План уроку виробничого навчання
Дата проведення _______________
Тема програми: «Технологія приготування прісного тіста та виробів з нього»
Тема уроку: «Технологія приготування вареників з різними фаршами»
Цілі уроку:
навчальна – вивчити технологію приготування вареників, ознайомити із способами їх формування, правилами подачі та вимогами до їх якості
навчити учнів самостійно(користуючись технологічними картками) готувати вареники
розвиваюча – розвивати професійне мислення, уміння узагальнювати і систематизувати знання, стимулювати активну пізнавальну діяльність, формування охайності, вдосконалювати навички розрахунку сировини
виховна – виховувати відповідальність за якісне виконання роботи, навчальну дисципліну
Методична мета - застосування уроку-гри як засобів ефективності проведення уроку.
Тип уроку: формування первинних умінь
Вид уроку: вправи та практична робота
Дидактичне забезпечення:
1.Технологічна картка приготування вареників
2.Підручник В.С.Доцяк «Українська кухня»
3.Збірник рецептур страв та кулінарних виробів
4.Презентація на тему «Технологія приготування вареників»
5.Презентація «Інструкційна карта»
6. Натуральні зразки
Матеріально-технічне забезпечення уроку: обладнання: виробничі столи, мийка, електрична плита, холодильна камера, ваги;
посуд, інвентар, інструменти: миски, ложка столова, сито, скалка, дошка розробна, каструлі, шумівка;
сировина.
Форми організації діяльності учнів на уроці:
бригадна - на вступному інструктажі;
індивідуальна - на поточному інструктажі.
Міжпредметні зв'язки:
Хід уроку
І.Організаційний момент
1. Перевірка явки учнів.
2. Перевірка готовності учнів до уроку та санітарно - гігієнічного стану кухні – лабораторії.
ІІ. Вступний інструктаж
Мотивація навчальної діяльності.
Вареники – улюблена в Україні страва з вареного тіста з начинкою. Їх готували з давніх-давен з різними фаршами. Українці й до сьогодні зберегли рецепти приготування вареників, щедро пригощають ними гостей, складають про них пісні, повір'я та навіть зводять пам’ятники. Тому наш урок присвячений вивченню технології приготування вареників, способів їх формування, особливостей подавання.
Учнів розподілено на дві команди.
Підготувати робоче місце, розкласти посуд та інвентар, підібрати необхідні продукти для приготування вареників.
«Кулінарна розминка»
1.Техніка безпеки праці при роботі в кухні – лабораторії?
2.Які страви та вироби з готують борошна?
3.У чому харчова цінність страв з борошна?
4.Що таке клейковина і як вона впливає на якість виробів?
5.Яку сировину використовують для приготування прісного тіста?
6.Підготовка продуктів перед використанням (яйця, борошно, сіль)
7.Як приготувати прісне тісто?
8.Які фарші використовують для приготування вареників?
9.Технологія приготування фаршу з сиру.
10.Технологія приготування фаршу картопляного з шкварками та цибулею.
11.Норма відпуску других страв та температура подачі.
2.3 Аналіз роботи учнів, що виконували практичне завдання.
3. Викладання нового матеріалу.
1. Повідомлення учнів
Заздалегідь кожна команда отримала пошукову роботу з метою підготовки повідомлень про історію виникнення вареників та використання вареників в обрядах українців.
2. Пояснення нового матеріалу за допомогою електронного носія показ прийомів майстром.
2.1 Пояснення нового матеріалу (майстер коментує кожен етап презентації)
Для вареників готують прісне тісто. Воно може готуватись з пшеничного, житнього, гречаного борошна або з їх суміші. Тісто для вареників готують на воді, сметані, кефірі, молоці. У тісто для вареників по-домашньому додають соду.
Просіяне тісто насипають гіркою, в середині роблять заглиблення, в яке вливають рідину, проціджений розчин солі і цукру, додають сирі збиті яйця і замішують круте тісто.
Тісто накривають серветкою і залишають на 30-40хв. для набухання клейковини і надання йому еластичності.
При цьому способі залишається багато тіста, яке знову треба переробляти.
Як начинку використовують сир, смажену капусту, картоплю, мак, калину, вишні та інші ягоди, яблука, варені і товчені сухофрукти, варену квасолю, горохове пюре, пшоняну або гречану кашу, гриби.
Варять вареники у крутому підсоленому окропі (на 1кг вареників 4л води).
Коли вареники спливуть, нагрівання зменшують і доводять їх до готовності при помірному кипінні 5-7хв.
Готові вареники виймають шумівкою. Обсушують зварені вареники в друшляку. Обсушена поверхня вареників не тільки буде утримувати масло і сметану, а й просочиться ними.
Варять вареники у крутому підсоленому окропі (на 1кг вареників 4л води).
Коли вареники спливуть, нагрівання зменшують і доводять їх до готовності при помірному кипінні 5-7хв.
Готові вареники виймають шумівкою. Обсушують зварені вареники в друшляку. Обсушена поверхня вареників не тільки буде утримувати масло і сметану, а й просочиться ними.
2.2 Організація робочого місця
2.3 Приготування вареників ( з кожної команди виходить по одному учню)
Майстер демонструє прийоми приготування вареників. Паралельно 2 учні повторюють послідовність виконання дій.
4.Підведення підсумків вступного інструктажу.
Попередження типових помилок.
Мозковий штурм
(яка команда швидше надасть відповідь)
Оголошення результатів командної роботи.
Для перевірки знань кожного учня майстер пропонує дати відповіді на запитання тесту.
Тест (перевірка теоретичних знань)
1 . З яким змістом жирності використовують сир для приготування вареників?
а ) 0 %
б) 9 %
в) 18 %.
2 . Який операції піддають сир , якщо він має зайве наявність вологи
а ) віджимають під пресом
б) підігрівають
в) охолоджують
3.На який час залишають тісто для вареників для придбання еластичності
а ) 15 хв.
б) 20 хв.
в) 40 хв.
4 . Товщина розкочування тіста для вареників
а ) 1-1.5 мм
б) 1.5 -2мм
в) 2 - 2.5мм
5 . На якій відстані один від одного укладається сирний фарш
а ) 2см
б) 4см
в) 6 см
6 . Чим змащують краї тіста перед формуванням вареників
а ) водою
б) нічим
в) яйцем
7 . Яка кількість води береться для варіння 1 кг вареників
а ) 2літра
б) 3 літри
в) 4 літри
Результати: 6-7відповідей – 5балів
5 - 4відповідей – 4бали
2 - відповіді – 2бали
Учні обмінюються роботами та виставляють оцінки.
Показ презентації «Інструкційна карта»
ІП. Поточний інструктаж.
Видати завдання для самостійної роботи учнів та пояснення алгоритму їх виконання (згідно технологічної картки). Додаток 1. Термін виконання 120хв
Перший обхід
перевірити готовність учнів до роботи
Другий обхід
перевірити правильність виконання трудових прийомів
Третій обхід
перевірити правильність самоконтролю, надати допомогу невстигаючим учням
Четвертий обхід
перевірити правильність дотримування технологічних умов при роботі, провести прийом та оцінювання виконаних робіт.
IV Заключний інструктаж.
Майстер в/н ________________ ___________________