Тема уроку: «Знаряддя праці, які використовують у побуті»
Мета уроку:
Навчальна:
Виховна:
Розвивальна:
Методи навчання: словесні – бесіда, розповідь, пояснення, опитування, інструктаж (вступний, поточний, заключний), наочні методи – метод ілюстрування та демонстрування, практичні – самостійна практична робота за інструкційними картками.
Форми організації навчально-трудової діяльності учнів: фронтальна, індивідуальна.
Практична робота: Вибір знарядь праці для виконання роботи.
Дидактичні засоби для проведення уроку: мультимедійна презентація «Знаряддя праці» (ДОДАТОК Г), інструкційна-картка завдання (ДОДАТОК Б), рисунків до уроку (ДОДАТОК В).
Технічні засоби навчання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран.
Міжпредметні зв'язки: історія, інформатика.
Тип уроку: комбінований.
Використані джерела:
Структура уроку:
I.Організаційна частина ( 1 хв.).
II.Перевірка рівня засвоєння попередньої теми ( 3 хв.).
III. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів ( 3хв.).
IV.Повідомлення теми мети і завдань уроку ( 2 хв.).
V.Вивчення нового матеріалу ( 15хв.).
VI.Закріплення вивченого матеріалу ( 1 хв.).
VII.Практична робота ( 15 хв.).
-Вступний інструктаж;
-Поточний інструктаж;
-Заключний інструктаж.
VIII.Заключна частина ( 4 хв.).
Форми і методи навчання | Зміст етапів уроку | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бесіда | І. Організаційна частина (1 хв) Учитель: Доброго дня, дівчата! Учні: Доброго дня! Давайте перевіримо, хто у нас присутній на уроці (перевірка присутніх). Учитель: У всіх присутніх є робоча форма? (перевірка підготовленості учнів). Сьогодні чергові на уроці______________________. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бесіда Фронтальне опитування Демонстрування | ІІ. Перевірка засвоєння попередньої теми (3 хв) Учитель: Давайте пригадаємо тему нашого минулого уроку. Учні (орієнтовна відповідь учнів). Учитель: Дійсно. Ви пам'ятаєте, що ми вивчали аплікацію, на минулому уроці оформлення виробу з аплікацією. Ми завершили цей розділ «Оздоблення виробів аплікацією» тож давайте трішки пригадаємо. У процесі роботи ми використовували різні матеріали та інструменти. Давайте пригадаємо дещо з цього. (Слайди № 2-8).
|
План-конспект уроку з трудового навчання для 5 класу
на тему:
ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬ У ПОБУТІ»
Дата___________ 5 клас 1 година (45 хв.)
Тема уроку: «Знаряддя праці, які використовують у побуті»
Мета уроку:
Навчальна:
Виховна:
Розвивальна:
Основні поняття теми: знаряддя праці, предмет праці, засіб праці, ручні, механічні, електрифіковані знаряддя праці.
Методи навчання: словесні – бесіда, розповідь, пояснення, опитування, інструктаж (вступний, поточний, заключний), наочні методи – метод ілюстрування та демонстрування, практичні – самостійна практична робота за інструкційними картками.
Форми організації навчально-трудової діяльності учнів: фронтальна, індивідуальна.
Практична робота: Вибір знарядь праці для виконання роботи.
Інструменти та матеріали для практичної роботи: знаряддя праці, зображення знарядь праці (Додаток А), інструкційні картки-завдання (Додаток Б).
Дидактичні засоби для проведення уроку: мультимедійна презентація «Знаряддя праці» (ДОДАТОК Г), інструкційна-картка завдання (ДОДАТОК Б), рисунків до уроку (ДОДАТОК В).
Технічні засоби навчання: комп’ютер, мультимедійний проектор, екран.
Міжпредметні зв’язки: історія, інформатика.
Тип уроку: комбінований.
Використані джерела:
В. П. Титаренко, С. П. Павх, Г. М. Гаврилюк. – Харків: Синиця, 2013. – 240 с.
Структура уроку:
Форми і методи навчання |
Зміст етапів уроку |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бесіда |
І. Організаційна частина (1 хв) Учитель: Доброго дня, дівчата! Учні: Доброго дня! Давайте перевіримо, хто у нас присутній на уроці (перевірка присутніх). Учитель: У всіх присутніх є робоча форма? (перевірка підготовленості учнів). Сьогодні чергові на уроці______________________. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бесіда
Фронтальне опитування
Демонстрування
|
ІІ. Перевірка засвоєння попередньої теми (3 хв) Учитель: Давайте пригадаємо тему нашого минулого уроку. Учні (орієнтовна відповідь учнів). Учитель: Дійсно. Ви пам’ятаєте, що ми вивчали аплікацію, на минулому уроці оформлення виробу з аплікацією. Ми завершили цей розділ «Оздоблення виробів аплікацією» тож давайте трішки пригадаємо. У процесі роботи ми використовували різні матеріали та інструменти. Давайте пригадаємо дещо з цього. (Слайди № 2-8).
Яке слово утворилось у виділеному стовпчику? (Кінець). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бесіда
Демонстрування Фронтальне опитування
|
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів (3 хв) Учитель: Будь-яка праця потрібна й важлива. Займаючись працею на уроках чи вдома, ви набули багато цінних навичок та мали можливість розвинути або навіть вдосконалити деякі риси свого характеру (терпіння, просторову уяву, творчі здібності тощо). А ще ви навчилися використовувати знаряддя праці, які було винайдено людством протягом багатьох століть.
Сучасні знаряддя праці дуже різноманітні. Учитель: Давайте спробуємо пригадати, якими ж знаряддями праці ви вже користувалися. Відгадайте загадки. (Слайд №9)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Конспектування |
ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку (2 хв.) Учитель: Молодці. Ви вже знайомі з деякими знаряддями праці. Сьогоднішня наша тема звучить так (Слайд №10): «Знаряддя праці, які використовують у побуті». Сьогодні на уроці перед нами поставлено ряд завдань:
Учень: Сьогодні знаряддя праці розглядаємо ми, Щоб усі працьовиті руки могли, Знайти заняття собі по душі Та великих успіхів досягти. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Розповідь
Демонстрування
Демонстрування
Конспектування
Демонстрування
Пояснення
Конспектування
Демонстрування
Пояснення
Демонстрування
Розповідь Пояснення
|
V. Вивчення нового матеріалу (15 хв) 1. Виникнення знарядь праці Учитель: Первісна людина користувалася простими знаряддями праці – камінням, дерев’яними палицями. Люди поступово дійшли висновку, що можна пристосовувати камені та відламувати палиці шляхом їх обробки. Таким чином почали вдосконалювати перші знаряддя праці (Мал. 1). (Слайд № 11 ) Мал.1. Перші знаряддя праці. Основним заняттям людей були землеробство, тваринництво, гончарство та ін. Розвиток землеробства, скотарства, ремесл та обміну зумовили значні зміни у давньому суспільстві. Тоді було винайдено та поширено нові способи виготовлення знарядь праці. Значно полегшилися процеси обробки каменю шліфуванням, свердлінням. Виникло виробництво керамічного посуду, прядіння, а згодом і ткацтва. У бронзовому столітті з’явилися металеві знаряддя, кам’яні ножі замінили мідні, що дало змогузбільшити продуктивність праці (мал. 2) (Слайд №12). Мал. 2. Металеві знаряддя праці. Ще в 19-20 ст. люди користувалися простими знаряддями праці. Пізніше людина перейшла від виготовлення найпростіших знарядь праці до виробництва складних засобів. Це привело до механізації продуктивних сил, що значно полегшило роботу та підвищило продуктивність праці. Учитель: варто записати, що в Історії техніки вирізняють три етапи розвитку: ручні знаряддя праці (те про що ми вже поговорили), механізми і машини, напівавтоматичні та автоматичні пристрої.(Слайд №13) Усе більше в нашому житті з’являється електрифікованих знарядь праці. Учитель: давайте напишемо (Слайд № 14): Предмет праці – це все те, з чого виготовляються вироби – різні конструкційні матеріали. Засіб праці – те, що слугує знаряддям для впливу на предмет праці. Знаряддя праці – інструменти, пристосування, механізми, верстати, машини і т. ін., за допомогою чого виконується певна дія. Наприклад, у виробничій технології пошиття одягу предметом праці є тканина, нитки, засобами праці – голка, ножиці, швейна машина, продуктами праці – сукні, спідниці, куртки, брюки, білизна тощо (Мал.3) (Слйд № 15) Мал. 3. Складові виробничої технології пошиття одягу Усі знаряддя праці можна поділити на ручні, механічні та електрифіковані (Слайд № 16-17). Ми поговоримо про ручні, які не втрачають своєї актуальності та якими найчастіше ми користуємось на уроках трудового навчання та вдома. Наприклад, голка донині залишається необхідним інструментом при вишиванні, шитті, ремонті одягу тощо. У сучасному суспільстві більш популярними стають вироби, зроблені власними руками. Вироби, в’язані спицями або гачком, оздоблені килимовою голкою, плетені човником, з’єднані з використанням молотка, актуальні і досі. Щоб виготовити або відремонтувати меблі, зробити ремонт, полагодити механізм, необхідні такі ручні інструменти, як молоток і викрутка (мал. 4).
Мал.4. Молоток та викрутка Для виконання певної роботи в нагоді стають різноманітні пристосування. Наприклад, аби вишивка не стягувалась у процесі вишивання, робочу тканину затягують у п’яльця, а щоб не поколоти пальці при шитті та вишиванні, на палець одягають наперсток. Щоб натягнути й закріпити тканину під час вишивання, іноді використовують спеціальний станок (Мал.5).
Мал.5. Ручні інструменти та пристосування |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бесіда
Фронтальне опитування |
VI. Закріплення вивченого матеріалу (1 хв). Учитель: Швиденько перевіримо, як ви засвоїли новий матеріал і перейдемо до виконання практичної частини .
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бесіда
Демонстрування
Пояснення
Індивідуальна робота учнів
Пояснення порядку виконання Бесіда
Рефлексія |
VII. Практична робота (15 хв). Вибір знарядь праці для виконання роботи Вступний інструктаж. Учитель: Отже, теоретичний матеріал ми засвоїли, тож переходимо до виконання практичної роботи. Я роздаю вам картки, які ви вклеїте собі в зошит. Давайте уважно перечитаємо завдання. Послідовність виконання роботи
Поточний інструктаж. Добре, отже, приступайте до роботи. Я ходжу по класу та допомагаю учням. Слідкую за правилами поведінки та правильністю виконання самої практичної роботи. Заключний інструктаж.
Чи всі все встигли виконати? 4. Оцінка виконаних робіт. Акцентування уваги на кращих роботах. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бесіда Рефлексія
Оцінювання навчальних досягнень учнів
Розповідь
Бесіда
|
VIII. Заключна частина (4 хв.) Підведення загальних підсумків уроку:
Учитель: прочитайте вірша зі слайду (Слайд № 18) Спиці та гачки, В’яжуть шкарпетки теплі, Молоток та викрутка Спрощують роботу татка. А якщо володіти і гачком і молотком, Точно можна бути Незамінним працівником. Виставлення вмотивованих оцінок за навчальні досягнення учнів (тим учням хто вчасно та якісно виконав практичне завдання). Повідомлення домашнього завдання: Учитель: (роздаю карточки). Запишіть домашнє завдання: розпитати у дорослих, які інструменти та пристосування вони використовують у побуті зараз, а якими користувалися раніше. Оформити у вигляді таблички, або у довільній формі. Високий рівень: ознайомитись з історичною довідкою (роздаю картки, які учні мають вклеїти в зошит), та навести приклад про інший пристрій з історичним минулим. Хто не встиг виконати сьогоднішню практичну роботу, доробіть вдома та принесіть на наступний раз. Загальна подяка учням. Оголошення про закінчення уроку. Прибирання кабінету черговими. |
ДОДАТОК А
Зображення знарядь праці, інструменти, пристосування
Практична робота Вибір знарядь праці для виконання роботи Послідовність виконання роботи
|
ДОДАТОК Б
Додаток В
Мал.1. Перші знаряддя праці
Мал. 2. Металеві знаряддя праці
Мал. 3. Складові виробничої технології пошиття одягу
Мал.4. Молоток та викрутка
Мал.5. Ручні інструменти та пристосування
ДОДАТОК Г