Тема уроку. Умови грунтоутворення, структура грунту,
грунтові горизонти, родючість.
Основні типи грунтів, закономірності їх поширення.
Дослідження В. Докучаєва. Карта грунтів.
Мета уроку :
- поглибити знання учнів про ґрунти;
Обладнання: карта ґрунтів України; атласи, підручники, схеми «Грунтотвірні чинники», «Грунтовий профіль», зразки ґрунтів, презентації.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Очікувані результати:учні навчаться:
на рівнинних та гірських територіях України.
Хід уроку.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- привітання з учнями;
- перевірка наявності засобів навчання;
- психологічна підготовка учнів до роботи на уроці.
lI. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
«Землею-годувальницею» називають ґрунт. Саме завдяки йому існує і розвивається людська цивілізація, завдяки його родючості розвиваються рослини, які дають людям продукти харчування, корм для тварин, сировину для різних галузей промисловості. У ґрунті, як у дзеркалі, відбиваються різноманітні зв'язки природи.
Повідомлення теми уроку.
lll. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Згадайте з попередніх курсів «Природознавства» та «Загальної географії»
? -Що таке грунт?
Ґрунт — це поверхневий тонкий шар земної кори, зазвичай вкритий рослинністю і має природну родючість.
?Відразу виникає питання
?-Що таке родючість грунту?
Родючість ґрунту — це можливість забезпечувати рослини водою, поживними речовинами і повітрям.
?-Від чого залежить родючість?(наявність гумусу).
Гумус(перегній)- це… (зразок гумусу учням).
Проте на питання: «Як утворюються ґрунти»? тривалий час не було відповіді.
3.«Чинники ґрунтоутворення».
Методичний прийом «Створи схему».
Учні разом з учителем створюють та аналізують схему: ґрунти утворюються під впливом клімату, води, живих організмів, складу і будови материнських гірських порід, рельєфу та віку території.
? - Який чинник ще не назвали?
Суттєвим чинником ґрунтоутворення, особливо останнім часом, є господарська діяльність людини.
4.Структура грунтів (пояснення вчителя):
- здатність їх розпадатися на окремі грудочки різної форми та розмірів;
- структурні та безструктурні грунти
!!! Робота в групах. Методичний прийом «Проблемне питання»
??? - Чи можна за зовнішнім виглядом визначити який з грунтів більш родючий?
Кожній групі даються зразки різних типів грунтів:
1 група- 2 (підзолистий), 4 (глинистий);
2 група – 1 (чорнозем), 3 (пісчаний);
3 група – 11 (гірсько-лучний), 8 ( червоно-бурий);
4 група - 1 (тундрові), 9 (червонозем);
5 група - 3 (сірі лісові), 6 (солонці);
6 група - 5 (гірсько-лучні), 12 (гірсько-лісові).
Обговорення результатів. Висновки.
!!! Складання логічного ланцюжка
На дошці слова: гумус, грунт, колір, родючість.
5. Грунтовий профіль (робота з підручником, с. 159; атласами, с. 26, 27)
??? - Що собою являє грунтовий профіль?
- поняття- сукупність грунтових горизонтів, які поступово переходять один удругий;
- відмінність профілів(атлас).
6. Основні типи грунтів. Карта грунтів (пояснення+бесіда)
Класифікація- за будовою грунтового профілю, назва- за кольором.
!!! - закономірності поширення(рівнини, гори)
За картами атласу визначте межі розповсюдження основних типів ґрунтів України.
Основні типи ґрунтів
Дерново-підзолисті |
Сірі лісові |
Чорноземи |
Лучні |
Каштанові |
Буроземні |
Коричневі |
Торфово-болотні |
Методичний прийом «Проблемне питання»
? - Яке практичне використання карти грунтів?
Карти ґрунтів використовують у плануванні сільськогосподарського виробництва, меліорації земель, лісонасаджень, охорони земельних ресурсів.
lV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
В учнів відкриті атласи (карта «Грунти України», с.26-27). Вчитель підходить по черзі до учнів, називає область України. Учень визначає типи грунтів в межах наданої області, інші слідкують за відповіддю. Якщо є помилки- виправляють.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
Це цікаво!
Для того щоб визначити, коли навесні можна починати обробляти землю, використай просте правило. З глибини близько 10 сантиметрів візьми грудку землі і сильно стисни її в кулак. Потім витягни вперед руку і розтисни кулак — грудка впаде на землю. Якщо грудка не розпадеться, а тільки сплющиться в лепеху, землю обробляти рано, в ній ще багато води. Якщо грудка розсиплеться на дрібні часточки — земля пересохла, а отже, з обробкою вже запізнилися. Якщо грудка розпадеться на декілька окремих великих шматків, земля готова до обробітку
Отже, наш урок добігає кінця.
- Давайте з’ясуємо чого ми навчилися?
- Які мої найбільші труднощі?
Оцінювання роботи учнів.
1.Опрацювати §32 підручника.
2. Аналіз і порівняння профілівгрунтів(підручник, с.160)
*3. Підготувати презентацію або невелике повідомлення з тем:
- «Типи грунтів в межах України»;
- « Грунти Сумщини».
Додаткові завдання
а) висотною поясністю
б) широтною зональністю
в) довготною зональністю
а) сірі лісові
б) чорноземи
в) буроземи
а) материнська
б) рідна
в) осадова
а) трав’янистою
б) широколистими лісами
в) хвойними лісами
а) О. Воєйков
б) В. Докучаєв
в) В. Вернадський
а) коричневі
б) дерново-підзолисті
в) каштанові
а) буроземи
б) торфово - болотні
в) чорноземи
а) у степу
б) на Поліссі
в) в Українських Карпатах
Тести використовую для можливого підвищення оцінки за роботу на уроці.