Урок. Тема:" Додавання і віднімання чисел з переходом через десяток"

Про матеріал

Мета: формувати обчислювальні навички, вміння розв'язувати задачі.

Дидактична задача: актуалізувати знання правила додавання числа до суми, віднімання числа від суми, вміння додавати одноцифрове число до двоцифрового у випадку, коли сума одиниць дорівнює 10, віднімати одноцифрове число від круглого числа, формувати вміння виконувати обчислення, розв'язувати задачі; розвивати уміння аналізувати та застосовувати знання на практиці, виховувати охайність, старанність, впевненість та увагу.

Перегляд файлу

Куц А.О.

Тема. Додавання і віднімання чисел з переходом через десяток

Мета: формувати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі.

Дидактична задача: актуалізувати знання правила додавання числа до суми, віднімання числа від суми, вміння додавати одноцифрове число до двоцифрового у випадку, коли сума одиниць дорівнює 10, віднімати одноцифрове число від круглого числа, формувати вміння виконувати обчислення, розв’язувати задачі; розвивати уміння аналізувати та застосовувати знання на практиці, виховувати охайність, старанність, впевненість  та увагу.

  Обладнення: памятка «Додавання і віднімання чисел з переходом через десяток

Хід уроку

|  Організаційна частина ( 1 хв.)

                           Вже дзвінок нам дав сигнал:

                           Працювати час настав.

Стали  всі  рівненько. Посміхнулися  один  одному,  подарували  мені  свої  добрі   посмішки . Починаємо  урок.

Перевірка  готовності  до  уроку.

|| Мотивація

Сьогодні ви маєте можливість відчути себе справжніми винахідниками. Тому що матимете нагоду «винайти» спосіб міркування у нових випадках обчислення. Але для цього треба сумлінно працювати, повторивши ті знання та вміння , які допоможуть вас зробити відкриття. Отже до роботи!

  III Актуалізація опорних знань( 5 хв.)

1 Усне опитування

Як називаються числа при додаванні? При відніманні?

Як знайти невідомий доданок? Невідоме зменшуване? Від’ємник?

Як перевірити правильність додавання? Віднімання?

Сформулюйте переставний закон додавання.

Як додати суму до числа?Як відняти суму від числа?

Як додати число до суми? Відняти число від суми?

  2 Усна лічба

Самостійне виконання завдання №1 с.30

Перевірка: назвати одержані результати в порядку зростання.

76, 70, 52, 40, 34, 11, 6, 5

Які числа повторюються у відповідях? (70,11)

3  Завдання с.30 №2

87+2

87+3

30-6

Фронтальна перевірка правильності обчислення

IV Формування нових знань.( 15 хв.)

1Ознайомлення із прийомами додавання одноцифрового числа до двоцифрового з переходом через розряд.

Завдання №2 виконується з коментованим письмом

Коментар:76+3.Перший доданок 76 подаю у вигляді суми розрядних доданків: 70 і 6. До суми 70 і 6 додаватиму 3. Зручно одиниці додавати до одиниць, тому до 70 додам суму 6 і 3. Обчислюю: 6+3=9. До 70 додаю 9, одержую 79.

Коментар: 76+5. Перший доданок 76 подаю у вигляді суми розрядних доданків: 70 і 6. До суми 70 і 6 додаватиму 5. Зручно одиниці додавати до одиниць, тому до 70 додам суму 6 і 5. Обчислюю: 6+5=11. До 70 додаю 11, одержую 81

Отже, ми перенесли відомий спосіб міркування на підставі правила додавання числа до суми на випадки додавання з переходом через розряд.

2 Ознайомлення із випадками віднімання одноцифрового числа від двоцифрового з переходом через десяток

Завдання №6 с.31

Знайдемо значення виразу: 50 - 8

Коментар: 50-8 .Зменшуване 50 подаємо у вигляді суми зручних доданків: 40 і 10. Від суми 40 і 10 віднімаємо 8. 8 зручно відняти від 10 і до іншого доданка додати одержаний результат. Обчислюємо: 10 -8 =2; до 40 додаємо 2, одержуємо 42

Розглянемо наступний випадок:  53-8

Коментар: Зменшуване 53 подаємо у вигляді суми зручних доданків: 40 і 13. Від суми 40 і 13 віднімаємо 8. 8 зручно відняти від 13 і до іншого доданка додати одержаний результат. Обчислюємо: 13 -8 =5; до 40 додаємо 5, одержуємо 45

Проаналізуємо виконані дії та прочитаємо пам’ятку с. 31

Фізкультхвилинка

VI Закріплення  (10хв.)

1Знайти значення виразів із поясненням

45+5           67+3

45+8            67+6  

47-8             75-7

92-6   54-9

2 Формування вміння розв’язувати задачі

Задача. У шкільний буфет привезли цукерки у трьох коробках:в одній – 12 кг, у другій – 8 кг. Скільки кілограмів цукерок у третій коробці. Якщо у трьох коробках 36 кг?

(Диференційна робота над задачею: 1 гр. – самостійно. 2 гр. разом з вчителем)

3 Закріплення знань про одиниці вимірювання.

Усна фронтальна робота над завданням

Назвіть величини у порядку зростання.

1дм, 3 см, 12см, 3дм, 15см, 4см, 1дм 6см, 3 дм 2см, 6 дм 8 см

Пояснення домашнього завдання . Зошит «Працюю самостійно»с.43№1,№2

VII Рефлексія(1 хв.)

  • З якими випадками додавання та віднімання ви ознайомилися сьогодні на уроці?
  • Як ви «винайшли» спосіб міркування для додавання одноцифрового числа до двоцифрового з переходом через розряд?
  • Як ви відкрили спосіб міркування у нових випадках віднімання?

Отже, у вас все добре вийшло, ви – справжні винахідники!

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 2 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
30 червня 2018
Переглядів
11744
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку