Працюю над проблемою: підвищення ефективності навчання шляхом використання інноваційних технологій та нестандартних уроків. Намагаюсьвтілювати на уроках історії компетентнісну модель навчання історії за рахунок організації семінарів, дискусій, інтерактивних технологій, організовуючи пізнавальну діяльність учнів, формуючи погляди на історію та переконання.
Тема 1. Великі географічні відкриття: зустріч цивілізацій
Урок 2. Відкриття європейців
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Мета: - ознайомити учнів з причинами, передумовами та ходом Великих географічних відкриттів
Обладнання: карта «Великі географічні відкриття»
Набір листівок «Великие географические открытия», «Лодки народов мира»
Література:
Новая иллюстрированная энциклопедия. 1-10 книги. – М.: Большая Российская энциклопедия, ООО «ТД «Издательство Мир книги», 2007
100 человек, которые изменили ход истории. М.: ООО «Де Агостини», 2008
Балакин С.А., Масляев Ю.Л. Парусные корабли. – М.: Аванта+, 2005. – (Самые красивые и знаменитые)
100 человек, которые изменили ход истории. М.: ООО «Де Агостини», 2008
Рамсей Р. Открытия, которых никогда не было. – М.: Прогресс, 1977
Верн Ж. Проклятое золото. История великих путешествий. – Гродно: Сталкер, 1994 – (Открытие Земли)
Верн Ж. Конкистадоры и миссионеры. История великих путешествий. – Гродно: Сталкер, 1994 – (Открытие Земли)
Кузьмищев В.А. Царство сынов солнца. – М.: Мол гвардия, 1982
Морган Л.Г. Лига ходеносауни, или ирокезов. – М.: Наука, 1983
Семенов Л.С. Путешествие Афанасия Никитина. – М.: Наука, 1982
Стингл М. Индейцы без томагавков. – М.: Прогресс, 1978
Стингл М. Государство Инков. – М.: Прогресс, 1986
Електронні ресурси:
Вы все, паладины Зеленого Храма,
Над пасмурным морем следившие румб,
Гонзальво и Кук, Лаперуз и да Гама,
Мечтатель и царь, генуэзец Колумб!
Н. Гумилёв
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності (1-2 хв.)
Сьогодні ми з вами ознайомимося з однією з найвеличніших та найцікавіших сторінок історії людства – Великими географічними відкриттями, які змінили уявлення європейців про світ, відкрили нові обрії та перспективи
ІІ. Новий матеріал (39 хв.)
План подачі нового матеріалу:
Б) складання таблиці(7 хв.) «Причини та передумови географічних відкриттів»
економічні |
соціальні |
науково-технічні |
Нестача золота та срібла в Європі Необхідність пошуку нових шляхів на Схід внаслідок експансії Османської імперії Бажання позбутися посередників в торгівлі |
Наявність в Іспанії збіднілих воїнів-дворян |
Визнання кулястості Землі Удосконалення кораблів та навігаційних приладів |
2.А) Розповіді учнів (8 хв.) про особистості та подорожі Бартоломеу Діаша, Васко да Гама, Христофора Колумба
Відкриття Васко да Гама морського шляху до Індії
Б) метод «Мікрофон»(5 хв.) - учні додають до розповідей своїх однокласників відомі їм факти
Плавання Колумба
3.А) Гра-розповідь ( 7 хв.) про подорож Магеллана від імені її учасників (самого Магеллана, простого матроса, офіцера, штурмана)
4. А) Розповідь вчителя(5 хв.) про народи доколумбової Америки
Б) перегляд ілюстрацій(2 хв.)
Христофор Колумб Васко да Гама
В) бесіда з класом (2 хв.)
- що свідчить про високий рівень розвитку народів майя, інків, ацтеків?
- в чому індіанці відставали від європейців?
Записи в зошитах по ходу роботи:
поняття |
особи |
дати |
Великі географічні відкриття Майя Ацтеки Інки Колонія Каравела |
Васко да Гама Бартоломоу Діаш Христофор Колумб Фернан Магеллан |
1492 – перша подорож Колумба 1498 – подорож Васко да Гама 1519-1522- плавання Магеллана |
ІІІ. Рефлексія:(3 хв.)
ІУ. Домашнє завдання:(2 хв.)
прочитати відповідний § підручника, контурна карта – позначити маршрути подорожей, всім бажаючим підготувати розповідь про одного з конкістадорі