Позакласне читання у 2 класі
Тема уроку . Такі різні вірші
Мета уроку. Ввести учнів у світ поезії, вчити дітей правильно, виразно чита-ти поетичні твори, зв’язно висловлювати свої думки; збагачувати словнико-вий запас учнів, розвивати творчу уяву, любов до природи,розвивати пам'ять, виховувати спостережливість, любов до рідної мови, до книжки.
Хід уроку
І Організаційна частина
1. - Сьогодні в нас чудовий день і мені дуже хочеться, щоб ми з вами привіта-лися словами із пісні «Добрий день!».
Треба дружно привітатись:
«Добрий день!».
Дружно й голосно сказати:
«Добрий день!».
Вліво , вправо поверніться,
Туди-сюди посміхніться.
«Добрий день!». (тричі)
2.Вчитель:
В нас зараз почнеться читання урок -
Про це повідомив веселий дзвінок.
Сказав з переривом на ноті високій:
«Вітаю вас,діти, з початком уроку!»
3. - Яким повинен бути сьогоднішній урок.?
- Тож підберемо ознаку на кожну літеру до слова УРОК
У – урожайним
Р – розвивальним
О – організованим
К – корисним
- А якими повинні бути мої УЧНІ ?
У- уважні
Ч- чемні
Н – наполегливі
І – ініціативні
Девіз нашого уроку:
Слухати – уважно,
читати – виразно ,
працювати - старанно .
- Подаруйте свою усмішку мені , я всміхаюся вам , побажаємо один одному успіху і берімося до роботи.
ІІ Основна частина.
1. Оголошення теми уроку
- Тему сьогоднішнього уроку ви зможете прочитати , коли розшифруєте за-пис
4 1 3 2 7 9 5 8 6 12 10 14 11 13
І Т К А З І Р Н І Р В І І Ш (такі різні вірші)
- Про що йтиме мова на нашому уроці ви зможете сказати, коли прочитаєте вірш Т. Коломієць, подумки вставляючи букви, кінцівки слів .
Як на б.лих ст.рінк.х
в лад пос..вити в р.дках
звич.йн.сінькі сл.ва –
почин .ються дива.
- Які ж дива трапляються із словами ?
- Ці дива, коли по-особливому ставляться слова ,- вірші.
- Як називаються люди, які створюють вірші , володіють поетичним словом ?
- Як ви гадаєте, що легше писати: прозові твори чи поетичні ?
- Звичайно, поетичні твори писати важче , бо потрібно добирати слова так, щоб кінці рядків звучали однаково чи подібно. Як називаються такі співзвуч-чя? (рима)
- Дійсно рима створює особливу красу, мелодійність звучання поезії.
2. Мовна розминка
а) – Тож і ми зараз потренуємось підбирати риму.
Гра «Схожі хвости »:
Калина - …(долина, малина, Галина)
Пташка - … ( комашка , черепашка, ромашка)
Мишка - … ( кішка, доріжка, шашка)
Їжачок - … (лісовичок, павучок, черв’ячок )
Сонечко - …(віконечко, донечко)
б) – Давайте відтворимо порядок у вірші Наталки Поклад « Сміливці »
Кішка: - Няв! Горобчик – пурх ! (3)
Чим горобчики гордяться? (1)
От і весь козацький дух.(4)
Тим, що кішки не бояться.(2)
Повторне читання вірша с.176
- Чи сміливі були горобчики?
- Що сказала кішка?
в) Фонетична зарядка «Хто як розмовляє ?»
Гуси стали гелготать
І по-гусячи кричать:…(«Га-га-га»).
Кошеня замуркали :… ( «Мур-мур-мур»).
Горобці зацвірінькали :…(«Цвінь-цвірінь»)
Коні заржали:.. («І-гі-гі»)
Мухи задзижчали:…(«Ж-ж-ж»)
Жабенята квакають : («Ква-ква-ква»)
Каченята крякають: («Кря-кря-кря»)
3.Робота з виставкою книг.
- Розгляньте, будь ласка, книжки на нашій виставці і скажіть, яка книжка по-трапила сюди випадково? ( Збірки творів українських поетів : Т.Г. Шевченка,
Лесі Українки , Г.Бойка ,М.Сингаївського та збірка «Українські народні каз-ки» )
- Чому ?
- Яку б книжку ви хотіли прочитати ? Чому? Дайте характеристику цій книж-ці.( Автор, назва, твори ,розміщені в ній за змістом, оформлення)
- Впізнайте із якої книжки цей твір і хто його автор?:
«Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема..
Мамо, чи кожна пташина
В вирій на зиму літає ?» ( Леся Українка «Мамо, іде вже зима…»
«Між горами старий Дніпро,
Неначе в молоці дитина,
Красується, любується
на всю Україну.» ( Тарас Шевченко «Між горами старий Дніпро»)
«-От на лижах я спускався!
Мчав , як тільки міг!
Та упав і провалився
По коліна в сніг…» ( Грицько Бойко «Провалився по коліна»)
- Який серед цих авторів славиться смішними віршами?(Грицько Бойко)
- Які вірші цього автора ви знаєте?
- Чи подобаються вони вам? Чому?
- Так , я гадаю , що вірші , які несуть гарний настрій . подобаються не лише вам . Тож зараз ми прочитаємо декілька таких віршів. У нашому підручнику їх об’єднали під спільним заголовком « Вірші – Веселі сміховинки »
4.Читання творів с.173 – 176
а) О.Пархоменко « Торбинка сміху»
Самостійно
- На вашу думку,чому сміх – це здоров’я ?
- Що повинен пам’ятати той ,хто сміється ?
Читання « ланцюжком » по строфі
- Чи існують правила для сміху ?
- Давайте колективно складемо такі правила.
б)Олекса Кобець « Мудрий дід і дурні зайці»
Читає підготовлений учень
- Розкажіть , як зайчики берегли капусту ?
Самостійне читання
- Чому дід розсердився на зайців ?
- Поясніть назву твору.
Інсценізація вірша підготовленими учнями
Гра «Пильне око»
- Щоб дізнатися , хто будуть дійові особи в наступному вірші проведемо гру. Потрібно знайти зайве слово:
ШАПКА ТІНЬ
ШАПКА ТІНЬ
ШАПКА ТІНЬ
ШАПКА КІНЬ
ЖАБКА ТІНЬ
ШАПКА ТІНЬ
в) Наталка Поклад « Родичі »
- Прочитайте вірш і подайте , чому вірш має таку назву .
Самостійне читання
- Чому ж жабка вирішила, що вона з конем рідня ?
- Доберіть свою назву до вірша.
г) Наталка Поклад « На веселій вулиці »
- Прочитайте назву вірша і скажіть ,хто може жити на веселій вулиці?( веселі люди)
- А ось хто живе на веселій вулиці в цьому вірші дізнаєтесь , коли прочитаєте
його.
Самостійне читання
- Чи дружили миші з котом ?( Так)
- Чи можуть веселі герої образити або скривдити когось?
- Чи є у вас веселі друзі ?
- Які вірші ми прочитали? Чому їх назвали « Веселі сміховинки»?
5. Читання віршів – небилиць
- Діти, Ось послухайте цікавий вірш Миколи Сингаївського «Якби».
Включаю запис вірша на магнітофоні
- Що викликало ваше здивування?
- Чи буває таке насправді?
- То як би ви назвали такі вірші ?
- Прочитайте вірш «Якби» і спробуйте виправити в ньому помилки.
Самостійне читання с.180
Фікультхвилинка
6.Робота над віршами – безконечниками с. 181 – 186
- А якби ви назвали вірш Т.Коломієць
Читання вчителем вірша «Потішка» ( безконечник)
- Чому ?
- Чи сподобався він вам?
- Тож пропоную вам прочитати ще вірш – безконечник, який написав Д.Че-редниченко «Гарна моя казочка »
- Доведіть, що цей вірш – безконечник.
- Прочитайте ще один вірш Д.Чередниченка «Пісня про бджілку»
Самостійне читання
- Чи можемо його назвати віршем – безконечником ? Чому?
7. Робота над віршами - діалогами
- Як називається розмова між двома або більше особами? ( Діалог) Тож і вірші , які записані у формі діалогу так і називаються – вірші – діалоги .
Інсценізація вірша
- Чому бджілка золота?
- Чому в неї руки золоті, адже вона не людина , а комаха ?
- Про яку людину говорять, що в неї золоті руки ?
- У кого із ваших рідних і знайомих , на вашу думку,золоті руки?
8. Робота над віршами – загадками.
а) читання загадки з дошки:
Хв. ст тр.б.ю, спр.тн. н.жк. –
Пл.г .з г.лк. н. с.ч.к !
Н.с.ть вс. в. н. г.р.шк.
В з.л.т.й св.й с.нд.ч.к.
- Чи здогадалися ,про кого йде мова у цьому вірші?
- Як би ви назвали такий вид віршів? ( Загадки)
Читання загадок на с.189
- Які слова допомогли вам підібрати відгадку?
ІІІ Підсумок уроку
1. Бесіда та перевірка якості читання
- Згадайте, які твори і яких авторів ми читали на уроці?
Гра-вікторина « Чи уважний ти читач»
- Хто з героїв Д.Чередниченка мав «золоті руки» ?
- Герої Яких творів носили сміх у торбині?
- Кого найняв сторожами для свого городу дідусь,герой вірша Олекси Кобця?
- Що об’єднує ці твори ?
- Які бувають вірші ?
- Зараз ми проведемо незвичайну перевірку . Наші діти підготували вірші , а ви прослухавши їх піднімете табличку з записом який це вірш:
вірш-сміховинка
вірш-діалог
вірш-загадка
вірш-небелиця
вірш-безконечник
Діти розповідають вірші: М.Сингаївський «Сміх для всіх», «Гостювання»,
Т.Коломієць «Небелиця», Д.Чередниченко « Гарна моя казочка», «Хитрий няв» ,Грицько Бойко «Хвіст трубою»
2. Домашнє завдання
- Прочитати твори с.173-192,а також підібрати незвичайні вірші з ін.книжок
- Спробувати скласти свій незвичайний вірш.