Тема. Час дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 282—285).
Мета. Виробляти вміння розрізняти часові форми дієслова; розвивати навички правильного їх уживання у зв'язних висловлюваннях.
Обладнання: таблиця часів дієслова.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання (вправа 281).
1. Вправа «Інтерв’ю».
— Наведіть приклади неозначеної форми дієслова.
— Продовжте речення: «Неозначена форма дієслова є ... .» (...початковою формою дієслова.)
— Прочитайте дібрані спільнокореневі дієслова. Назвіть корінь. Прочитайте речення, складені за фотоілюстрацією. Назвіть тут дієслова в неозначеній формі.
2. Учнівський диктант.
— Продиктуйте кожен за порядком підготовлені вами прислів’я і приказки. Назвіть у них дієслова в неозначеній формі. (Якщо діти не підготувались до цього завдання, вчитель зачитує свої варіанти з тим самим завданням.)
• Життя прожити — не поле перейти.
• Ліпше без вечері лягати, та без боргів уставати.
• Хочеш знати — не соромся питати.
• Не кайся рано встати, а кайся довго спати.
• Гарно того вчити, хто хоче все знати.
• Якщо хочеш старість спокійну мати, мусиш замолоду працювати.
• Щоб довго жити, треба працю любити.
• Хто хоче робити, роботу знайде.
— Підкресліть дієслова в неозначеній формі.
— Чи можна визначити за цими дієсловами, коли відбулась дія і хто її виконує? Чому? (Не можна, бо неозначена форма дієслова не вказує ні на час, ні на особу.)
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Діти, а сьогодні ми ознайомимось із дієсловами, які вказують на час дії і на особу, яка виконує дію.
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Складання речень за малюнками (за вправою 282).
— Розгляньте малюнки. Дайте відповідь на питання до малюнків.
— Запишіть дієслова, які ви вжили для складання речень. (Написав, вкладає (кладе), кине.)
— Коли відбувається дія у кожному з трьох випадків?
У першому — дія відбулась раніше (написав).
У другому дія відбувається тепер (кладе).
У третьому — дія ще відбудеться (кине).
2. Робота з таблицею часів дієслова (с. 143).
Краще, коли є велика таблиця, з якою працюватимуть всі колективно.
а) Розгляд таблиці з коментарем вчителя і допомогою учнів.
б) Цікаво знати.
• Мова ескімосів Північної Америки і Ґренландії має 63 форми теперішнього часу дієслова.
• Багато часів мають дієслова і в англійській мові. Тут виділяють аж шістнадцять часових форм.
3. Ознайомлення з правилом про часи дієслова (с. 143, 144).
Фізкультхвилинка.
— Впізнайте дієслова у фізкультхвилинці-вірші, визначте їх час.
Трава низенька-низенька,
(присідають) дерева високі-високі,
(стають на пальці ніг, руки піднімають угору)
вітер дерева колише, гойдає,
(нахил тулуба вліво і вправо)
птахи летять, відлітають,
(помахи руками, як крилами)
а діти тихенько за парти сідають.
4. Творча вправа (вправа 283).
а) Доповніть таблицю дієсловами минулого, теперішнього і майбутнього часу (усно).
б) Складіть і запишіть речення з різними часовими формами одного і того самого дієслова. Наприклад:
Тато розповідав цікаву історію.
Тато розповідає цікаву історію.
Тато розповідатиме цікаву історію.
— Як можна назвати слова, наведені в таблиці?
5. Каліграфічна хвилинка.
жд жда aт ждати ждати
— Змініть і запишіть це слово у трьох часових формах.
— До слова ждати підберіть синонім і теж запишіть у трьох часових формах. (Чекали, чекають, чекатимуть.)
6. Самодиктант (текст заздалегідь записаний на дошці).
а) Читання вірша і з’ясування незрозумілих слів.
Як довго ждали ми своєї волі слова,
і ось вона співа, бринить.
Бринить-співає наша мова,
чарує, тішить і п’янить.
Олександр Олесь
б) Вивчення вірша по рядочках, запам’ятовування розділових знаків.
в) Запам’ятовування орфограм.
г) Запис вірша з пам’яті.
ґ) Самоперевірка написаного.
д) Підкреслення дієслів, визначення часу дієслів за допомогою поставлених до них питань.
7. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
— Як змінюються дієслова? (За часами.)
— Які часові форми має дієслово? (Т. ч., .чин. ч., майб. ч.)
2. Вибірковий диктант.
— Я зачитую три часові форми одного дієслова, а ви записуєте так:
1 ряд — дієслова минулого часу,
2 ряд — дієслова теперішнього часу,
3 ряд — дієслова майбутнього часу.
Орють, оратимуть, орали. Сіяв, сіє, сіятиме, Зійшло, сходить, зійде. Виполюю, буду полоти, полола. Виростатиме, виростало, виростає. Буду збирати, збирала, збираю.
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 143, 144 — правила, с. 145 —вправа 285.