Тема. Шлюб і сім¢я. Взаємні обов'язки батьків і дітей.
Мета: дати учням поняття «шлюб» і «сім¢я», ознайомити учнів з умовами та порядком укладання шлюбу, особливостями укладання шлюбу неповнолітніми, обов'язками та правами подружжя; взаємними правами та обов'язками батьків і дітей; розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички аналізу правових ситуацій, вміння висловлювати власні судження; виховувати повагу до сімейних цінностей і почуття власної відповідальності за прийняття важливих рішень.
Конспект уроку
з правознавства
для 9-го класу
на тему
«Шлюб і сімя. Взаємні обов’язки батьків і дітей»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Комунального закладу
«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області»
Вистороп Т. В.
2018
Тема. Шлюб і сімя. Взаємні обов’язки батьків і дітей. (Слайд 1)
Мета: дати учням поняття «шлюб» і «сімя», ознайомити учнів з умовами та порядком укладання шлюбу, особливостями укладання шлюбу неповнолітніми, обов’язками та правами подружжя; взаємними правами та обов’язками батьків і дітей; розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички аналізу правових ситуацій, вміння висловлювати власні судження; виховувати повагу до сімейних цінностей і почуття власної відповідальності за прийняття важливих рішень. (Слайд 2)
Обладнання: підручник «Основи правознавства» для 9-го класу (О. Д. Наровлянський), мультимедійна презентація, пректор.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок
Хід уроку
Правила перевезення пасажирів та надання транспортних послух, "каже", що пасажир має право на платний проїзд, а ось обов'язок водія не лише якісно його забезпечити, а й подбати про решту.
Розв 'язання ситуацїї: Згідно зі ст.17 Закону України "Про захист прав споживачів" п.2 забороняється примушувати споживача придбавати товари і послуги неналежної якості або непотрібного йому асортименту. Тому дії продавця є неправомірними і споживач мав право не погодитися забирати сірники, а вимагати повернення залишку.
(1 та 6. Це колектив учнів та працівників, а на решті зображень – сімя)
«Щоб зрозуміти любов ваших батьків до вас, потрібно самим виростити і виховати власну дитину.»
«Сім’ю не обирають. Вони є Божим даром для тебе, а ти для них.»
«Хто б що не говорив чи не робив, немає нічого важливішого за сім'ю». З серіалу "Щоденники вампіра».
Сім'я́ або роди́на — соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей. (Слайд 7)
Регулює відносини в галузі сімейного права Сімейний кодекс України.
Отож однією із підстав належності до сімї є шлюб. Що означає це поняття? Хто має право на укладення шлюбу?
Шлюб – це сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. (Слайд 9)
Для взяття шлюбу необхідна взаємна вільна згода осіб, які одружуються, а також досягнення ними на день реєстрації шлюбного віку. Шлюбний вік в Україні встановлено з 18 років. У випадку, коли шлюб бажають укласти особи, що не досягли цього віку, таке право може надати суд, якщо він визнає, що таке рішення відповідає інтересам неповнолітньої особи. Проте, таке право може бути надане особі, не молодшій 16 років. Існують також передбачені законодавством випадки, коли укладення шлюбу не допускається.
Слайд 10
Сімейний кодекс України вимагає, щоб шлюб був зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Релігійна ж реєстрація – бажання молодих. (Слайд 11)
Укладення шлюбу породжує взаємні права і обов’язки подружжя. Молоді добровільно обирають спільне прізвище.
Перебуваючи у шлюбі, подружжя веде спільне господарство. Це передбачає певні майнові питання. Майно, набуте подружжям за час перебування у шлюбі, є їхньою спільною власністю. У разі розлучення та поділу майна, воно ділиться на рівні частини.
Найважливішою функцією сімї є продовження людського роду. (Слайд 12) Турбота про дітей, а пізніше обов’язок дітей допомагати своїм батькам стали моральними нормами, закріпленими настановами багатьох релігійних вірувань. На сьогодні ці норми записано в законодавстві нашої країни.
Продовжіть речення:
Батьки мають рівні права й обов’язки щодо своїх дітей. Це стосується не лише виховання але й фінансового забезпечення. Цей обов’язок зберігається і тоді, коли батьки проживають окремо. У цьому випадку той із батьків, хто живе окремо від дітей, зобов’язаний сплачувати аліменти – кошти на утримання дітей. За Сімейним кодексом України установлено, що розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 30% за прожитковий мінімум для дитини відповідного віку. Але сплачувати аліменти можуть і повнолітні діти у випадку настання непрацездатності. (Слайд 13)
(Прогнозована відповідь: Дійсно, законодавство допускає зниження шлюбного віку до 16 років, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам, а саме вагітність, поява дитини, .)
(Згідно статті 26 п. 4 Сімейного кодексу України, таке право може бути їм надане за рішенням суду)
Сім’я – це…