Урок"Тема 4. Західноєвропейські держави в ХУІ- першій половині ХУІІ ст. Урок 8. Франція"

Про матеріал

Закріплення, узагальнення та набутих знань організовую як повторення навчального матеріалу у різних видах його логічних зв'язків. Контроль знань проводжу у вигляді письмового тестування, індивідуального або ущільненого фронтального опитування. Використовую як готові письмові завдання для тематичного оцінювання видавництва «Ранок», так власні розробки.

Перегляд файлу

Тема 4. Західноєвропейські держави в ХУІ- першій половині ХУІІ ст.

Урок 8. Франція

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Мета:

  • ознайомити учнів з розвитком Франції в період релігійних воєн, з початком зміцнення абсолютизму
  • продовжити роботу над вмінням давати оцінку історичним особистостям
  • виховувати непримиренне ставлення до жорсткостей громадянських воєн

Обладнання:

карта «Європа в ХУІ-ХУІІ ст.»

 

Література:

Черняк Е.Б. Тайны Старого и Нового Света. – М.: Остожье, 1996. – Анатомия истории

Эланже Ф. Епоха дворов и королей. Этикет и нравы в 1558-1715 гг. - Смоленськ: Русич, 2005. (Популярная историческая библиотека

100 великих заговоров и переворотов. – М.: Вече, 2002

 

Електронні ресурси:

 http://www.100top.ru

http://www.iat.kiev.ua

www.KM.ru

                                Я вижу вновь убийц пешком и на коне,

                               Опять войска, войска, и гул, и крики эти,

                               И нас, как прежде смерть заманивает в сети,

                              И только стоны, кровь и города в огне.

                              Так ставят короли на карту наши жизни.

                              Когда же мы падем, их жертвуя отчизне,

                              Какой король вернет нам жизнь и солнца свет?

                                                       Оливье де Маньи

 

                    Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності: (3 хв.)

Сьогодні ми з вами поринемо в світ героїв Дюма, дізнаємось, в чому великий письменник помилявся, а в чому був історично точним. Отже, Франція ХУІ –ХУІІ ст., Франція де Бюссі та д’Артаньяна, точніше, Франція Генріха ІУ та Ришельє. 

ІІ. Новий матеріал (35 хв.)

План подачі нового матеріалу:

  1. Зміни у суспільстві
  2. Поширення Реформації
  3. Релігійні війни
  4. Генріх ІУ
  5. Кардинал Ришельє
  1. А. Розповідь вчителя (3 хв.)

Францію, як і інші країни Європи не оминули релігійні та соціальні потрясіння. На півдні країни та в багатьох торгових містах поширився протестантизм. Він дістав назву гугенотство. Навіть знатні люди, як от династія Бурбонів – королів Наварри, підтримували протестантів. У Франції чітко зберігався поділ на три стани суспільства, але дворянство та духовенство змушені були рахуватися з багатством та посиленням впливу третього стану.

    Б. Бесіда з класом (2 хв.)

- що таке абсолютизм?

- які три стани існували у Франції?

- чиї інтереси відстоювала королівська влада?

- хто підтримував сильну центральну владу?

  1. А. Робота з підручником (3 хв.)  прочитати про особливості поширення протестантизму у країні

Б. Бесіда з класом:(3 хв..)

- які регіони Франції потрапили під вплив протестантських ідей? Чому?

- як називали французьких протестантів?

- який був класовий склад гугенотів?

- хто очолював католицьку та протестантську партії?

  1. А. розповідь вчителя (5 хв.)

Релігійні війни потрясали країну протягом майже 30 років.  Війна розпочалася у 1562 р. сутичкою біля містечка Вассі між герцогом Гізом та гугенотами, що зібралися на таємні молитовні збори. Після трьох воєн було підписано мир. Лідер гугенотів адмірал Коліньї мав великий вплив на короля Карла ІХ, але мати-королева Катерина Медичі спонукала короля влаштувати фізичне винищення гугенотів під час одруження своєї дочки Маргарити з Генріхом Бурбоном.

  1. А. Розповідь учня (4хв.) про особу Генріха ІУ

1553-1610 рр. Син Антуана Бурбона, глави гугенотської партії. З 1562 – король Наварри, з 1594 – король Франції. Проводив активну політику спочатку як лідер протестантської партії, потім – як французький король. Після одруження з  Маргаритою - сестрою короля Карла ІХ Валуа став реальним претендентом на французький престол. Одруження Генріха Бурбона та Маргарити Валуа було позначене знаменитою Варфоломіївською ніччю – масовим винищенням гугенотів. Сам Генріх, щоб врятуватися, прийняв католицтво. Після смерті братів Валуа був проголошений королем. Генріхові належить знаменита фраза «Париж вартий меси». Вважається одним з наймудріших правителів. Зменшив податки з селян. Підписав Нантський едикт для припинення релігійних воєн. Зміцнив королівську владу. Активно виступав проти політики Габсбургів в Європі. Був убитий релігійним фанатиком Равальяком.

Б. Робота з пам’яткою для оцінки політичного діяча: (4 хв.)

- чи відповідав Генріх ІУ вимогам свого часу?

- якими методами він діяв?

- чи досяг своєї мети?

- як ви особисто оцінюєте діяльність Генріха ІУ?

  1. А. Повідомлення учня (4 хв.) про  кардинала Ришельє

1585-1642 – Арман Жан дю Плесси Де Ришельє – молодший син в родині урядовця, готувався до військової кар’єри, після смерті брата обрав духовну кар’єру. З 1622 року – кардинал, перший міністр, видатний політичний діяч. При слабкому правителі Людовіку ХІІІ створив ефективну систему сильної королівської влади, що діяла протягом майже 100 років. Придушив виступи непокірних дворян, заборонив дворянам нищити одне одного під час безглуздих дуелей. «Дворянство – нерв держави». Спирався на фінансистів, називаючи їх «п’явками нації». Народ вважав «віслюком, що псується від після тривалого відпочинку більше, ніж від роботи». За освітою та видавництвом було встановлено пильний нагляд.

Б. Складання таблички: ( 7 хв.) Реформи Ришельє

реформи

наслідки

Заборона гугенотам тримати гарнізони

Припинення громадянських воєн

Гарантія релігійної свободи

Мир всередині держави

Надання посад заможним представникам третього стану

Зміцнення управління

Руйнування замків дворян, заборона дуелей

Придушення непокірних феодалів

Створення Французької академії

Розвиток культури

Видання першої газети

Розвиток освіти

Введення цензури

Контроль за видавництвом

Придушення виступів селян

Посилення влади держави

Політика меркантелізму

Зміцнення економіки

Експедиції до заморських колоній

Розширення торгівлі та придбання територій

Введення посад інтендантів у провінціях

Посилення влади короля

Участь у Тридцятилітній війні

Активна зовнішня політика

Створення військового флоту

Зміцнення армії

Записи в зошитах по ходу уроку:

поняття

особи

дати

Громадянська війна

Варфоломіївська ніч

Едикт

Абсолютизм

 

Карл ІХ

Генріх ІУ Бурбон

Людовік ХІІІ

Кардинал Ришельє

Людовік ХІУ

1562 – початок релігійних воєн

1572 – Варфоломіївська ніч

1594- 1610 – правління Генріха ІУ

1624-1642- міністерство Ришельє

 

   

Кардинал Ришельє      Генріх ІУ Бурбон     Карл ІХ Валуа

ІІІ. Рефлексія:(5 хв.)

Гра-жарт «Вірю – не вірю»

  • д’Артаньян був ув’язнений за дуель з гвардійцями кардинала..
  • Атос одружився з заможною городянкою…
  • Де Бюссі був призначений прокурором своєї провінції
  • д’Артаньян був наглядачем королівського птахівника …
  • слуга Портоса постійно змінював своє віросповідання…
  • Араміс був членом ордену єзуїтів
  • Мушкетери брали участь у змові проти Ришельє
  • Міледі за дозволом кардинала Ришельє мала необмежені права
  •  Графиня де Монсоро носила шматочок хутра для ловлі бліх

ІУ. Домашнє завдання (2 хв.):  підручник, позначити на контурній карті райони поширення гугенотства, індивідуально – підготувати повідомлення про Карла У та Філіппа ІІ

 

docx
До підручника
Всесвітня історія 8 клас (Сорочинська Н.М., Мартинюк О.О., Гісем О.О.)
Додано
30 листопада 2018
Переглядів
1132
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку