Використовую такі форми навчання:
1.Лекції. Шкільну лекцію будую згідно з основними принципами навчання, враховуючи вікові особливості учнів. Використовую такі типи лекцій:
-вступна
-узагальнююча
-тематична
Найчастіше використовуювступні уроки-лекції при вивченні нового матеріалу. Наприклад: «Вступ до курсу всесвітньої історії в 11 класі», «Економічний розвиток Наддніпрянської України на початку ХХ ст..» (9 клас), «Радянсько-німецькі договори 1939 р. і західноукраїнські землі» (11 клас), «Мистецтво Високого Відродження в Італії» (8 клас) тощо.
Тема 3. Реформація та Контрреформація
Урок 6. Реформація
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, лабораторне дослідження
Мета: - ознайомити учнів з причинами та зародженням і розвитком реформаційного вчення
Обладнання: карта «Європа в ХУІ-ХУІІ ст.»
Література:
Ли Г.Ч. История инквизиции. Современная версия. М.:Эксмо, 2007. – (Мировая история)
100 человек, которые изменили ход истории. М.: ООО «Де Агостини», 2008
Соловьев Э. Непобежденный еретик: Мартин Лютер и его время. – М.:Мол.гвардия, 1984
Владимиров С.В. Волков В.А. Разум против догмы. – М.: Наука, 1982
Шейман М.М. Вера в дьявола в истории религии. – М.: Наука, 1977
Електронні ресурси:
А главное – в церквах идет
Продажа индульгенций бойко,
Вот что и есть овечья дойка!
Толпа церковников жадна,
Привыкнув грабить издавна,
Живя бессовестным обманом,
Церковник ловко лжет мирянам.
Ганс Сакс
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності(2 хв.)
Дехто з вчених вважає, що вся сучасна західна цивілізація почалася з цієї події. «Удар блискавки в бочку з порохом» називали її сучасники і нащадки. Сьогодні ми дізнаємось, хто і що заслужили таку оцінку
ІІ. Новий матеріал(35 хв.)
План подачі нового матеріалу:
Б. Коротка розповідь вчителя(4 хв.) про засилля католицької церкви на зорі Нового часу
2-3. Робота в групах(10 хв.) А. І група - робота з підручником: знайти в тексті ознаки того, що в Німеччині назрівав протест проти церкви та феодалізму
ІІ група – знайти в тексті розповідь про митців та мислителів-гуманістів
Б. Групи діляться своєю інформацією, роблять висновок, що назріває криза, для якої були всі передумови
4. А.Розповідь вчителя(5 хв.) про виступ Мартіна Лютера
Мартін Лютер Пам’ятник Лютеру в Ерфурті
Б. Робота з історичним документом(3 хв.) – уривком з «95 тез» Лютера
5. А. Повідомлення учня(3 хв.) про Селянську війну і погляди Т.Мюнцера
Б. Робота з історичними документами ( 3 хв.) – тексти програм повсталих
В. Бесіда (2 хв.):
- чому погляди Лютера та Мюнцера не збігалися?
- чиї інтереси виражав кожен з них?
- чому Мюнцер назвав Лютера тихоходом?
- чому Селянська війна була приречена на поразку?
6. Робота з поняттями(2 хв.): протестантизм, лютеранство
Записи в зошитах:
поняття |
особи |
дати |
Реформація Лютеранство Протестантизм Селянська війна Індульгенція
|
Мартін Лютер Томас Мюнцер Карл У |
1517 – виступ М.Лютера 1524-1525 – Селянська війна в Німеччині |
ІІІ. Рефлексія: (5 хв.)
- про що ми дізналися сьогодні на уроці?
ІУ. Домашнє завдання (2 хв.)
Підручник, позначити на контурній карті район селянської війни