Розробка уроку з теми "Кров, її склад та функції. Лімфа .Зсідання крові. Групи крові та переливання крові" до підручника Біологія 8 клас. В.І Соболь.
Тема: Кров, її склад та функції. Лімфа .Зсідання крові. Групи крові та переливання крові. Лабораторна робота:1.Мікроскопічна будова крові людини
Мета : визначити функціїї і склад крові; сформувати розуміння понять група крові, ресус-фактор; переливання крові. Продовжувати формувати вміння критично та логічно мислити ; працювати з підручником , малюнками, схемами, таблицями; зорієнтовувати на усвідомлення важливості дотримання правил переливання крові для запобігання інфекційних захворювань, що передаються через кров (СНІД, гепатит С) .
Обладнання: таблиця «Кров», відеоматеріали, підручник В.І.Соболь .Біологія 8 клас, мікропрепарат крові людини ( фото) .
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І . Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
( На спеціальних бланках-таблицях учні дають короткі відповіді на питання тесту, які зачитує вчитель. Тестування проходитиме у три етапи. Наприкінці уроку - перевірка і виставлення результатів.)
Початок тесту.
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Однією з речовин ,що забезпечує транспорт у організмі є кров.
Асоціації . Коли ви прикладаєте до вуха морську раковину то …ви чуєте шум моря . А чи доводилося вам колись дивитись на яскраве світло чи небо і бачити , як перед очима пливуть крапки? Насправді то ваші лейкоцити. Кров завжди символізувала життя і його мінливість. Наші предки присвоювали їй надприродні властивості та вважали, що саме в крові міститься частина божественної енергії.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
( демонстрація складу крові з додаванням у ємність складових крові і
паралельно робота з таблицею підручника « СКЛАД КРОВІ»
------ ПЛАЗМА : Вода 90 % + Сіль –0,9 % + Білки — 7,8% + Жири —
0,8-1%. + Глюкоза — 0,12%. + Сечовина та сечова кислота — 0,05%.
-------- ФОРМЕНІ ЕЛЕМЕНТИ КРОВІ : Еритроцити - лейкоцити - тромбоцити
Кров- сполучна тканина , яка є рідким розчином ( запис у зошит )
Формування практичних навичок
Визначаємо кількість крові у власному організмі
МАСА ТІЛА Х 7 % : 100% =
3. Лабораторна робота: 1.Мікроскопічна будова крові людини
( слайд на екрані із зображенням клітин крові людини під мікроскопом )
Проблемне питання: Чому у всіх комах гемолімфа безбарвна а у більшості хребетних( в тому числі і у людини) – кров червона
Робота з текстом параграфу : Форми гемоглобіну
Оксигемоглобін -
Карбгемоглобін -
Карбоксигемоглобін -
СИТУАЦІЯ : аналіз крові показав, що у людини рівень гемоглобіну – 95. Пацієнт скаржиться на слабкість, головну біль, різке похудіння. Має бліде обличчя і шкіру…
Обговорення ситуації і встановлення причино - наслідкових зв’язків.
АНЕМІЯ- низький рівень гемоглобіну у крові ( запис у зошит)
ПОРАДА -- вживати продукти, що містять залізо ( яблука, гранатовий сік, хурму, горіхи, м'ясо. Прогулянки на свіжому повітрі.
Формування практичних навичок
Визначте кількість гемоглобіну у вашій крові, якщо відомо, що 100г крові містить в середньому 19,7 гемоглобіну
Розв’язок
Відомо, що на кров припадає 1/13 маси тіла. У підлітка середня маса тіла 50 кг ( 3800) крові.
Складаємо пропорцію
100г - 16,7 гемоглобіну
3800мл – Х гемоглобіну . Х = 634,6г
Слово вчителя.
Проблемне питання : Папа Римський Інокентій YІІІ - не хотів старіти і наказав влити собі кров трьох юнаків..Яка причина смерті усіх чотирьох?…
Сучасні рекомендації для переливання крові:
1) слід використовувати лише кров однієї групи;
2) уявлення про «універсального донора» та «універсального реципієнта» застаріло;
3) людина з IV групою крові (АВ) є «універсальним донором» плазми, позаяк у ній немає аглютинінів;
4) найкращим донором може бути сам хворий;
5) не слід користуватись кров'ю одного і того ж донора при повторному переливанні, оскільки обов'язково до якої-небудь із систем відбудеться імунізація.
Цікава інформація про групи крові.
І ГРУПА КРОВІ ФОРМУЄ ЛІДЕРІВ мисливці
Перша група крові – найстаріша серед усіх і одна з найпоширеніших. Вона дісталася в спадок від агресивних і спритних первісних мисливців. як прагнення лідерства, уміння зосередити сили для досягнення мети, комунікабельність. надмірна агресивність, яка може проявитися в стресових ситуаціях. Річ у тім, що за несприятливих обставин в організмі людей з І групою крові виділяється велика кількість катехоламінів і знижується продукування певних інгібіторів. Такий серйозний хімічний дисбаланс спричинює напади гніву, спалахи роздратування, надмірну активність і навіть маніакальні приступи. Ці люди більше за інших схильні в разі глибокої втоми, депресії, Але за умови дотримання здорового способу життя вони отримують максимальну користь від свого генетичного спадку – можливість бути сильним, витривалим, продуктивним, енергійним, жити довго, дивитися на світ з оптимізмом. У цьому їм допомагають міцні імунна й травна системи.
ІІ ГРУПА КРОВІ “ПРАГНЕ” МИРУ І ГАРМОНІЇ хлібороби
Друга група крові з’явилася у людей пізніше – приблизно 25-15 тисяч років до н.е., завдяки чому вони змогли перебороти інфекції, що виникали у місцях великого скупчення людей. Це тип “землеробів”. Генетично зумовлені особливості обміну речовин власників ІІ групи крові свідчать, що вони народжені для впорядкованого, гармонійного життя в позитивно налаштованому оточенні, яке завжди готове підтримати. Однак у сучасному світі з його надзвичайно швидким темпом і відчуттям ізольованості ці люди перебувають у стані хронічного стресу, внаслідок чого у них виникає схильність до серцево-судинних і онкологічних захворювань. Тому головне завдання – підтримання рівня гормону стресу в крові у стані рівноваги.
ІІІ ГРУПА КРОВІ ДОПОМАГАЄ ПРИСТОСОВУВАТИСЯ ДО ЗМІН кочівники
Третя група крові з’явилася у людей ще пізніше – 15-10 тис. років до н.е. Її власниками були кочівники. Вони ввібрали особливості “мисливців” і “землеробів”. Тому були дуже витривалими й міцними. Сучасні особи з ІІІ групою крові успадкували ці особливості. Вони гнучкі й чудово пристосовуються до змін. Якщо дві попередні групи характеризувалися прагненням до стабільності, то ІІІ група крові підштовхує до “мобільності”. Люди ІІІ групи крові мають чудову фізичну форму.
ІV ГРУПА КРОВІ РОЗВИВАЄ ІНТУЇЦІЮ люди- загадки
Четверта група крові з’явилася в людей усього близько тисячі років тому. Вважається, що це не пов’язане зі змінами навколишнього середовища, а є наслідком змішаних шлюбів. ІV група крові – це “хамелеон”. Залежно від обставин, вона може виявляти ознаки інших груп крові. Її власники досить витривалі, як і представники І групи крові. У людей ІV групи крові розвинуті інтуїція, творче начало, здатність подивитися на звичні речі з нетрадиційної точки зору, вони є одухотвореними людьми.
Первинне засвоєння знань. ТЕСТ ( Продовження роботи з тестовими бланками)
Виберіть твердження стосовно еритроцитів
8.Мають форму двовігнутого диска +
( Обговорення питання з використанням інформації, яку учні отримали під час лабораторного дослідження.)
Слово вчителя
Перші описи симптомів, схожих на гемофілію, зустрічаються на івриті ще в ІІ ст. до нашої ери. А гемофілія, як спадкове захворювання була описана в Талмуді в V ст. нашої ери. За законами равінів, хлопчик звільнявся від обрізання, якщо два його старших брати померли від цієї процедури від кровотечі. Термін гемофілія був вперше введений в 1828 році німецьким фізіологом Холфом. Гемофілія «В», як окреме захворювання було виявлено в 1952 році (хвороба Крістмаса – на честь першого обстеженого хлопчика з цією хворобою). Гемофілію «А» називають «класичною» і вона пов’язана з відсутністю Антигемофільного глобуліна А – VІІІ плазмового фактору згортання крові.
Історичні факти
На гемофілію страждали багато нащадків чоловічої статі англійської королеви Вікторії, праправнуком якої був і російський царевич Олексій, син російського імператора Миколи ІІ. Батьки-монархи як могли намагались вберегти чад від травм. Наприклад іспанська королівська родина, одягала двох своїх синів у підбиті ватою костюми. Навіть дерева в парку, де зазвичай грали діти, були обвиті войлоком. Микола ІІ і його дружина приходили у відчай усвідомлюючи, що лікарі безсилі допомогти їхньому сину.
згортання крові. або https://www.youtube.com Система свертывания крови
Зсідання крові - захисна реакція організму, що попереджає втрату крові при випадковому пошкодженні судин. ( запис у зошит)
Етапи зсідання крові .
Складання опорної схеми з використанням складових процесу :
-руйнування тромбоциту, тромбін, йони Кальцію, вивільнення
тромбопластину, фібриноген , протромбін, тромбопластин, фібрин , тромб
Первинне засвоєння знань. ТЕСТ ( закінчення)
18. Кров складається з плазми і формених елементів ( так
19. До кровотворних органів належать легені та печінка ( ні
20. До складу плазми входять еритроцити, тромбоцити і лейкоцити (ні
21. Оксигемоглобін стійка сполука , яка втрачає здатність переносити
кисень ( ні
22. При переливанні враховують …… ( групу крові і резус фактор
23. Людина , у якої беруть кров ……… ( донор
24. Білок резус-фактор міститься в …………… ( еритроцитах
25. Для зсідання крові потрібен ………………. ( Кальцій
26. Основу протизсідальної системи крові становить …… ( гепарин
ІV . Підведення підсумків уроку:
Домашнє завдання: опрацювати параграфи 18-19-20 , підібрати висловлювання про серце .