Тема уроку. Байки. Л.Глібов «Коник-стрибунець»
Мета: формувати компетентності:
Ключові:
- вміння вчитися: пригадувати необхідні знання для виконання завдань, здійснювати само- та взаємо оцінювання;
- соціальна: вчити учнів працювати в парі (групі); продуктивно співпрацювати з усіма членами групи;
- загальнокультурна: ефективно застосовувати навички мовлення та мовної культури;
- здоров’язбережувальна: адекватно оцінювати свої здібності та свій внесок у спільну роботу групи..
Предметні:
- ознайомити дітей з новим жанром літературної творчості – байкою, із життям і творчістю байкаря Леоніда Глібова та його байкою «Коник-стрибунець»;
- формувати вміння інтонаційно виділяти слова, важливі для розуміння тексту,
- продовжувати вдосконалення навички читання;
- розвивати увагу, пам'ять, мислення;
- збагачувати словниковий запас учнів;
- виховувати працелюбність.
Хід заняття
I Етап орієнтації.
1. Організація класу. Вітання.
Пролунав дзвінок
Починаємо урок
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці
Що у нашім третім класі
Діти -- просто молодці .
2.Установка на позитивний настрій.
– Діти, я хочу почати цей урок з прохання: подаруйте один одному теплу, щиру усмішку. У мене сьогодні гарний настрій. Якби можна було б передати мій настрій за допомогою образу, то це було б яскраве сонечко. У вас на парті є хмаринка і сонечко. Оберіть той образ, який відповідає вашому. Мій дуже приємно, що мій настрій, образ сонечка, передався і вам.
3.Очікування.
--Діти, що ви очікуєте від уроку.(Відповіді дітей . Використовується додаткова дошка )
- нових знань,
-знайомство з новими авторами,
- з новими жанрами,
-позитивних емоцій
-цікаві тексти,
-цікаві завдання,
-знайомство з новими персонажами,
-хороших оцінок.
-А чого навчить цей урок? Продовжіть вислів такими словами : «Цей урок навчить мене…»
визначати головну думку твору розвивати мислення
мовлення
поважати думку товаришів бути уважними
Цей урок навчить мене…
творчо працювати
читати виразно
давати характеристику
героїв
- Щоб праця наша була успішною, слід дотримуватися певних правил. Пригадаємо їх.
1. Правило піднятої руки.
2. Дружна співпраця.
3. Уважна робота учителя і учнів.
4. Активна і творча праця.
Девіз нашого уроку:
– Щоб наш урок був гарним, цікавим змістовним і ви досягли успіху якими ви бажаєте бути на уроці?
У- уважним, усміхненим, умілим.
С- старанним, спостережливим.
П- працьовитим, пильним, правдивим.
І- інтелектуальним.
Х- хоробрим, хорошим.
– Я згодна з вами. Мені приємно вчити того, хто хоче вчитися і мріє стати успішною людино . А для чого ви хочете стати успішною людиною?
Я хочу мати : (Відповіді дітей)
-престижну роботу
- хорошу родину
- гарне житло
-мандрувати країнами світі
-допомагати іншим
Тож часу не гайте і до роботи приступайте.
II Етап визначення мети і проектування.
- І пропоную наш урок провести за таким планом.
1. Ознайомлення з планом уроку.
1. Мовленнєва розминка.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Вивчення нового матеріалу.
4. Фізкультхвилинка.
5. Зустріч з групою «літераторів».
6. Робота над текстом.
7. Робота в групах, парах.
8. Домашнє завдання. (Слайд 8 +щелчок )
- Діти, можливо у вас є доповнення до нашого плану? (Фізкультхвилинка)
III Етап організації виконання плану діяльності.
1. Мовленнєва розминка.
- Тож почнемо нашу роботу з мовної розминки, виконаємо дихальні вправи і підготуємо ротики до читання.
1.1. Зарядка для язичка та дихання.
- Попросимо тиші (ц-ц-ц).
- Дзюркоче вода у струмочку (дз-дз-дз).
- Загуркотів у полі трактор (др-др-др).
- Пошуміли вітерцем (ш-ш-ш).
- Закаркали ворони (кар-кар-кар).
- Розігнали галасливих птахів(кш-кш-кш).
1.2..- Вправи для ротика , щоб він був слухняний.
Вимовляємо звуки ,коли видихуємо повітря:
( у,о,а, е,и, і )
1.3. Робота над чистомовкою.
МА-ма-ма – настає уже зима.
Ець-ець-ець—мураха молодець.
Ок-ок-ок—сипле вранішній сніжок.
Ця-ця-ця—біда у стрибунця.
1.4.Робота над скоромовками.
2. Перевірка домашнього завдання.
- Переходимо до наступного пункту нашого плану – це перевірка домашнього завдання.
2.1 Запитання за змістом тексту.
- Діти, хто з українських письменників збагатив скарбницю літературних казок? (Леся Українка, Наталя Забіла, Михайло Коцюбинський, Іван Франко, Оксана Іваненко, Василь Сухомлинський).
- Так,діти, казки українських письменників захоплюючі та багаті на вигадки.
- З яким твором ви ознайомилися на минулому уроці?
( На минулому уроці ми працювали над розповіддю Лариси Письменної «Як зажурився веселий Казкар).
Пропоную пограти в гру «Доведи, що…» Ви повинні вибрати в тексті і прочитати те місце, яке доводить…
Гра «У художньому музеї». (Слайд 13)
Діти презентують свої малюнки, розповідають, яким вони уявляють Казкаря.
- Мій казкар…
3. Актуалізація знань учнів
1. Мозковий штурм
– Згадайте з якими літературними жанрами ви вже знайомі?( Відповіді дітей: казка, оповідання, твір, вірш, п’єса, легенда)
– Сьогодні ми ознайомимося з новим жанром.
Ребус.
Оголошення теми уроку
На уроці ми познайомимся з новим жанром --- байкою .
1. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».
- Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом байка?
2. Бліцопитування.
- Діти, пригадайте, що таке байка? ( Байка – це невеличкий віршований або прозовий твір навчального змісту).
- Які байка має ознаки?
- Як називають авторів байок?
- Яких байкарів ви знаєте?
4. Повідомлення теми і мети уроку.
-На уроці ми познайомимся з творчістю відомого українського байкаря Леоніда Івановича Глібова.
1. Зустріч з групою «літераторів».
1. Леонід Глібов народився у с. Веселий Поділ на Полтавщині. Батько і мати його були освіченими людьми.
2. У дитинстві був веселим і жвавим, він дуже любив слухати казки баби Одарки, дуже ясно уявляючи собі риси вдачі і звички тварин. Найбільше він любив доглядати за квітами, за що його родичі називали «Льолик - квітчастий королик»
3. Навчаючись у гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші „Сон”. Друзям цей вірш дуже сподобався.
4. Леонід Іванович дуже любив дітей. Деякий час працював учителем історії та географії. Про нього залишилися спогади, як про хорошого вчителя.
5. Хвороба серця та астма підірвали здоров’я Леоніда Івановича Глібова.
Втративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою.
7. Глібов написав багато жартівливих пісеньок, віршованих загадок та акровіршів для дітей. Друкував він їх під псевдонімом « Дідусь Кенир».
Вчитель. – Так сусіди прозвали його батька, коли той купив співучу пташку.
- Тяжка хвороба підірвала здоров’я Леоніда Івановича. Утративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою. Так, діти, Л.І.Глібов залишив після себе дуже великий спадок: байки, вірші – загадки, акровірші. Написав він 107 байок. Помер Глібов у 1893 році, похований у Чернігові на подвір’ї Троїцького монастиря. (звернути увагу на виставку книжок).
В класі виставка книжок Леоніда Глібова
---- Сам Л. Глібов так висловився про байку:
Здається, байка просто бреше,
А насправді ясну правду чеше.
Нікого в світі не мине,
Читайте, згадуйте мене.
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання байки «Коник – стрибунець»
– Тож сьогодні ми будемо навчатися мудрості у героїв байки Леоніда Глібова, який свого часу навчався в народу, з легенд, казок
1. Відгадування загадок
– А тепер відгадайте з якими героями байки Л. Глібова ми зустрінемось зараз.
Стрибає пружинка –
Зелена в неї спинка –
З трави на стеблинку,
З гілки на стежинку. (Коник – стрибунець )
Всі біжать і поспішають
На собі щось таскають
Вміють місто будувати
без відра і без лопати.( Мурахи)
2. Самостійна пошукова діяльність.
-– Що ви знаєте про цих комах? Як вони поводять себе в природі.(Відповіді натуралістів)
Мурашок на нашій планеті налічується понад 12 тис. видів. Зазвичай вони живуть великими колоніями. Вже через декілька днів після виходу мурахи з кокону перед робочою мурахою виникає можливість вибору професії. Одні мурахи стають няньками, а інші беруть участь у будівництві мурашника, треті чистять мурашник та інше. Значна частина мурах може майже все життя залишатися при виконанні одних і тих обов’язків.
- А що ви знаєте про коників? Де вони живуть?
Коники добре чують. Їхні "вуха" розміщені на ніжках. За допомогою вусиків коники дізнаються про те, що відбувається навкруги. Відчувають запахи. І вдень, і вночі можна почути, як голосно цвіркоче коник. Це він тре одне крило об інше. Так коники перемовляються між собою.
За зовнішнім виглядом коники схожі на листки, тому помітити їх у траві не зовсім просто. Коники – одні з найкращих стрибунів на далекі відстані. Ці комахи найбільш активні наприкінці дня та вночі.
- А ще, якщо наблизитися до коників, вони припиняють тріскотіння, і тоді знайти їх практично неможливо.
- Мурашина сімя знищує за добу 10-30 тисяч комах шкідників.Мурашник на одному місці може існувати , якщо його не турбувати майже 100 років. Отож, натрапивши на мурашник не завдавайте йому шкоди.
3.Прогнозування .
Подивіться на ілюстрації до байки і спрогнозуйте , про що йтиметься у байці.(Відповіді учнів )
4. Словникова робота.
- І перед прослуховуванням байки , я пропоную розтлумачити незрозумілі слова і вирази, щоб при читанні ви не допускали помилок.
Вдатний – вмілий, гарний.
Досхочу—багато, вдосталь
Не вгаваючи – не змовкаючи,не перестаючи
Гульк – раптом подивився.
Мліє – зупиняється, болить.
Небораче – звертання до невдахи.
Вдача – характер.
Непереливки – скрутно, дуже погано.
Небоже – племіннику.
Гопак - український танець
Байдуже – не звертав уваги ні на що.
! ?
вдатний розкошував
небоже непереливки
гульк досхочу
мліє байдуже
5.Читання байки вчителем.
- Пропоную вам послухати байку уважно, щоб ви справилися з наступним тестуванням.
6.Тестування із наступною взаємоперевіркою.
Тест «Чи уважний ти слухач»
1.В яку пору року з коником трапилось лихо?
А) весною Б) зимою В) літом
2.Де скакав коник?
А) у гаю в траві Б) у садку в траві В) у степу в траві.
3.Яка комаха в байці була безтурботною?
А) мураха Б)коник В)комар
4. Що найбільше любив коник ?
А) співати Б) грати В) танцювати
5. Як ти розумієш значення виразу «вдатний молодець»?
а) здоровий б) міцний в) вмілий
6. Яка мораль байки?
а) що посіяв – те й пожнеш
б) чого не розумієш – не берись
в) чужому лиху не смійся
Відповіді: 1.Б 2.В. 3.Б 4.А 5.В 6.А
7. Читання байки «ланцюжком».
- А зараз попрацюємо з підручником і повторимо зміст казочки, читаючи її «ланцюжком».
8. Аналіз змісту.(Диференційовано)
- До якого жанру близька байка? Чому?
- Яким голосом говорить Коник, а Муравей?
– Знайдіть речення, в яких є звертання. Яким голосом їх треба читати?
– Чи однаковим тоном ви будете їх читати?
– Прочитайте питальні речення. Яким має бути темп і тон голосу?
– А як будете читати слова автора?
– Передайте голосом настрій Коника на початку байки і далі.
– Яким тоном повчав Муравей Коника?
Слова Коника слова Мурав’я
Безтурботним впевненим
Веселим повчальним
Благальним
Переляканим
- Попрацюємо диференційовано, зелені «вогники» будуть вчитися самостійно читати казку в особах, передаючи інтонацію героїв, а червоні працюють з учителем.
Читання в особах З учителем
Навчитися читати байку в особах. – Назвіть героїв байки.
- Хто з них був безтурботний? А
хто – працьовитий?
-Прочитайте ту частину, де описано
безтурботне життя Коника.
-Зачитайте, як Муравей відповів на
прохання Коника.
- А зараз продовжуємо роботу над текстом.
- Чому , на вашу думку, автор обрав героями байки саме цих комах?
- Яким було життя Коника влітку?
- Чи змінилась його поведінка ? З чим це пов’язано?
- Про що коник просив Мурашку? Прочитайте.
- Яким тоном йому відповідав Муравей?
- В яких словах Мурав’я висловлена мораль байки?
- Що автор засуджує цими словами? Від яких рим застерігає нас? (недбалість, байдужість до свого майбутнього).
9. Робота за ілюстрацією.
— Кого зобразив художник на малюнку? Який вираз обличчя у героїв?
— Знайдіть і прочитайте епізод байки, який проілюстрував художник.
Зверніть, будь ласка, увагу на незавершеність думки, позначену крапками. Тут потрібно зробити довшу паузу, щоб зацікавити читача наступними подіями.
11. Аналіз змісту байки . Вибіркове читання
— Знайдіть і прочитайте, яким було життя Коника влітку.
— Прочитайте, як змінилася його поведінка. З чим це пов’язано?
— Про що Коник просив Мурашку? Прочитайте.
— – В яких словах Мурав’я висловлена мораль байки?
– Що автор засуджує в них? Від яких рис характеру застерігає нас?
Відповіді учнів ( недбалість, байдужість до свого майбутнього)
12. Робота в групах
1 група – з’єднати частини прислів’я так, щоб можна будо його прочитати.
Що посієш, те й пожнеш.
Зима спитає, де літо було.
Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
Бджола мала, а й та працює.
- Яке прислів’я може бути заголовком до казки? Чому?
2 група – Спробуйте розмістити ілюстрації до байки у тому порядку, як розгортаються події у нашій казці і підпиши їх відповідно до змісту казки.
3 група – дібрати слова, якими можна було б описати Коника.
4 група – дібрати слова, якими можна було б описати Мурав’я.
5 група – інсценізація уривка казки.
6 група – уяви, що муравей залишив Коника у себе. Як би тоді закінчилася казка?
15. Робота в парах.
Складання сенкану : Коник
1. Іменник Коник
2. Прикметник Проворний, веселий
3. Дієслово Розкошував, розгулювався, співав
Вислів. Комаха, що живе на луках.
Синонім. Цвіркун
IV Етап контрольно-оцінювальний.
1. Підсумок уроку.
Рефлексія
Продовжи речення:
Сьогодні на уроці я дізнався про…
Сьогодні на уроці я зрозумів, що…
Найцікавішим завданням сьогодні на уроці було…
Сьогодні на уроці мені вдалось…
Дома мені слід попрацювати над….
– З яким новим жанром познайомилися? Чим байка відрізняється від вірша? А казки?
– Які недоліки людського характеру засуджувались у байках, прочитаних сьогодні?
– Які ваші враження від уроку?
– Чи виправдались ваші очікування
-Чи були ви успішними
-Що треба , щоб бути успішним.
Оцінювання учителем.
V Домашнє завдання
Зелені Байку «Коник – стрибунець» читати в особах.
Червоні Скласти казку « Як мурашки перевиховали Коника-стрибунця »
Намалювати ілюстрацію до байки.