуміти любов ваших батьків до вас, потрібно самим виростити і виховати власну дитину.»«Сім’ю не обирають. Вони є Божим даром для тебе, а ти для них.»«Хто б що не говорив чи не робив, немає нічого важливішого за сім'ю». З серіалу "Щоденники вампіра».

Номер слайду 7

Сім'я́ або роди́на — соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

Номер слайду 8

Підстави належності до сімї

Номер слайду 9

Шлюб – це сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Шлюбний вік в Україні встановлено з 18 років.

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Державна реєстрація - обов'язкова. Релігійна реєстрація –за бажанням

Номер слайду 12

Найважливішою функцією сімї є продовження людського роду.

Номер слайду 13

Алімéнти  — обов'язок утримання у визначених законом випадках одним членом сім'ї інших, які потребують цього.

Номер слайду 14

Домашнє завдання. Опрацювати § 17, 18 підручника. Підготувати вирізки із газет або з інтернет-ресурсів «Діти, позбавлені батьківського піклування»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 5
Оцінки та відгуки
  1. Більченко Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Кошман Ірина Вікторівна
    Щіро дякую за цікавий та змістовний матеріал до уроку!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Биченко Ольга Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Бикова Ірина Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Козловська Світлана
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 2 відгука
zip
Додано
1 лютого 2018
Переглядів
11239
Оцінка розробки
5.0 (5 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку