Тема: «Червоні маки на сирій землі»… Пейзаж у творі В. Бикова «Альпійська балада»
Мета: розвивати мовлення, критичне мислення, уяву, увагу, пам'ять; розвивати навички компаративного аналіз; виховувати повагу до оточуючих.
Обладнання: мультимедійна презентація, тексти творів В. Бикова «Альпійська балада» текст вірша Уляни Віолончель «Майдан. Зима ,що нас змінила.»
Хід уроку
І Орг. момент.
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Природа - це найкраща з книг, написана на особливій мові. Цю мова треба вивчати.
Н.Г. Гарін-Михайлівський
1. Робота з епіграфом.
2. Перегляд відео про природу
3. Бесіда за переглянутим
Що сподобалося у відео?
Що не сподобалося у відео?
Щось було знайомим?
Які почуття у вас викликав перегляд відео?
Щось згадалося вам?
На якій настрій налаштовує?
Чи здогадалися ви про що буде мова?
4. Слово вчителя. Віддаляючись від критеріїв суспільства і наближаючись до природи, ми мимоволі стаємо діточками: все здобуте відпадає від душі, і вона робиться знову такою, якою була колись і, правильно, стане коли-небудь знову. Зі спілкування з природою ви винесете стільки світла, скільки ви захочете, і стільки мужності і сили, скільки вам потрібно.
5. Робота з термінами.
Пейзаж — зображення природи у літературі і живопису, інакше — образ природи у мистецькому творі (слово П. походить від французького pays — країна, місцевість).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда за текстом.
Згадайте головних героїв повісті
Де відбуваються події?
Чим закінчується твір?
2. Робота над описами природи.
- На які деталі у цьому уривку ви звернули увагу?
- Які почуття передає природа?
- Зверніть увагу на дорогу. Якою вона зображується?
- Які дерева зустрічаються?
- Де відбуваються події?
- У якому напрямку іде герой, постійно б’ючи ноги?
- За що ще він вдячний горам?
- Що символізує долина?
- Яка деталь з’являється? Сонце
- Що можна сказати про птаха?
- Як змінився образ сосни, ялини?
- Про що може свідчити водоспад?
- Зверніть увагу, снігові плями, квіти.
- Як змінилися почуття Івана?
- Чому автор так різко змінює стиль опису природи. Макова долина – прірва.
3. Порівняння природи і почуттів героїв складання схеми.
4. Бесіда за вивченими творами
У яких творах ви ще зустрічали образ природи, у яких вона була одухотворена?
5. Повідомлення і перегляд презентації про символіку маку.
МАК - символ безконечності й незчисленності зоряного світу.
- Окрема макова квітка не приваблює, а від всіяного маковим цвітом лану не можна відірвати очей і дрібненьке та маленьке, якщо воно в єдності та в спільноті, має велику силу.
- Нiжна трепетна квiтка несе в собi незнищенну пам’ять роду.
- У вишивці мак – символ матері.
- Ой, з могили видно всі
долини, – сизокрилий орел
пролітає:стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає...».
І. Франко
Гей, Січ іде,
Красен мак цвіте!
Кому прикре наше діло,
Нам воно святе.
- у Білорусії існує звичай на весіллі роздавати пшоняну кашу з маком, що приносить щастя;
- у німців мак – символ плодючості;у Німеччині був було повір'я, наче мак росте у великій кількості на полі бою. Народ каже: «Це не квіти – це кров убитих , яка піднімається із землі, перетворившись на квіти,просить помолитися за спокій душі.»
Усього у вінку могло бути до 12 різних квіток, кожна з яких мала свій символ. Мак вважається не тільки квіткою мрій, але й символом родючості, краси та молодості;
5. Робота з творами мистецтва
Клод Мане. Маки.
Мішель Браун. Колекція “Аромат квітів”
6. Проблемне запитання
Що ж символізує мак і творі В.Бикова?
Чи зустрічається символ маку у сучасній літературі?
7. Робота над віршем Уляни Віолончель.
ІV Оцінювання
V Підсумок