. Перехід від знаннєвої моделі навчання до компетентнісної – це тривалий непростий процес. Учні повинні розкривати, відстоювати свої погляди на історію та суспільство, застосовувати алгоритми оперування історичною інформацією, відтворювати свої знання за різних обставин, бути активними користувачами отриманої інформації, ініціаторами навчальних дій. Компетенціїформуються за допомогою спеціальних підбірок навчальних задач-ситуацій, що стимулюють потяг учня до знань. Формування предметних компетенцій на уроках історії вимагає спрямування навчання на розвиток творчих якостей особистості, за цих умов учень стає суб'єктом навчання, а процес набуває для нього особливої значущості.
Тема 6. Польська держава і Московське царство
Урок 18. Річ Посполита
Урок комбінований
Мета: - продовжити розпочате на уроках з історії України знайомство з розвитком Речі Посполитої
Обладнання: карта «Європа на початку нового часу»
Карта «Європа в ХУІ-ХУІІ ст.»
Таблички «Так», «Ні», «Не знаю»
Література:
Михневич Н.П. История военного искусства. - М.:Эксмо, 2008. – (Мировая история)
Торопцев А.П. Мировая история крепостей и замков. – М.:Эксмо, 2008. – ( Мировая история)
Драчук В.С. Дорогами тисячоліть.- К.: Веселка, 1978
Кулагина Г. А. Сто игр по истории: Пособие для учителя. – М.: Просвещение, 1983
Електронні ресурси:
Хід уроку
І. Актуалізація знань:(5 хв.)
- пригадайте з курсу історії України, як і коли утворилася Річ Посполита?
- хто такі шляхта, магнати?
- яким було становище України в складі Речі Посполитої?
ІІ. Мотивація (2 хв.)
сьогодні ми з вами поглибимо та закріпимо ті знання, які ви вже отримали на уроках з історії України. Мова йтиме про країну, під владою якої протягом кількох століть знаходились українські землі.
ІІІ. Новий матеріал (30 хв.)
План подачі нового матеріалу:
1-3. А. «Мікрофон»(5 хв.) - пригадати все, що знаєте про економіку Речі Посполитої та суспільний устрій
Б. Робота з картою (2 хв.): показати Велике князівство Литовське, Польщу, Люблін, Краків, Варшаву
В. Бесіда (3 хв.):
- як називалися органи управління в Речі Посполитій?
- якою була роль шляхти?
- як обирали короля?
Г. Гра «Займи позицію»(5 хв.) - Особливості управління в Речі Посполитій посилювали чи ослаблювали державу?
4. Коротке повідомлення учня (5 хв.) про причини та утворення Люблінської унії
5. А. Бесіда (5 хв.):
- коли та на яких умовах українські землі потрапили під владу Польщі?
- яким було становище українців у складі Речі Посполитої?
- що таке полонізація?
Острог. Замок князя Острозького Владислав ІУ Ваза
Б. Складання таблички (5 хв.) «Зовнішня політика Польщі»
Експансія на Схід |
Загарбання українських, білоруських, руських земель, намагання посісти Російський престол |
Боротьба з Туреччиною |
Битва під Хотином, оборона Відня, утворення «Священної ліги» |
Записи в зошитах:
поняття |
особи |
дати |
Фільварк Магнат Шляхта Сейм Унія Річ Посполита Шляхетська республіка |
Сигізмунд ІІ Август Владислав ІУ |
1569 – Люблінська унія 1596 – Берестейська унія |
ІІІ. Рефлексія:(6 хв.)
ІУ. Домашнє завдання: (2 хв.)
підручник, позначити на контурній карті Річ Посполиту, українські землі в складі Польщі