Тема: Роль дієслів у мовленні. Робота з прислів’ями.
Мета: З’ясувати з учнями роль у мовленні.
Розвивати вміння знаходити дієслова в текстах і влучно вживати у мовленні.
Збагачувати словниковий запас учнів, виховувати любов до українського слова.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
1) Вітання вчителя
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемось,
Давайте в очі глянемо
І нам тепліше стане.
Діти стають у коло «Коло вітань дітей»
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви і бажаю вам я.
Хай плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки
Кивають голівки
І сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви і бажаю вам я!
2. Ігровий тренінг «Я обираю настрій»…
- А тепер, я пропоную прислухатись до власних почуттів і обрати той малюнок, який відповідає вашому настрою і який ви хотіли б зберегти на цілий день. (Чіпляють смайлики)
- З хорошим настроєм ми розпочнемо наш урок української мови. І нехай девізом сьогоднішнього дня стануть слова:
Клас у мене дружній є
Він мене не підведе.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку (слайд ).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Відповідь: 3 8711250
ЖУРАВЕЛЬ
Жж жу ель ар журавель.
(На дошці вивішую малюнок, на якому зображено журавля. До крила журавля прикріплений аркуш)
Вірш
Прислала нам Земля листа.
О! чим стурбована вона?
Швиденько лист ми прочитаєм
Про що вона у нас питає?
Що хоче нам розповісти?
І чим ми зможем помогти?
Моє звернення до людей,
Дорослих і малих дітей
Погляньте, де ми живемо,
Що на Землі ми творимо!
Чом плаче матінка-природа?
Куди зникає її врода?
Чом ріки наші обміліли?
А квіти наші де поділись?
Будуєм все, руйнуєм за що?
Цього й самі не знаєм ми .
Невже такі ми всі ледачі,
Ніщо не здатні зберегти?
Нехай політик і учений,
Школяр і навіть немовля
Билинку кожну зберігає,
Щоб цвітом вкрилася земля.
(Лист читає Аліна Гоцуляк)
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Ось і сонечко нам привітно усміхнулося почувши наші відповіді. Якими словами можна охарактеризувати (описати дії) сонця?
Доберіть до іменника «сонце» дієслова. (Піднялося, посміхнулося, виглянуло, випливло, викотилось, засвітило, засяяло).
Скласти речення. (Ясне) Тепле сонце заглянуло у віконце.
(Визначити головні слова у реченні.)
Робота в групах
По нашій землі повним ходом крокує Весна. Вона теж побуває у нас на уроці і залишила нам свої гостинці із кошиком. У кошику принесла квіти. Хоче, щоб ми прикрасили нашу землю. Але кожна квітка, яка є в кошику має своє завдання. А щоб дізнатися, хто із вас, в якій групі буде працювати, той вибирає собі квітку. За назвою квітки будемо працювати у групах.
Із розсипаних слів склади речення.
І група весняні, перші, квіти, Розцвіли.
ІІ група розпустилися, На, деревах, листочки, зелені.
ІІ група повертаються, З теплих, птахи, країв.
IV група струмки, швидкі, біжать, Із гір.
V. Фізкультхвилинка «Посмішка»
VI. Робота в парах
Підручник ст. 134 (впр354)
Допиши прислів’я, користуючись довідкою.
Прочитай прислів’я. Як ти їх розумієш? Усно постав питання до слів – назви дій.
Послухайте. Назвіть дієслова.
Ходять довгі журавлі,
Щось вишукують в землі,
Щось воркують, щось віщують,
Вже весну здається чують.
VII. Підсумок
Весна вашій радіє
Сум природи-матінки розвіє.
Напоїть теплим дощем ліси і поля,
Буде ще кращою наша Земля.
Гра «Мікрофон»
Дякую всім, хто працював
В зошитах гарно писав,
На всі питання відповідав,
Та тим, хто в гості завітав.
Вірш
Прислала нам Земля листа.
О! чим стурбована вона?
Швиденько лист ми прочитаєм
Про що вона у нас питає?
Що хоче нам розповісти?
І чим ми зможем помогти?
Моє звернення до людей,
Дорослих і малих дітей
Погляньте, де ми живемо,
Що на Землі ми творимо!
Чом плаче матінка-природа?
Куди зникає її врода?
Чом ріки наші обміліли?
А квіти наші де поділись?
Будуєм все, руйнуєм за що?
Цього й самі не знаєм ми .
Невже такі ми всі ледачі,
Ніщо не здатні зберегти?
Нехай політик і учений,
Школяр і навіть немовля
Билинку кожну зберігає,
Щоб цвітом вкрилася земля.